Corona virüsü: Dünya alarmda, acil durum ilan edildi! Ölü sayısı hızla artıyor

yaSmin

Emektar Üye
Mesajlar
3,360
Puanları
93
Yaş
120
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
975
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde 18 ülkeye yayılan corona virüsü nedeniyle uluslararası acil durum ilan etti. Çin'de virüsle enfekte olup ölenlerin sayısı 170'ten 213'e yükselirken, şimdiye dek tespit edilebilen vaka sayısı ise 9 bin 692 olarak açıklandı.

Dünya son yılların en büyük sağlık krizlerinden biriyle karşı karşıya… Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Avrupa’ya da yayılan corona virüsü nedeniyle küresel çapta “olağanüstü hâl” ilan edildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, acil durum ilan edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada temel nedenin Çin’de değil diğer ülkelerde yaşananlar olduğunu söyledi.

Ölümcül corona virüsünün sağlık sistemi sağlam olmayan ülkelere yayılabileceği yolunda kaygı duyulduğu belirtiliyor. DSÖ, virüsün Çin dışında 18 ülkeye yayıldığını ve 98 vaka tespit edildiğini açıkladı. Fakat Çin haricinde virüsün görüldüğü diğer ülkelerde şimdiye dek ölümlü vakaya rastlanmadı.

Acil durum ne anlama geliyor?
Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü'nün acil durum ilanı, hükümetlerin ve uluslararası örgütlerin hastalığın yayılmasını engellemek için çabalarını artırmaları anlamında DSÖ'ye bazı yetkiler veriyor. Öncelikle dünyaya salgının ciddi bir acil durum olduğu mesajı verilmiş oluyor. Acil durum ilanı ülkeleri salgınla mücadele konusunda iş birliği yapmaya ve kaynakları ortak kullanmaya, ayrıca salgının yayıldığı ülkelerin vatandaşlarını sağlık ve hijyen tavsiyelerine uymaya teşvik ediyor. DSÖ acil durum ilan ettiğinde, bazı şehirler ve bölgeler için seyahat uyarısı yapabiliyor. DSÖ'nün ayrıca ülkelerin kamu sağlığı önlemlerini denetleme yetkisi de bulunuyor.
DSÖ daha önce sadece beş kez uluslararası kamu sağlığı acil durumu ilan etmişti. 200 binden fazla insanın ölümüne yol açan domuz gribi (H1N1) salgınının yaşandığı 2009’da, kökü kazındığı düşünülürken 2013’de yükselişe geçen çocuk felci gerekçesiyle, 2016’da patlak varan Zika virüsü nedeniyle ve 2014 ve 2019’da Afrika’yı etkileyen Ebola virüsüne karşı Dünya Sağlık Örgütü acil durum ilan etmişti.

FOTO: REUTERS/ Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus.

CORONA VİRÜSÜYLE İLGİLİ SON GELİŞMELER

* İtalya’nın Civitavecchia şehrinde içinde 27 Türk’ün bulunduğu bir cruise gemisi corona şüphesiyle durduruldu. Ancak gemide corona virüsü taşıyan kimsenin bulunmadığı belirlendi.

* İtalya, Roma’da iki Çinli turistte corona virüsü tespit edilmesinin ardından Çin’e tüm uçuşları askıya aldı.


* Amerikalı sağlık yetkilileri, corona virüsünün insandan insana geçtiği ABD’deki ilk vakanın Chicago’da görüldüğünü açıkladı. Yaklaşık 200 ABD vatandaşı Wuhan’dan döndü ve en az 72 saat California’daki bir askeri üste karantina altında tutulmalarına karar verildi.

* Rusya, Çin’le olan 4 bin 300 kilometrelik sınırını kapatma kararı aldı.

* Japon medyasına yansıyan haberlere göre; başkent Tokyo’ya iki uçak indi ve üç yolcuda corona virüsü bulundu.

* Hindistan, Wuhan’da eğitim gören bir vatandaşında corona virüsü tespit edildiğini açıkladı. Öğrencinin Hindistan’ın güney eyaletlerinden Kerala’da bulunduğu bildirildi.

FOTO: REUTERS/ Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus.
CORONA VİRÜSÜ TÜRKİYE’DE GÖRÜLMEDİ

Corona virüsü nedeniyle Türkiye de yoğun tedbirler alıyor. İstanbul Havalimanı’nda Çin’den gelen yolcular termal kameralarla kontrol ediliyor.

İstanbul Büyükçekmece, Nevşehir, İzmir ve Aksaray’da corona virüsü alarmı verilmişti. Ancak yapılan tetkiklerde Çinli turistlerde ve bir Türk iş adamında corona virüsüne rastlanmadı.


İstanbul’daki vakada Büyükçekmece’den Maltepe’deki Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilen iki Çinli turist, memleketlerine gönderilmişti. Bu iki Çinli turistin virüsün ortaya çıktığı Wuhan’dan geldikleri açıklanmıştı.
SÖZCÜ
 

climax

Yazar
Mesajlar
22,325
Puanları
354
Yaş
48
Tepkime puanı
11,510
Ay valla çok fena akşam gördüm berhayat Hastanesi'ne de yayilmis. Ali Vefa'ya bişey olmasa bari. Koskoca Dr. Ferman öldü gençler. Dağ gibi karizma abidesi bit kadar virüsle on dakikada yerle bir oldu.
 
Üst Alt