Corona virüsü hızla yayılıyor… Ölü sayısı dehşet verici boyutlara vardı

yaSmin

Emektar Üye
Son dakika gelişmesi Çin'den... Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı alarm durumuna geçiren corona virüsüne bağlı ölümlerde her gün ciddi artış yaşanıyor. Yetkililer, 29 Ocak itibarıyla 7 bin 711 vaka tespit edildiğini, ölü sayısının ise 170'e yükseldiğini açıkladı.
Çin’in Wuhan kentinde geçen yıl aralık ayında patlak veren corona salgını can almaya devam ediyor. Virüs çevre ülkelerin dışında ABD, Kanada, Avustralya, Almanya, Fransa gibi binlerce kilometre uzaklıktaki ülkelere de yayılmaya devam ediyor.

Virüs, ortaya çıktığı Çin anakarasının dışında Çin’e bağlı üç bölgeye ve 16 ülkeye yayılmış durumda. Bugüne dek Çin dışında herhangi bir ölümlü vaka görülmedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), corona virüsü nedeniyle küresel çapta acil durum ilan edilip edilmeyeceğini karara bağlamak üzere bugün toplanıyor.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, virüsün bilhassa bazı ülkelerdeki ilerleyişi ve bilhassa insandan insana geçişi bizi kaygılandırıyor” dedi.

Çin dışında virüsle enfekte olan hasta sayısının hâlâ görece az olduğunu söyleyen Ghebreyesus, buna karşın çok daha büyük bir salgın potansiyelinin bulunduğunu da sözlerine ekledi.

CORONA TÜRKİYE’DE GÖRÜLMEDİ

Corona virüsü nedeniyle Türkiye de yoğun tedbirler alıyor. İstanbul Havalimanı’nda Çin’den gelen yolcular termal kameralarla kontrol ediliyor.

İstanbul Büyükçekmece, Nevşehir, İzmir ve Aksaray’da corona virüsü alarmı verilmişti. Ancak yapılan tetkiklerde Çinli turistlerde ve bir Türk iş adamında corona virüsüne rastlanmadı.

İstanbul’daki vakada Büyükçekmece’den Maltepe’deki Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilen iki Çinli turist, memleketlerine gönderilmişti. Bu iki Çinli turistin virüsün ortaya çıktığı Wuhan’dan geldikleri açıklanmıştı.

Öte yandan Kapadokya turu kapsamında Aksaray Sultanhanı ilçesine giden 10 Çinli turist ile şoför ve rehberin bulunduğu kafileden bir Çinli öksürük şikâyetiyle hastaneye başvurmuştu

Bunun üzerine tüm kafile tedbir amaçlı Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde müşahede altına alınmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Şu ana kadar corona virüsü tanısı olan bir hastamız yok” açıklaması yapmıştı.
SÖZCÜ

Nef'

Altın Üye
Kim salıyor bu virüsleri ortaya ya.

Millet yollarda can çekişiyordu.

Kitapella

Bronz Üye
Aşısı bulundu, 1.5 ay deneme, 1.5 ay da üretim süresi var. Mart gibi filan aşısı yayılır. Durum vahim diye acele ederlerse bilemiyorum. Yakında duyururlar

climax

Yazar
Aşısı bulundu, 1.5 ay deneme, 1.5 ay da üretim süresi var. Mart gibi filan aşısı yayılır. Durum vahim diye acele ederlerse bilemiyorum. Yakında duyururlar

Ya arkadaş 1.500.000 nüfuslu yerde 170 ölüm.
Hahhqhq lan aynı sürede banyoda sabuna basıp ölen sayısı bile daha fazladir.

Frozen

Bronz Üye
Vaka artış hızı yataya dönmüş gibi bir şey okudum dün..

climax

Yazar
Vaka artış hızı yataya dönmüş gibi bir şey okudum dün..

Sen daha çok takip ettin bu konuyu. Tebrik ederim. Ben pek umursamadım. Asıl bizde influenzaya dikkat ettin mi bu sene. Dehşet fazla. Ne dersin?

Frozen

Bronz Üye
Sen daha çok takip ettin bu konuyu. Tebrik ederim. Ben pek umursamadım. Asıl bizde influenzaya dikkat ettin mi bu sene. Dehşet fazla. Ne dersin?

