Yeni KiwiIRC Tanıtımı

Xander

Üye
Mesajlar
1,385
Puanları
348
Konum
istanbul
Tepkime puanı
1,126
Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz üzere KiwiIRC ilk çıkardığı eski sürümünün geliştirmesini tamamen durdurup, "Next generation of the Kiwi IRC web client (Gelecek Nesil) adlı yeni versiyonunu GitHub üzerinden kullanımına sundu. Nodejs & yarn paket güncellemeleri ile kurulumu pek zor olmamasına rağmen diğer ana ayarları yapmak biraz vaktinizi alacaktır. Neredeyse her gün yeni bir güncelleme ile KiwiIRC geliştiricilerinin üzerinde çalıştığı bazı özellikler ve pluginler (eklentiler) henüz tam anlamıyla bitmiş olmasa da, bazıları hakkında bahsetmek istiyorum.

Özelikler

> Tema seçeneği. 8 adet farklı tema mevcut.
Birden fazla dil seçeneği (Web tarayıcınızdan hangi dili kullanıyorsanız applet o dil üzerinden çalışır)
Önemli KiwiIRC Translation projesi içinde yer alıp, Türkçe çevirisini kendim yapıp yayınlamaktayım. Dil konusundaki önerileriniz için yazabilirsiniz.
. TAGMSG (Mesaj yazıyor özelliği... WhatsApp'daki gibi, biri size özelde veya kanal içerisinde mesaj yazdığında ekranın altında örnek olarak "zosia..." yazdığını, eğer kanal içerisinde birden fazla kişi aynı anda yazıyor ise, "zosia, DarkAngel, damien, Axon..." yazıyor şeklinde görebilirsiniz. Fakat bu özelliğin çalışabilmesi için kullandığınız IRCd'nin "IRCv3 Message Tags" https://ircv3.net/specs/extensions/message-tags.html özelliğini destekliyor olması gerekmektedir.
- Highlights (Bildirimler; birisi nickinizi yazdığında sesli ve yazılı olarak bildirim almanızı sağlayan özellik)
- Genel IRC ayarları ve Aliaslar
- Nick ve Kanal ayarları.

Pluginler:
- fileuploader (Cihazınız üzerinden dosya yükleme/paylaşma)
- emojis (nodejs emoji paketi)
- conference (Ses/Video konferansı - özelde veya kanal içerisinde görüntülü konuşma)
- radio (radyo eklentisi, birden fazla radyo istasyonu ekleyebileceğiniz eklenti)
- bnc (applet üzerine bnc eklentisi)
- asl (age/***/******** özelliği; Yaş/Cinsiyet/Yer - applet giriş ekranında isteğinize göre yaşınızı, cinsiyetinizi ve hangi ülkeden olduğunuzu belirtebiliyorsunuz.

Bazı ekran görüntüleri
Genel


Radyo


Emojiler


Dosya paylaşım


Kurulum:
Yeni KiwiIRC kurulumunu isteyen olursa başka bir başlık altında detaylı bir şekilde anlatabilirim. Kurulum ilk etapta basit olsa da ayarlarını yapmak yeni başlayanlar için bir o kadar kafa karıştırıcı ve zahmetli bir iş gibi gelebilir. KiwiIRC projesi eklentileri ile beraber tamamen ücretsizdir. Kurulumunu https://github.com/kiwiirc/kiwiirc üzerinden, yönergeleri takip ederek yapabilirsiniz. Veya freenode #kiwiirc üzerinden online destek alabilirsiniz. Sormaktan çekinmeyin her zaman yardım ediyorlar.

Örnek olarak applete göz atmak isteyenler https://kiwiirc.hybridirc.com/ adresinden bakabilirler. Conference (görüntülü konuşma), bnc ve asl eklentilerini kendime göre gereksiz gördüğümden kurmadım.
Diğer eklentiler https://www.turtlechatrooms.com/nettalk/ adresinde mevcut.

NOT: Kurumlunda bir sorun veya yapamazsanızsa yardımcı olurum pm atmanız yeterlidir.
 

rty54

Üye
Mesajlar
1
Puanları
191
Yaş
38
Tepkime puanı
0
merhaba bu konuda bana yardımcı olacak kimse var mı ?
 
Üst Alt