Genç Bilim İnsanı: Prof. Dr. Mete Atatüre

Rose

Gümüş Üye
Mesajlar
8,520
Puanları
348
Konum
10,5
Tepkime puanı
2,185
Genç Bilim İnsanı: Prof. Dr. Mete Atatüre

Mete Atatüre, 1975’te Kayseri’de dünyaya geldi. Babasının mesleği sebebiyle çok farklı okullarda okudu. Ortaokula geçtiğinde Amerika’ya taşındılar ve lisede Türkiye’ye geri döndüler.
Ortaokulda fizik dersini hiç sevmiyordu. Öğretmeni ona bir anlaşma sundu, bu anlaşma sonucunda fiziğe olan merakı arttı.
Ortaokul öğretmeni, Atatüre’ye bir kitap verdi ve bu kitaptan sınav olacağını söyledi. Eğer Atatüre sınavı geçerse bir sene boyunca fizik dersine ve sınavlarına girmeyecekti. Sıkıcı bir fizik kitabı olduğunu düşündüğü kitabın II. Dünya Savaşı sırasındaki nükleer çalışmalarının yürütüldüğü Manhattan Projesi’ni ve bu projenin başında bulunan Robert Oppenheimer’ın hayatını anlattığını gördü. Sınavı geçememiş olsa da kitap sayesinde fiziğe bakış açısı değişmişti.
Fiziğe olan ilgisinin artmasıyla pilot olma hayalinden vazgeçti ve Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’ne girdi. Yüksek dereceyle mezun olduktan sonra, Boston Üniversitesi Kuantum Görüntüleme Laboratuvarı’na katılarak doktora çalışmalarına başladı.
2002 senesinde doktora sonrasında araştırmacı olarak gittiği İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde, göğsümüzü kabartan bir diğer biliminsanı Ataç İmamoğlu’nun çalışma grubunda yer aldı.
2007 senesinden beri, dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi’nde kuantum fiziği üzerine çalışıyor. Burada, Atomsal, Mezoskopik ve Optik Fizik Çalışma Grubu’nun başında yer alıyor. 2015 senesinde profesörlük ünvanını elde etti.
“Türk Einstein” olarak anılan Atatüre, 2015 senesinde bilim dünyasında imkansız olarak geçen ışık seviyesinin gürültülü ölçümünü gerçekleştirdi. On beş kişilik ekibiyle birlikte, 35 yıldır üzerinde çalışılan deneyi sonuca ulaştırdı.
Araştırmaları sırasında, ışıkla etkileşimi bir atomdan 100 kat daha fazla olan bir “süper atom” da keşfetti.
Amy Winehouse’un kedisi Mietzi’yi sahiplenerek ona yuva olan Atatüre, sosyal medyada kedisine oldukça yer veriyor.
Atatüre, her gün çalıştığını, bilime tutkuyla bağlı olduğunu ve bilimden emekli olunamayacağını da belirtiyor.
Hatırlarsanız bu Temmuz'da, Atatüre'nin de içinde yer aldığı şu eğlenceli Twitter sohbeti oldukça fenomen olmuştu.Kaynak
 

Raskolnikov

Yazar
Mesajlar
6,393
Puanları
349
Tepkime puanı
8,100
mete bey yaratıcının erkek milletine attığı en büyük kazıklardan biri olabilir. sen hem prof. dr. mete pitt diye anılacak kadar yakışıklı ol, hem de basın tarafından türk einstein diye anılacak kadar zeki. reva mı? kendisiyle 1-2 saat vakit geçirme fırsatım olmuştu, arkadaşları "matüre" diyordu cambrige profesörü adama djfjh. belli ki egosuz da bir insan. böyle kimseler memleket için çok değerli, umarım nobel aldığını da görürüz.
 

Lefty

Yönetici
Supervisor
Mesajlar
39,355
Puanları
353
Tepkime puanı
26,571
Kuantum fiziği ile ilgili uydurulan söylemleri oldukça mizahi bir dil ve sabırla eleştirip konuyu bilimin dışına kaydırma çabalarını önlemeye çalışıyor.
 
Üst Alt