Ege’nin Pırlantası: Ayvalık

Rorschach

Altın Üye
Mesajlar
11,402
Puanları
308
Konum
Tel'aran'rhiod
Tepkime puanı
81

Balıkesir’in ilçesi olan Ayvalık, ilin Ege Denizi’ne bakan sahil bölgesinde bulunmaktadır. İlçenin kuzeyinde Gömeç, güneyinde Altınova, doğu bölümünde Bergama, batısında ise Ege Denizi konumlanmıştır. Ayvalık’ın en belirgin özelliği, coğrafi konum itibariyle Ege Bölgesi’nde yer almasına rağmen, yönetimsel ve idari açıdan Marmara Bölgesi’ne bağlı olmasıdır.Yaz aylarında ilçenin nüfusu, yerli ve yabancı turistlerin bölgeye akın etmesiyle birlikte büyük artış göstermektedir. Kış mevsiminde ise nüfusta ciddi bir azalma gözlemlenmektedir. Türkiye’deki belli başlı turizm merkezleri göz önüne alındığında, Ayvalık hem coğrafi hem de tarihsel açıdan önemli bir tatil yöresidir. İlçenin kuruluş tarihi ile ilgili kesin bir bilgi olmasa da, bölgede yer alan bazı yerleşim alanlarının antik çağlardaki uygarlıklara kucak açtığı bilinmektedir. Modern Ayvalık’ın kuruluşunun ise yaklaşık 600 yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir. Bu yönüyle Ayvalık, tarihi iliklerinize kadar hissedebileceğiniz manevi değerlere sahip olmasının yanında, misafirlerine muazzam bir görsel şölende sunmaktadır.


Ayvalık’ta bulunan camiler görülmeye değerdir ki “Saatli Cami” bunların en önemlilerinden biridir. Birçok eski medeniyete ev sahipliği yapan ilçede, günümüze kadar korunarak gelmiş kiliseler de boy göstermektedir. Ancak belki de yörenin en çok dikkat çeken özelliği, her bir noktasından misafirlerine bakan tarihi Rum evleridir.

Uzun bir süre Rumlara ev sahipliği yapan ilçede halen çok sayıda Rum vatandaşı yaşamaktadır.Genelde bitişik nizamda inşa edilmiş olan yığma taş evlerin çoğunluğu ahşap giriş kapılıdır. Söz konusu evler, dar ve engebeli Ayvalık sokaklarına öyle bir sıcaklık katar ki, sanki tüm sokaklar “sizindir”. Ayvalık, özellikle apart ve butik tarzındaki şirin otelleri ve de zengin Ege mutfağını güzel bir şekilde temsil eden sayısız restoranı ile tanınmaktadır. Dünya çapında üne sahip olan Ayvalık tostu, kalamar dolması ve deniz börülcesi mutlaka tadılması gereken lezzetlerdendir.


Ayvalık’la özdeşleşmiş olan Cunda Adası ya da diğer adıyla Alibey Adası; bölgede bulunan yel değirmenleri ve “Taş Kahvesi” ile oldukça önemli bir turizm beldesidir.

İlçeye bağlı 20’den fazla ada mevcut olmakla birlikte, Cunda Adası yerleşime açık olan tek ada olarak varlığını sürdürmektedir. 10 kilometreyi geçen uzunluğu ile Sarımsaklı plajı ve tüm Ayvalık’a tepeden bakan yüksek kayalıklarda konumlandırılmış “Şeytan Sofrası” mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerdir.
 

Allie

Gümüş Üye
Mesajlar
8,957
Puanları
349
Tepkime puanı
1,197
Ayvalık öyle güzel bir yer ki.
Ne kadar anlatsam boş. Birçok tatil beldesinde olmayan mütevazı duruşu olsun, dar sokakları, insanları olsun her şeyiyle şekilciliğin tavan yaptığı yerlerden ayırıyor kendini. Ayvalık cidden huzur dolu bir yer.
 

ZiFiR

Platin Üye
Mesajlar
16,634
Puanları
323
Konum
Mars/Merkaz Mah.
Tepkime puanı
377
Yakın arkadaşım Ayvalık’tan yer alıp oraya yerleşti.41 kere çağırsada gitmeye fırsat bulamadım.fakirlikden değil zaman yok bea
 

Tibet

Gümüş Üye
Mesajlar
5,378
Puanları
318
Konum
Machu Picchu
Tepkime puanı
226
En son ayvalığa gittiğimde cunda turu yapmıştım..

Gidip görülmesi gereken güzel bir ilçe..
 

Larien

Elmas Üye
Mesajlar
22,715
Puanları
354
Tepkime puanı
19,794
Cunda harika bir yer, sokakları, havası, insanı. Ve bir de papalina yenmeli, enfes:emoji_tropical_fish:
 

Lefty

Yönetici
Supervisor
Mesajlar
39,355
Puanları
353
Tepkime puanı
26,571
Yazın tatil için en çok tercih edilen yerler arasındadır.
 

ivan divandelen

Gümüş Üye
Mesajlar
6,356
Puanları
288
Tepkime puanı
8,315
Kurnaz esnafa kurban olmadan, vaktin birinde yolum düşerse o üç kelimeyi (rakı, balık, ayvalık) tamamlamak için ben de bu totemi yapacağım...
 

Lefty

Yönetici
Supervisor
Mesajlar
39,355
Puanları
353
Tepkime puanı
26,571
Tamam işte. Yaşlı mekanı
Yazlık ev almak artık maaşlı çalışanlar için çok da kolay değil ve bu sebeple çoğu kişi emekli olunca ev sahibi oluyor. Kimisine miras kalıyor kimisi de biriktirdikleri ile almaya çalışıyor. Çalışmadan hayatını devam ettirebilmek için önce emekli olmak gerekiyor. Bu sebeple yaşlı nüfus birçok tatil beldesinde daha yüksek görünür.
 
Üst Alt