Osmanlı Devletinin Efsane Birliği Deliler Ordusu

IkRa

Üye
Mesajlar
102
Puanları
18
Konum
aLem-i ervaH
Tepkime puanı
10
Osmanlı Devletinin Efsane Birliği Deliler Silahlı gücü Ile ilgili Enteresan Bulgular Osmanlı’nın askeri tek katagorisi olan Delilerin tarih sahnesine çıkışları 15.
yy’a eşit gelir.
Osmanlı Devletinin Efsane Birliği
Zamanla ordunun ehemmiyetli tek parçası durumuna gelen Delilerin vazifiyeti,sefere ordunun en önünde gitmek ve düşman saflarına saldırı etmektir.İri cüsseleri ve korkutucu kıyafetleri ile düşmana korku salarak arkalarından ileriki birliklerin işini basitleştiren Deliler bu arada tutsak aldıkları düşman askerlerinden silahlı güçleri ile ilgili bilgide ediniyordu.
Bu birliğe “Deliler†denmesinin nedeni ise akli dengelerinin sorunlu olduğundan değil,atılgan ve gözü-pek olmalarındandır.
Zaten “Deli†sözcüğü Osmanlı Türkçesi’nde “akıl almayacak derecede cesur†manasında kullanılmaktaydı
1828–1829 Osmanlı-Rus Savaşı’ndaki izlenimlerini açıklayan İngiliz Sir Slade, Delilerin Ruslarla sanki spor yaparak çarpıştığını, Rus siperlerinin dibine kadar sokulup, Rus süvarilerine laf atıp onları kızdırdığını ve eğitimli atları ile Rus piyade saflarını sebep paramparça ettiğini anlatır.
Bir efsane durumuna gelen birlik konusunda Venedikli yazar Vecellio “… Öylesine yürekli hareket ederlerdi ki, kişileri gölgelerinin dahi öldürücü olduğuna inandırmışlardı.†şeklinde söz ettiği ‘Deliler Ordusu’, şüphesiz üç kıtaya hükmeden Osmanlı Devleti’nin ehemmiyetli askerî birliklerinde birisi idi.
Bu ocağa girmek isteyenlerin savaşlara katılımı, orada silah kullanma atikliğini göstermesi ve minimum 9-10 adet düşman süvarisini öldürmesi koşul.
Kıyafetleri aslan, kaplan ve tilki postundan, şalvarları ise ayı veyahut kurt derisindendi.
Başlarına pars veyahut benekli sırtlan derisinden yapılmış tüylü tek miğfer, Ayaklarına ise "serhatlik" tecrübe et sivri burunlu mahmuzlu tek çizme giyerlerdi.
Deliler silah olarak eğri pala, kalkan, mızrak ve bozdoğan kullanırlardı.
Deliler Kalkanlarını, henüz ürkütücü olması için kuş tüyleriyle süslerlerdi.Delilerin en ehemmiyetli silahlarından birisi de hiç şüphesiz elleri idi.
Rivayetlere göre, ünlü Osmanlı tokadının kahramanları bu askerlerdi.
Deliler düşmanı silahsızken de basitçe yere serebilmek için ıslak mermeri tokatlayarak ellerini geliştirirlerdi.
Bu tokadı yiyen düşmanın, ya boynu kırılırdı veyahut düşman beyin travması geçirirdi.

-
 
Son düzenleme:
Üst Alt