Araştırma: Kediler eşyaları neden tırmalar?

Lefty

Yönetici
Supervisor
Yeni araştırma kedilerdeki tırmalama davranışının başlıca sebebinin stres olduğunu ortaya çıkardı.

Tüylü dostlarımız kediler, şüphesiz yaşamı daha katlanılır kılan unsurlar arasında yer alıyor. Ancak kedilerle birlikte yaşamanın bazı zorlukları da yok değil. Çizik mobilyalar, yırtılan halılar veya türlü şekilde yıpranan eşyalar, kedili evlerin vazgeçilmezleri arasında bulunuyor.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Doçent Doktor Yasemin Salgırlı Demirbaş öncülüğünde yürütülen ve sonuçları saygın bir uluslararası hakemli dergide yayımlanan araştırma işte bu dikkat çekici soruya yanıt veriyor.

Sonuçları Frontiers in Veterinary Science adlı hakemli dergide yayımlanan çalışmaya göre kedilerin eşyaları daha fazla tırmalamasının birden fazla sebebi var. Kedilerin eşyaları tırmalamasına ölü tırnak parçalarından kurtulma veya koku bırakarak bölgelerini işaretleme arzusu sebep olabiliyor. Ancak araştırma ile elde edilen verilere göre asıl sebep başka.

Yeni araştırma kedilerdeki tırmalama davranışının başlıca sebebinin stres olduğunu ortaya çıkardı. Bu doğrultuda bilim insanları, tırmalama davranışının evde çocuk olması ve hayvanların oyun oynama sıklığıyla bağlantılı olduğunu belirtiyor. Çünkü evde özellikle küçük çocuk olması kedilerdeki stres seviyesini artıyor. Bu ise tırmalamayı daha yaygın hale getiriyor.

Oyun ve gece hareketliliği aktivitesinin yüksek seviyede olması da kedilerin eşyaları daha çok tırmalamasına sebep oluyor. Doç. Dr. Salgırlı Demirbaş, bazı çevresel ve davranışsal faktörler ile kedilerdeki tırmalama davranışı arasında net bir bağlantı bulduklarını ifade ediyor. Söz gelimi evde çok fazla oyun oynanması kedinin sürekli uyarılarak stres seviyesinin artmasına ve daha fazla tırmalamasına neden oluyor.

Araştırmaya göre agresif ve yaramaz olarak nitelendirilen kedilerde tırmalama davranışı daha yaygın. Fransa’da kediyle yaşayan 1200 kişiye hayvanın gündelik hayatı, kişilik özellikleri ve tırmalama davranışları hakkında soruların yöneltildiği araştırma, kedilerdeki tırmalama davranışının sebepleri hakkında önemli verileri ortaya çıkardı. Ancak bilim insanları bu kadarla yetinmiş değil.

Uzmanlar, istenmeyen tırmalama davranışının nasıl önlenebileceğine dair de çeşitli ipuçları veriyor. Araştırma ekibi, hayvanların daha az tırmalamasını sağlamak için kedilerin sevdiği yerlere tırmalama tahtaları koymayı öneriyor.

Böylece ev eşyalarının, kedi pençelerinin kurbanı olması önlenebilir. Ayrıca uzmanlar kedilerin etraflarını izleyebilecekleri yüksek yerlere oturabilecekleri düzenekler kurmanın da tırmalama davranışını azaltabilecek unsurlardan biri olduğunu dile getiriyor.

Bunun yanı sıra kedilerin dikkatini korumalarına ve streslerini azaltmaya yardımcı olacak kısa süreli oyunların da işe yarayabileceği belirtiliyor. Kedilerin kişilik özellikleri de tırmalama davranışını yoğunluğunu belirliyor.

Kaynak

döngüsel

Altın Üye
Kedoşumun ucubeye çevirdiği şeylerin fotosunu atsam korkarsınız. Daha 2 gün önce yatak başlığını attım. İnşallah atarken kimse görmemiştir.

Lefty

Yönetici
Supervisor
Evin farklı noktalarına tırmalama kütüğü yerleştirildiğinde eşyalar ile ilgilenmiyorlar.

Larien

Elmas Üye
Evin farklı noktalarına tırmalama kütüğü yerleştirildiğinde eşyalar ile ilgilenmiyorlar.

ilgileniyorlar valla jfjd ya da çok akıllı uslu kediler ilgilenmiyor olabilir ama kedinin de deli olmayanını bulmak zor jdjd kuşlar bile böyle… kafesine gaga taşı koyduğum muhabbet kuşum kafesin dışına çıkardı ve oda tavanının çıkıntısında törpülerdi gagasını hanımefendi

“ne bakıyon gagamı törpüledim azıcık ne var”

IMG_6042.jpeg

Lefty

Yönetici
Supervisor
ilgileniyorlar valla jfjd ya da çok akıllı uslu kediler ilgilenmiyor olabilir ama kedinin de deli olmayanını bulmak zor jdjd kuşlar bile böyle… kafesine gaga taşı koyduğum muhabbet kuşum kafesin dışına çıkardı ve oda tavanının çıkıntısında törpülerdi gagasını hanımefendi

“ne bakıyon gagamı törpüledim azıcık ne var”

Ekli dosyayı görüntüle 100029
Hayvanların da karakterleri çeşit çeşit oluyor.:kalp::kalp::kalp:

Hem yuva hem tırmalama kütüğü şeklinde tasarımlar var ve onları çok seviyorlar. Farklı bölümlerde tırmalama yapabildikleri için eşyalara yönelmiyorlardı ancak çok yaramaz olanlar için geçerli olmayabilir.:kalp:

Agha

Elmas Üye
Ayın En iyi üyeleri
canları sıkılıyordur
ne yapsınlar

Ben bunu rahatlamak için yaptıklarını zannediyordum ama yine aynı hesaba geliyor sanırım. Rahatlamak isteyen kedi rahat değil stresli veya onun gibi bişeydir herhalde. Tamam mevzu çözüldü arkadaşlar sorun yok.

karamuratbenim

Gümüş Üye
çok şükür şimdilik bi perdelerime ilişmediler.
yani öyle makale, mukele kasmaya gerek yok.........
araştırmaymış, peh.......... O AN CANLARI NEYİ İSTERSE ONU TIRMALARLAR...
gerçi evde her şey ama her şey eski olduğu için nereyi tırmaladıklarıyla çok ilgilenmiyorum.
rıfkı neyse de pakize biraz üzüyor ama beni.
kedi filan değil bu, eminim.
eğer delirmek istiyorsanız sokak kedisi bakabilirsiniz..........

Üst Alt