Uber’in Sürücüsüz Otomobil Birimine Japonya’dan Dev Yatırım

UzmaN

fâni… ོ⠀ ⠀ོ
Yönetici
Chief
Mesajlar
250
Puanları
323
Yaş
32
Konum
Kayseri
Tepkime puanı
646
Uber otonom sürüş teknolojileri üzerine çalışmalarını sürdürürken Japonya’dan da önemli bir yatırım aldı.

ABD menşeli yeni nesil ulaşım şirketi Uber -sürücüsüz otomobille yaşanan kazasıyla uzun süre gündemde kalsa da– otonom sürüş teknolojileri üzerine çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
Uber’in otonom sürüş birimine Japonya’dan SoftBank Vision Fund, Toyota ve otomotiv parça üreticisi Denso toplamda 1 milyar dolarlık yatırım yaptı.

Yatırımın 667 milyon doları Toyota ve Denso‘dan, 333 milyon doları ise Softbank‘tan geliyor. Toyota Uber’in sürücüsüz otomobil çalışmaları için geçtiğimiz yaz 500 milyon dolar daha yatırım yapmıştı.Uber CEO’su Dara Khosrowshahi‘nin Twitter’dan yaptığı paylaşımla duyurduğu yatırımla birlikte, Uber’in otonom sürüş birimi 7.25 milyar dolarlık değere ulaştı.

Dara Khosrowshahi yaptığı açıklamada otonom sürüş teknolojilerinin bildiğimiz ulaşım anlayışını değiştireceğini, sokaklarımızı daha güvenli, şehirlerimizi daha yaşanabilir hale getireceğini söylüyor ve ekliyor:

Bugünkü duyurumuzla da Uber’in bu dönüşüm sürecinde bulunduğu pozisyonu daha da güçlendirmiş olduk.”

Önümüzdeki günlerde halka arza hazırlanan Uber’in 10 milyar dolar değerinde hisse satması ve toplamda 100 milyar dolarlık bir değere ulaşması bekleniyor.
 
Üst Alt