İzmit'in Fethi

IkRa

Üye
Mesajlar
102
Puanları
18
Konum
aLem-i ervaH
Tepkime puanı
10
İzmit'in Fethi 1337 seneninde Orhan Gazi marifetiyle gerçekleşmiş, bu fetihten ardından Bizans Anadolu'daki hakimiyetinden net olarak vazgeçmiştir
Osmanlı Devleti, Batı Anadolu’da ki hâkimiyet alanını günden güne genişletiyor ve Bizans üstüne yaptığı akınlarla hem namını hem devletini yüceltiyordu.
Son olarak İznik’in fethi Osmanlı Devletini göz göre göre tek beylik olmaktan çıkartarak Anadolu’nun müstakbel hükümdarı olarak anılmaya başlanmasına vesile meydana gelmiştir.

İznik’in fethi Bizans’ı epey ürkütmüştür.
Zira Bizans, İznik’de tekilce toprak ve nüfuz kaybetmemiş, Bizanslı köylülerin hüsnü kabul ile topyekûn Orhan Gazi’ye biat etmesine ve Müslüman olmaya başlamalarına şahitlik etmiştir.
Orhan Gazi’nin adaleti ve Osmanlı Devletinin gayrimüslim siyaseti kuşattığı her hisarın rahatlıkla teslim olmasına yol açar duruma gelmiştir.

İznik’in fethinden ardından Orhan Gazi’nin garazı İzmit meydana gelmiştir.
Zira Sakarya ovası Aydos-Samandıra hattına kadar fethedilmiş, Yalova ve Bursa’nın net olarak hâkimiyet altına alınmış olması nedeniyle Bizans’ın Anadolu’daki nihai kalesi İzmit kalmıştır.
Bizans için İzmit’in kayıbı Anadolu’da ki topraklarından tümüyle vazgeçmek anl***** geliyordu. Orhan Gazi, İznik fethinden derhal ardından İzmit’in fethi için hazırlıklara başlayarak ve aynısı sene (1331) İzmit’i muhasara altına alabilmek emeliyle yola çıkmıştı.
Ancak bu fethin seyri başka fetihlerden değişik tek tezahürde gerçekleşecektir.
Orhan Gazi, peş peşe elde ettiği başarılar ve gazilerinin fütuhat istekleri nedeniyle Bizans’ın vaziyetini yeterince tahlil edemeden tek ismim atarak İzmit’in kuşatmasında çabuk etmiş ve hisarları muhasara edemeden geri çekilmek halinde kalmıştır.

Orhan Gazi, henüz evvel hiç bulunmadığı kadar kuvvetli tek silahlı güç ile İzmit önlerine gelmişti.
Ancak karşısında henüz evvel cenk ettiği ve cenk meydanında berbat ettiği Bizans ordusundan defa henüz çoğu vardı.
3.
 
Son düzenleme:
Üst Alt