Bilgisayar Oyunlarının Tarihçesi Nedir

EFTELYA

Saçlarım beyazlıyor, artık öyle uzun uzun anlatamam her şeyi.
Yönetici
Admin
Mesajlar
29,095
Puanları
353
Konum
Kapadokya
Tepkime puanı
7,091
Bilgisayar oyunları, günümüz dünyasında insanların ve özellikle okul çağındaki çocukların başlıca eğlencelerinden birisidir. Bilgisayar oyunları günden güne artan bir oranda kabul görmekte ve bunun nedeni ise oyunların gerçekçi sanal ortamlara, ses ve görüntü özelliklerine ve oyunculara yükledikleri rollere göre sahip oldukları özelliklerinden dolayı olmaktadır. Oyunların insanlar arasında eğlence unsuru olarak artan bir oranda kabul görmesi ile oyun dünyası da artık eğlence sektöründe yerini almış dev bir endüstri halini gelmiştir diyebiliriz.


İlk bilgisayar oyunu Space Wars (1962) ve ilk ticari bilgisayar oyunu Pong’un (1974) üretiminin ardından özellikle grafik teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde bilgisayar oyunları çok büyük bir hızla çeşitlenmiş ve yayılmıştır.

Bilgisayar ve oyunların tarihçesine bakarsak:

1971 yılında oyun üreticisi Nutting, ilk arcade makinesinden 1500 kopya eder.
1977 yılında Apple adlı bilgisayar üretilir. Bilgisayarda ilk defa renkli grafikler vardır. İlk defa, video bilgisayar sistemi (vcs) olan atari üretir.
1981 yılında IBM’in ilk makinesi yapılır. Masaüstü bilgisayar ve Mouse (fare) standart hale gelir.
1984: Apple piyasaya Apple Machintos’u sürer.
1985: Intel 386’ları piyasaya sürer. Capcom USA kurulur.
1992: İlk Play Station üretilir.
1995: Windows 95 gelir ve dos yazılım sistemi kaybolmaya başlar.
1997: İlk defa bir strateji oyunu 3d olarak yapılır.
2000: Sony tarafından Play Station 2 çıkarılır; Play Station 3’ün Sony firması tarafından 2006 yılında çıkarılması ile oyun sektöründe üç boyutlu oyunlar dönemi ivme kazanır.

Teknolojideki hızlı ilerlemenin, bilgisayar ve internetin hemen herkes için ve her yerde erişilebilir duruma gelmesinin kaçınılmaz bir sonucu olarak, çocuk ve gençlerin bu aracı kullanma sıklığı ve yaygınlığı önemli oranda artmıştır. Ancak Bilgisayar oyunlarının hem olumlu hem de olumsuz özellikleri söz konusudur.

Algı, dikkat, öğrenme, problem çözme gibi bilişsel işlevleri geliştirdiği yönündeki kanıtlar göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. Konuyla ilgili bir meta-analitik gözden geçirmenin sonuçları, bu oyunların görsel-uzaysal algıyı geliştirdiğini göstermektedir. Çocuklara, gerçek dünya deneyimleri ile öğrenmenin beraberinde gelebilecek risk ve tehlikeler olmaksızın öğrenme olanağı vermesi ve bazı oyunlarda problemin çözülebilmesi için oyuncuyu araştırmaya, iş birliğine teşvik etmesi ve deneme-yanılma olanağı sağlaması gibi özellikleri de bu oyunların olumlu yanları olarak bildirilmektedir.

Okul öncesi dönemde bilgisayar, özellikle el-göz koordinasyonuna büyük katkı sağlayabilir. Dikkatini yoğunlaştırmada güçlük çeken aşırı hareketli çocuklar ilgi çekici bir program karşısında daha uzun süre kalabilir. Bu nedenle bilgisayar kullanımı çocuğun dikkatini yoğunlaştırmasına yardım ederek eğitime katkı sağlayabilir. Çocuk günlük yaşamında ve eğitimi sırasında öğrendiği pek çok kavramı bilgisayar oyunlarıyla pekiştirebilir. Bilgisayar oyunlarında yer alan ve hızlı bir şekilde karar vermeyi gerektiren problemler, çocukta problem çözme becerisinin gelişmesine katkıda bulunabilir. Bilgisayar ayrıca, öğrencilerin bilgi düzeylerini ve yeteneklerini artırmasına yardımcı olmakta, ayrıca toplumsal yaşamın sıkıcı temposundan uzaklaştırıp öğrencilere hoşça vakit geçirme olanaklarını daha ucuz ve çeşitli bir biçimde sunabilmektedir.

Bilgisayar oyunlarının yaygınlaşmaya başladığı dönemde görsel dikkati ve el-göz koordinasyonunu geliştirdiği ve bilgisayar becerileri kazanmayı kolaylaştırdığı yönündeki görüşlere karşılık, son yıllarda yapılan bazı araştırmalar tersi sonuçlar da vermiştir. Bilgisayar oyunu oynayan gençlerin davranışları ve beyin aktiviteleri incelendiğinde, bu oyunların düşünüldüğü gibi masum olmadıkları, bağımlılık yaratabilecekleri, gençlerin hem davranışlarını hem de beyin gelişimlerini olumsuz etkiledikleri tespit edilmiştir.

Şiddet içerikli bilgisayar oyunlarının saldırgan davranışlar üzerindeki etkilerinin incelendiği araştırmaların sonuçları genel olarak, şiddet içerikli bilgisayar oyunu oynamanın, saldırgan davranışlara neden olduğunu; yapıcı ve olumlu davranışları köreltip, sosyal etkileşimlerde sömürücü davranışları arttırdığını; düşmanlık duygularını ve kaygı düzeyini arttırdığını; düşük empati ve başkalarının acılarına karşı duyarsızlaşmaya neden olduğunu ve fiziksel saldırganlığa göz yuman ilkelerin kabullenilmesini sağladığını ortaya koymaktadır.

