YSK’nın İstanbul sancısı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sanem

Emektar Üye
Mesajlar
16,160
Puanları
238
Tepkime puanı
9,513
AKP İstanbul seçimi için YSK ya olağanüstü itiraz hakkını kullanmaya başlarken, YSK Büyükçekmece kararını öteliyor.


Yüksek Tercih Kurulu'nda 31 Mart seçimiyle alakalı alınan bütün kararların boşa çıkarıldığı endişesi var.AKP’nin İstanbul Büyükçekmece’deki seçimin iptaline ait başvurusunu değerlendirmek için bir gün önce toplanan Yüksek Tercih Kurulu’ndan (YSK) herhangi bir hüküm çıkamadı.
Çünkü AKP, bu başvurunun üzerine Büyükçekmece seçimlerinin ayrılması için ‘olağanüstü itiraz’ yoluna gitti.
Yeni itiraz hasebiyle Büyükçekmece kararını şu zamana öteleyen YSK’nın sebep tek hüküm vereceği merak hususu.

YSK içerisinde tek yandan bu hükmün sebep olacağı tek yandan da bu hükmün İstanbul genelini sebep etkileyeceğine ait külfet yaşanıyor.
Öyle ki AKP; İstanbul’un tümünde belediye başkanlığı seçiminin iptaline dönük YSK’ya ‘olağanüstü itiraz’ müracaatı inşa etmek için YSK’dan çıkacak Büyükçekmece kararını bekliyor.

Fakat YSK’nın Büyükçekmece kararını vermekte zorluk yaşadığı bilgisi Ankara kulislerine yansımış halde.
AKP, “usulsüz seçmen kaydı” iddiaları hasebiyle Büyükçekmece’de seçimin iptalini istese de, YSK bu iptali gerektirecek kalitede somut tek kanıt bulmanın hem zor hatta geç olacağını fikir ediniyor.
‘Somut delil’ dendiğinde de dikkatler; Büyükçekmece Güven Müdürlüğü’nün ‘usulsüz seçmen kaydı’na ait bazı adreslere yaptığı operasyonlara çevriliyor.


Tercih ayrılması "yıpratıcı" gerçekleşir
Bu operasyonlar neticeninde usulsüz seçmen kaydına ait data bulunsa dahi YSK’nın yeniden de seçimin iptali istikametinde hüküm vermekte zorlanacağı hesaplanıyor.
Öyle ki YSK Başkanı Sadi Emniyet, ‘usulsüz seçmen kaydı’ iddiaları için 31 Mart evvel “Mükerrer, düzmece, hayali seçmen yok” izahı yapmıştı.

YSK kaynakları, Güven’in bu izahı varken, Büyükçekmece ve İstanbul için tercih ayrılması hükmü vermelerinin kendileri için ‘yıpratıcı’ olacağını dile getiriyor.
YSK içerisinde “İstanbul ile ilgili hüküm vermekte zorlanıyoruz” diyenlerin adedi her geride bıraktığımız gün artıyor.
Kurul azaları her sabah kamuoyu önünde olmaktan, konuşulmaktan da yakınmaktan geri kalmıyor ve “hukuk yolunda ilerlemekte ısrarlıyız” duruşunu savunmaya çalıştıklarını anlatıyor.

“31 Mart kararları çöp oldu”
YSK’daki CHP temsilcisi Hadimi Yakupoğlu DW Türkçe’ye 31 Mart seçimi evveli YSK’da seçimin dürüstlük ve emniyet içerisinde uygulanabilmesi için kararlar ve genelgeler hazırlandığını anımsadıyor.
Yakupoğlu, “Seçmenlere, 'sandığın tapusu olan ıslak imzalı sandık netice tutanağını ve sandığın namusu olan rey sayım döküm cetvelini alırsanız merak etmeyin' dendi.
Kim dedi; YSK Başkanı Sadi Emniyet.
Ayrıca 'bu tutanaklar, seçimden ardından YSK internet sitesinde görülecek ve seçmenler, verdikleri bu oyun takipçisi olacak' dendi.
Peki bu gün ne oldu” diye soruyor.
Yakuoğlu, bu sualini da “İstanbul’da geçersiz oyların yine sayılması ile başlayan süreçte 31 Mart seçimi için Resmi Gazete’de yayımlanan genelge ve kararlar çöp oldu” diye yanıtlıyor.


“İptale taban hazırlanıyor”
YSK’nın sebep tek sıkıntıda olduğunu ve sebep tek hüküm verebileceğini kavramak olası mü? Külüstür cumhuriyet savcılarından Ömer Faruk Eminağaoğlu, YSK’nın Büyükçekmece’yle alakalı kararını ötelemesinin İstanbul çapında tercih iptaline ve yenilenmesine taban hazırlamak olduğunu dile getiriyor.
“YSK; süreci bu adıma taşımadan AKP’nin taleplerini reddetmeliydi” diyen Eminağaoğlu, sözlerini “YSK da defa iyi biliyor ki ortada fevkalade itirazlık tek vaziyet yok” diye sürdürüyor.

Eminağaoğlu, fevkalade itirazın fakat tercih günü tercih sonucunu etkileyecek olaylarla alakalı yapılabileceğini anlatıyor.
İçişleri Bakanlığı’nın döneme girip de İstanbul’da usulsüz seçmen kaydına ait tahkîkat ağını genişletmesinin YSK’ya ‘somut kanıt sunmaya’ dönük tek ameliyat olduğunu öne süren Eminağaoğlu, “YSK’ya ‘al sana delil’ diyecekler fakat bu da tamamiyle hukuksuz olacak.
YSK, seçmen listeleri belirlemişti, şunlar askıya çıkmıştı.
Neden seçmen listeleri saatinde mesele edilmedi de, şimdi ediliyor” diye soruyor.
Eminağaoğlu’na göre tüm bu ikilemli durumların farkında olan YSK’nın artık alacağı her hükmün iktidar baskısında olacağını toplumun bütün kesimleri anlamış halde.


AKP Genel Başkan Muavini Ali İhsan Yavuz, Büyükçekmece'de 11 bin 186 bireyin usulsüz tek şeklinde seçmen kaydının yapıldığını öne sürmüş, CHP Genel Başkan Muavini Faik Öztrak da seçmen listelerinin açıklanmasının sonrasında CHP'nin Büyükçekmece'deki listelere itiraz ettiğini, bunun neticeninde 741 bireyin Büyükçekmece'deki seçmen kaydının silindiğini belirtmişti.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise İstanbul’da seçimin tümünde usulsüzlük olduğunu dile getirirken, AKP ile ittifak durumunda giren MHP öncüsü Devlet Bahçeli de İstanbul seçiminin ayrılması gerekliliğini söylemişti.

alıntı
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt