Gizli manipülasyonun 7 belirtisi

Lefty

Yönetici
Supervisor
Mesajlar
39,355
Puanları
353
Tepkime puanı
26,571
Gizli manipülasyona giriştiğinizden şüpheleniyorsanız, şu yedi yaygın işarete bakabilirsiniz:

Bilgiyi seçerek paylaşıyorsanız

Örneğin, gerçekten bir restorana gitmek istiyorsanız ancak partnerinizin de bunu istediğinden emin değilseniz, tüm olumlu değerlendirmeleri dikkate alıp olumsuz değerlendirmelerin hiçbirini paylaşmazsınız. Diğer kişinin bildiklerini kontrol ediyor olmak, durumu kontrol etmenize yardımcı olacağından bu durumu değerlendirirsiniz.

Onay alma zorunluluğu duyuyorsanız
Muhtemelen bu duyguyu taşıyorsanız sizin için beğenilmekten ve başkalarını memnun etmekten daha önemli olan çok az şey vardır. Onay almak; arkadaşlık, statü, özsaygı veya mali ödüller gibi istediğinizi elde etmeye yönelik (muhtemelen bilinçsiz) bir stratejidir. Bu motivasyon, partnerinize bir iyilik yapmak gibi incelikli manipülasyonlara yol açabilir; bu onun gününü güzelleştirmek için değil, sizi sevmesini ve sizin hakkınızda iyi düşünmesini sağlamak içindir.

Her zaman "iyi" olmaya çalışıyorsanız
Başkalarının sizi nazik, düşünceli, bencil olmayan, dürüst ve iyi bir insan olarak görmesi sizin için çok önemli. Bir yanınız iyi ve terbiyeli olmayı gerçekten önemsiyor olsa da iyi olma motivasyonunuzun büyük kısmı istediğinizi elde etmektir. Sonuç olarak, olumsuz duyguları gömüp mutlu bir yüz ifadesine bürünme eğiliminde olabilirsiniz ya da bir şeye üzülseniz bile her şey yolundaymış gibi davranabilirsiniz.

Kelimelerinizi çok dikkatli seçiyorsanız
Zihniniz, istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olacak şeyleri bulmak için çok çalışır. Örneğin, partnerinizi doğru sempati ve suçluluk karışımıyla etkilemeyi hedefleyerek istemediğiniz bir etkinlikten nasıl kaçınacağınızı zihinsel olarak prova edebilirsiniz . Onlara etkinlikten hoşlanmadığınızı dürüstçe söylemek yerine, sürüş mesafesi veya evcil hayvan bakıcısı bulmanın zorluğu gibi diğer faktörleri öne sürersiniz. Sonuç olarak partneriniz dileklerinizin ardındaki gerçeği bilmemiş oluyor.

Davranışlarınız kimin orada olduğuna bağlı olarak büyük ölçüde değişiryorsa
Herkes diğer insanların varlığından etkilenir ancak eylemleriniz etrafta kimin olduğuna bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Belki randevunuzda iyi bir izlenim bırakmaya çalışırken garsonlara karşı çok daha naziksiniz ya da başka biri sizi izlerken daha çok çalışıyorsunuz. Hatta birisi gelene kadar bir görevi yapmayı erteleyebilirsiniz, böylece bunu yaptığınız için "puan" kazanırsınız.

Sık sık başkalarını övüyorsanız
İnsanlara iltifat etmek, onların onayını almanın ve böylece kendi amacınıza yardımcı olmanın bir yolu olabilir. Belki bir işletme sahibini size indirim yapması için kandırmak için "dalkavukluk" yapıyorsunuz. Her ne kadar iltifatlar samimiymiş gibi gelse de karşınızdaki kişiden bir şey istemeseydiniz bunları söylemeyeceğinizi fark edersiniz.

Sık sık kırgın hissediyorsanız
Gizli manipülasyonun büyük bir dezavantajı, bunun örtülü veya açık zihinsel sözleşmelere dayanmasıdır. Davranışınız diğer kişiden bir şeyler almak için tasarlandıysa ve eğer o size uymuyorsa muhtemelen öfkeli ve kırgın hissedebilirsiniz. Farkında olmadan, duygularınızın kontrolünü, onların sizin istediğinizi yapıp yapmamalarına bağlı olarak başkalarına veriyor olabilirsiniz.

Hepimiz manipülatif olabiliriz ve herkes zaman zaman bu belirtilerin en azından bazılarını yaşar. Dahası, pek çok iş, manipüle etme yeteneğine dayanır. Ancak bu işaretlerin çoğunu kişisel ilişkilerinizde sıklıkla görüyorsanız ihtiyaçlarınızı karşılamanın başka yollarını bulmanız işinize yarayabilir.

Manipüle etmeyi nasıl bırakabilirsiniz?
İstediğimizi elde etmek ödüllendirici olduğunda, manipüle etmeyi bırakmak zor olabilir. Manipülasyon genellikle manipülatöre yararlı, başkalarına zararlı olarak görülür ancak gerçek şu ki bu durum herkese zarar verir. Dürüstlüğün eksikliği samimi bir bağ kurmanın önüne geçer ve sizi kendinize yabancılaştırır. Başkalarını sürekli olarak kendi isteğinize göre yönlendirmeye çalışmak da çok fazla iş gerektirir. Durumu ve diğer insanları kontrol etme ihtiyacına olan hakimiyetinizi gevşettiğinizde, huzur bulabilirsiniz. Bu üç adım, gizli manipülasyon alışkanlığınızı kırmanıza yardımcı olabilir.

Niyetinizi merak edin: Eylemlerinizin arkasında ne olduğunu kendinize sormaya başlayın. Sizi "iyi olmaya" veya partnerinize bir iyilik yapmaya motive eden şey nedir? Davranışınıza merak katmak, manipülasyonun incelikli biçimlerini fark etmenizi kolaylaştırır.

Eylemlerinizi neyin yönlendirdiğini keşfedin: Kişilerarası manipülasyon duygusal zekayla ilişkilidir ve bu nedenle neden manipüle ettiğinizi incelemek için duygusal zekanızı kullanın. Kendinizi yargılamadan manipülasyonunuzun arkasında ne olduğunu düşünün. Hangi ihtiyacınızı karşılamaya çalışıyorsunuz? Manipüle etmeyi nereden öğrendiniz? Sizi daha özgün olmaktan alıkoyan ne? Manipülasyonun nereden geldiğini anlamak, ilişkilerinizde size daha fazla esneklik sağlayabilir.

Daha doğrudan olmayı hedefleyin: Kendinizi manipüle etmek üzereyken yakaladığınızda, daha özgün bir seçeneğin mevcut olup olmadığına bakın. Daha basit ve doğrudan olsanız hayat nasıl olurdu? İhtiyaçlarınızı doğrudan ifade etmenin olası avantajları neler?

Kaynak

 

ismail89

Altın Üye
Mesajlar
13,028
Puanları
354
Yaş
34
Tepkime puanı
2,225
Ya yönlendirensizniz. Ya da yönlendirilen. Birlikte yaşamak ot gibi olmuyor.

Çocukken izlerdim reklamlarda. Kokakola içip mutlu olan insanlar. Ben içtiğimde berbat geliyordu. Kendimi senelerce bu şeyi içebilmeye zorladım ve artık toplumun bir parçası olduğumu düşündüm.

Bir koyun sürüsü içinde yaşıyorsanız, mutlaka kurallara uyarsınız. Ya da dışlanırsınız. Seçenekleriniz sürü kuralları dahilinde sınırlı kalır. İkili ilişkileriniz de sürü içindeki konumunuza uygun dayatmalar dahilinde kalır.

Pasif kalmayın, Ev'de pantolonu giyen siz olun.
 

Lefty

Yönetici
Supervisor
Mesajlar
39,355
Puanları
353
Tepkime puanı
26,571
Manipüle etmeye ihtiyaç duyuluyorsa ortada samimi olmayan görüşler, duygular ve düşünceler vardır. Kişi şayet bu durumu alışkanlık haline getirdiyse bir süre sonra da çelişkili konuşma ve tavırları ile açık vermeye başlıyor. Menfaat uğruna şekilden şekle gireni ayırt etmek hiç de zor değildir. Bugün eleştirdiğini yarın kendi çıkarlarına ters düşünce normalleştiren insanlar hemen göze çarparlar.
 
Üst Alt