MSB, Atatürk'e ait 6 orjinal imzayı paylaştı

HosgeldinHarunAbi

Less is more
Yönetici
Admin
Etraflıca bir araştırmam yok ama bildiğim kadarı ile son iki imza daha sonra hat sanatçıları tarafından oluşturulmuş, M.Kemal’in el ile atmadığı imzalar.

Frithjof

Üye
Kef harfini cizimi karakteristik bir ozellik sanirim.Dikkatli okunmadigi takdirde Kimal gibi bir kelime olarak gorunuyor.Son imza bana gore daha guzel.Ruhu sad olsun.

Lefty

Yönetici
Supervisor
Milli Savunma Bakanlığı'nda düzenlenen haftalık basın bilgilendirme toplantısının ardından, Mustafa Kemal Atatürk'ün imzalarına ilişkin açıklama yapıldı. Bakanlık yetkililerince yapılan açıklamada, Atatürk'ün imzalarının dolaşımdakilerden farklı olduğu, orijinal imzaların ise resmi belgelerde yer aldığı anlatıldı.

Yetkililer, Atatürk'ün 6 farklı orijinal imzasının yer aldığı fotoğrafları da basın mensupları ile paylaştı.

Fotoğraflarda, Mustafa Kemal Atatürk'ün, 1915'te Anafartalar Grup Komutanıyken, 1919'da Temsil Heyeti Başkanıyken, 1921'de Sakarya Meydan Muharebesi Zaferi'nden sonra, 1922'de Başkomutan olarak Büyük Taarruz'dan sonra, 1928'de Harf İnkılabı'ndan sonra ve 1934'te Soyadı Kanunu'ndan sonra kullandığı orijinal imzaları yer aldı.

Arpes

Üye
Etraflıca bir araştırmam yok ama bildiğim kadarı ile son iki imza daha sonra hat sanatçıları tarafından oluşturulmuş, M.Kemal’in el ile atmadığı imzalar.
Son iki imzanın hat sanatçılarına özel olarak hazırlatılan örnekler arasından seçildiği doğru, ama imza olarak da kullanmış uzunca bir süre. Yani imzasını tasarlatmış aslında.

Lefty

Yönetici
Supervisor
Son iki imzanın hat sanatçılarına özel olarak hazırlatılan örnekler arasından seçildiği doğru, ama imza olarak da kullanmış uzunca bir süre. Yani imzasını tasarlatmış aslında.
Böyle bir durumdan benim de haberim yoktu, bu sayede öğrenmiş oldum.

Frithjof

Üye
Konu hat sanatina gelmis.Oyleyse yararli bir bilgi de ben vereyim.İlk uc imza Rika yazimiyla atilmis.Sanirim Gazi,bu fonta ayri bir muhabbet besliyordu ki,gunumuz modern imzasi da Rika cizimine yakin.

Üst Alt