YÖK'ten son dakika kararı! İkinci öğretim programları kapatıldı

Sade

Özel Üye
Mesajlar
31,264
Puanları
354
Konum
İzmir..
Tepkime puanı
22,362
Devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarına ilişkin son dakika kararı geldi. Karar sonrası "Üniversitelerde ikinci öğretim kapandı mı 2024", "İkinci öğretim kalktı mı" sorularının yanıtı sorgulanıyor. YÖK Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını açıkladı.

İkinci öğretim kalktı mı?​

Özvar, "Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir" diye konuştu. Özvar, vakıf üniversitelerinin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını istendiğini belirtti.

Sadece 35 yaş üstündeki öğrenciler kayıt yaptırabilecek​

Yükseköğretim Yürütme Kurulunca alınan karar doğrultusunda, gelecek akademik yıldan itibaren Çocuk Gelişimi, Felsefe, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili Edebiyatı açık öğretim programlarına “ikinci üniversite” kapsamında sadece 35 yaş üstündeki öğrencilerin kayıt yaptırabileceğini anlatan Özvar, “Başta öğretmenlik mesleği olmak üzere ülkemizin istihdam dengesini yakından gözeterek bu kararları alıyoruz. Nitekim, farklı ön lisans ve lisans programlarında öğrenim gören öğrencimizin öğretmenliğe geçiş fırsatı yakalamak adına 35 yaş sınırı getirdiğimiz programlara ‘ikinci üniversite’ kapsamında yoğun bir şekilde yöneldikleri görülmektedir. Aldığımız karar bu durumu kontrol altına almayı ve sürdürülebilirliği sağlamayı amaçlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Geçen sene 1.308 ikinci öğretim programına 80 bin öğrenci yerleşmişti.

 

UzmaN

fâni… ོ⠀ ⠀ོ
Yönetici
Admin
Mesajlar
359
Puanları
323
Konum
-
Tepkime puanı
1,059
Hem okuyup hem çalışan gençlerimiz için çok üzücü :( Umarım çalışmalarını gerektirecek unsurları da bu hızda kapatırsınız.
 

angie

Elmas Üye
Mesajlar
36,327
Puanları
354
Tepkime puanı
23,894
TTK9'u değişseler bunlara gerek kalmayacak.
 
Üst Alt