Aynı fikirdeyim de o garibimi umursayan yok.. Çoluk çocuk döküldü bu sene :) ötekini de umursayan yok aslında, ilgili kişilere yıkıldı tüm sorumluluk.. Bi şeycikler olmaz...

Nonserviam

Üye
Dip toplam ve yayilma hizi karsilastirildiginda sars'tan 2 gomlek daha kucuk duruyor. Sars 'in asisi 2 ayda bulunmustu, bunun da bugun yarin cikar sanirim.

Shinigami

Özel Üye

Merhaba Kitapella,

Asisinin bulundugunu nereden okudunuz? Kaynagi yazarsaniz, ben de bakmak isterim

Nonserviam

Üye
Merhaba Kitapella,

Asisinin bulundugunu nereden okudunuz? Kaynagi yazarsaniz, ben de bakmak isterim

Bunu ben de okumustum. Hatta 80 kisi uzerinde denendigi ve 60 kisinin taburcu oldugu yaziyordu. Sanirim fake haber, su anda ki haberler su sekilde:

Son dakika… Rusya ve Çin’den Corona virüsü aşısı!
Corona virüsü nedeniyle Çin'e giden Rus uzman, Çinli yetkililerin elindeki Corona virüs genomunu kendilerine verdiklerini ve virüse karşı bir aşı üretmek için Çin'le birlikte çalışacaklarını duyurdu.

~~

San Diego'daki Inovio adlı laboratuvarda çalışan bilim insanları yeni virüse karşı aşı geliştirebilmek için yeni tür bir DNA teknolojisi kullanıyor. Şimdilik adı "INO-4800". İnsanlar üzerinde deneme planlarına yaz başında başlayacaklar.

Shinigami

Özel Üye
Bunu ben de okumustum. Hatta 80 kisi uzerinde denendigi ve 60 kisinin taburcu oldugu yaziyordu. Sanirim fake haber, su anda ki haberler su sekilde:

Son dakika… Rusya ve Çin’den Corona virüsü aşısı!
Corona virüsü nedeniyle Çin'e giden Rus uzman, Çinli yetkililerin elindeki Corona virüs genomunu kendilerine verdiklerini ve virüse karşı bir aşı üretmek için Çin'le birlikte çalışacaklarını duyurdu.

~~

San Diego'daki Inovio adlı laboratuvarda çalışan bilim insanları yeni virüse karşı aşı geliştirebilmek için yeni tür bir DNA teknolojisi kullanıyor. Şimdilik adı "INO-4800". İnsanlar üzerinde deneme planlarına yaz başında başlayacaklar.

Inovio evet sirketin adi su an gordum. Mers’e karsi da asi gelistirmeye calisiyorlarmis, ki o asi hala daha cikmadi. Genelde asi yapimi cok uzun surdugu icin, zaten hastalik kontrol altina alindigi surecte test edilmeler bitmis oluyor. 3 ay bence fazla iyimser bir tablo. Henuz daha datayi da yayinlamadiklari icin ne kadar basarili oldugunu da bilmiyoruz haliyle.

Yapilabilecek en iyi sey, su an icin kontrol altinda tutmak virusun yayilmasini. Bunu da karantina ile yapabilirsin ancak.

Tesekkur ederim Nonserviam

Shinigami

Özel Üye
Çin'den tanıdığım bir doktor söyledi. Yakında duyururlar sanırım.

Bu Cinlilerin dogru duzgun bir etik kurulu yok. Gecen seneki CRISPR ile yapilan design bebeklerden sonra, onlarin bilim adamlarina bakisim da bilimin kontrol edilisine de saygim pek kalmadi acikcasi. Hos, cok iyi Cinli bilim insanlari ulkelerine geri donuyor ama herkes kafasina gore deney yaparsa, yandik.

Bir de kontrollu deney kavrami da deneyleri tekrarlamak da pek yok kendilerinde :p, 1 defa deneyip istedikleri sey cikiyorsa hemen pit pit bir sonraki asamaya geciyorlar. Neyse yine de umarim, dogru haberdir : ))

Üst Alt