Bizde çok sevilen oyunlardan bazılarını sizler için sıraladık.

League of Legends
Fortnite
FIFA 20
PES 2020
NBA 2K20
Football Manager 2020
WWE 2K20
GTA 5 Roleolay Sunucuları
PUBG
Apex Legends
Valorant
Counter – Strike : Global Offensive
Call of Duty
Resident Evil 3 Remake
Final Fantasy XIV: Shadowbringers
Assassin’s Creed : Odyssey
Metro Exodus
Resident Evil 2 Remake
Wolfensteis: Youngblood
Doom Eternal
Half Life Alyx
Sekiro: Shadows Die Twice

PC Oyunlarını neredeyse her gencin oynadığı bilinir. Oldukça sevilen PC oyunlarının birçok çeşidi vardır. Genellikle oyunlar PC ye indirilir ve o şekilde oynanır. Ancak bazı kişilerin PC ye oyun indirme olanakları olmayanlar, o zaman online oyunlar oynayabilirler. Çok sevilen online oyunlardan sıralarsak:

League of Legends
Fortnite
Rainbow Six Siege
PUBG
Apex Legends
Call of Duty: Warzone
Valorant
Counter – Strike : Global Offensive
Legends of Runterra
CS GO: Danger Zone
Hearthstone
Overwatch
GTA 5
Red Dead Redemption
Dota 2
Among Us
Minecraft
Rocket League

İnternete sürekli erişimi olmayan ancak oyun oynamayı çok seven kişiler için ise offline oyunlar vardır; ancak oyun sayısı online oyun kadar fazla değildir. Çok sevilen ve önerilen offline oyunlar ise şunlardır:

Cyberpunk 2077
Assassins Creed Odyssey
Metro 2033
Control
PAYDAY
The Witcher 2
Torchlight
Gothic 1 – 2
Risen
Morrowind
Krater
Darksiders
Dragon Age
Divinty 2
The Worlds 2

Strateji türü bilgisayar oyunları kadın ve erkekler tarafından yüksek oranda tercih edilmektedir. PC için en beğenilen strateji oyunlarını sıralarsak:


XCOM 2
Civilization 6
Warhammer 40,000: Dawn of War II
Company of Heroes 2: Ardennes Assault
Total War: Shogun 2
Age of Empires II: HD Edition
Rise of Nations
Battlefleet Gothic: Armada 2
StarCraft 2: Wings of Liberty
Warcraft 3
Total War Rome 2
Endless Legend
Stellaris
Supreme Commander
Battletech
Northgard
Homeworld: Deserts of Kharak

Android için en uygun strateji oyunları ise:

Grepolis
Mushroom Wars 2 – Epik Kule Savunma
Vainglory
Dawn of Titans
March of Empires: Sultanların Savaşı
World Conqueror 3
Age of Civilizations Lite
Hearthstone
Megapolis – Mükemmel şehri yarat
SimCity BuildIt
Hearthstone

Kaynak
 

Atavratbeybileyt

Gümüş Üye
Mesajlar
9,816
Puanları
349
Yaş
31
Konum
Lahmacun City
Tepkime puanı
5,299
Çocuklugumun en güzel oyunlarindan olan karı soymaca ve siktir faytır benim için çok özel yere sahiptir.

Daha o zamanlar Anam hanfendinin kumbarasindan bozukluk aşırıp atariye koşar cebimdeki son sent'e kadar harcar sonrasında ise üzgün bir şekilde eve geri donerdim. Anam hanfendinin kumbaradan paraların eksildigini farkedip beni eşşek suda halay çekinceye dek dövmesi ise bu işin tuzu biberi olurdu ancak, çümki ataride geçirdiğim süre/zaman benim için o dönemler paha bicilemezdiğ.

Ara ara bu durum aklıma gelir ve tebessüm ederek eski günleri yâd ederim.

Bilmeyen cahiller için KARI SOYMACA oyunu.
Bilmeyen cahiller için SİKTİR FAYTIR oyunu.
 

Blasphemous

Platin Üye
Mesajlar
16,457
Puanları
354
Konum
Ancient Land
Tepkime puanı
5,356
Bizim oyuncularimiz ki ben de dahil 80-90 arasi tarihler de atari salonu ile oyunlarla tanismistir. Daha sonra atari/neo-geo gibi cihazlar ile eve tasimistir. Aslinda atari olarak adlandirdigimiz ve oynadigimiz kasetli oyunlarin super nintendo oyunu oldugunu ogrenmemiz cok sonra olmustur.

Ayrica en cok sevilen oyunlar bana gore
Fifa
Pes
Cs
Half life
Age of empires
Red alert

Daha sonra action rpg ile
Knight
Dota
LoL'dur.

Bagimsiz yapimlar olarak. Daha sonra konsol tarafinda ps sonra xbox oyunlari olarak evrimlesmis. Xbox daha amerikanci daha kalantor genclerin ps ise yoksul genclerin ellerinde buyumustur. Bizim zamanimizda xbox alan arkadasa zengin muamelesi bir nevi elit muamelesi yapilirdi.
Zamanla el konsollari gameboy - gamecube gibi seyler
Sonra pc oyunlari ve emulatore kadar gelmistir gunumuzde.

Bu parcayi hatirlayan old'lar like atsin sayimizi bilelim
 
Üst Alt