Intibah

YouMyCure

Üye
Mesajlar
559
Puanları
233
Konum
Dublin
Tepkime puanı
243
Intibah Kitabı Özeti


Romanın Kahramanı yirmili yaşlarına yeni girmiş Ali Bey ‘dir ve zengin bir ailede yetişmiştir. İyi eğitim ve terbiye görmüş bir kişidir. Annesi Şefkatli ve merhametli birisidir.Babası ise oğluna karşı dikkatli ve ilgili bir kişiliğe sahiptir. Ali ise sürekli babasının dediklerini yaptığı ve babasından ayrılmadığı için hayat tecrübesi yoktur.
Ayrıca gösteriş yapmayı ve eğlenmeyi çok sever.Babasının ölüm haberi sonrası sarsılır ve ne yapacağını bilemez.Annesi oğlunun kafasını dağıtmak için Çamlıca gezintisine gönderir. O zaman ki koşullarda eğlence ve zaman geçirme mekanlarıdır.Ali Bey düşüncü ve kafasını dağınık biçimde dolaşır. Bazı gençlerin arabadan el sallamalarına hayretle bakar.Yine bir gün arkadaşlarıyla dolaşırken birisinin ona el salladığının farkına varır.Ardından bir müddet sonra öğrenir ne olduğunu.Anlamı “yalnızken görüşelim” ‘dir. Ertesi gün büyük heyecan ve istekle bekler fakat, gelmez. Akşam eve geç kalır.Annesini bir kız yüzünden yalan söyler. Yorgun bir gecenin ardından yine Çamlıca ‘ya gider. Bu sefer arabayı görür ve peşine takılır. Ve arabandan kadın iner.Kadınla tanışmış olur ve ona aşık olur.Ancak Mahpeyker adındaki bu kadının geçmişi Ali umduğu gibi iyi değildir. Ayrıca kirlidir. Bunları bilmeden karşılıksız olarak sevmeye devam eder. Hatta annesini ihmal etmeye başlar.
Ali Bey Mahpeyker ‘e evlenme teklifi eder. Ancak Mahpeyker evlenemeyeceğini ancak, evlenmek dışındaki arzularını yapabileceğini söyler.Arkadaşı ve sırdaşı olan Atıf Bey ile ara sıra muhabbet ederler.Atıf Bey ‘de bir gün Mahpeyker ‘e gider. Atıf Bey bir olay sonucunda kadının iyi biri olmadığını öğrenir.Ali Bey de kadının nasıl biri olduğunu anlamaya başlar. Fakat kadın kendini savunarak istemeden girdiğine inandırır. Ali bu sefer aşk esaretine girmiştir.
Diğer taraftan bu konularda haberdar olan annesi Dilaşup adında genç bir cariye alır. Dilaşup ilgi göstermeye başlar fakat Ali Bey bakmaz.Bir süre sonra Ali Bey Mahpeyker ‘e bakmamaya başlar ve artık Dilaşup ‘a ilgi duyar. Mahpeyker Ali Bey ‘e ve onu elinden alan Dilaşup ‘tan intikam almak ister. Dilaşup ‘a çeşitli iftirra ve dedikodular yayar. Bundan sonraki olaylar kitap içindedir…

Kaynak: Intibah Kitabı Özeti - Eğlence, Bilgi ve Paylaşım Platformu
 
Üst Alt