Anestezi Farkındalığı / Anestezik Bilinçlilik

Lefty

Yönetici
Supervisor
Ameliyat sırasında aniden uyanma ve çevrede olup biteni algılama hatta bazı durumlarda acıyı hissetme olarak tanımlanan cerrahi bir komplikasyondur. Filmlere bile konu olmuş bu riskin yaşanma olasılığı ise oldukça düşüktür. Anestezi sırasında hastanın durumunu gözlemleyen anestezi uzmanı / teknikeri, hastanın acı duyma durumunu monitörlerden ve hastanın değerlerinden kolaylıkla fark edebilmektedir. Yaşanan farkındalık bu sebeple acı duymadan çok, etrafta olanın bilincinde olmak ancak felç durumu yaşatan ilaçlar nedeni ile de tepki vermemek şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Anestezi sırasında BIS monitörleri ( Bispectral index ) ile anestezi derinliği çok rahat kontrol edilebilmektedir.

Anestezik farkındalık yaşama riski yaratan durumlar ise: Kalp ameliyatları, bebeği riske etmemek amaçlı bazı sezaryen ameliyatları, akciğer problemi olan hastaların ameliyatı ve uyuşturucu madde / alkol kullanan hastaların ameliyatı v.b

Ameliyatın ortasında uyanılabilir mi?

Modern anestezi tekniklerinin henüz yaygın kullanıma girmediği dönemlerde bazen bu durum ile karşılaşılabiliyordu. Günümüzdeki teknikler ve kontrolü kolay ilaçlar sayesinde oldukça ender olarak rastlanan bu durumdur. Ameliyat süresince daima yanınızda bulunacak olan anestezi doktorunuz modern izleme yöntemleri ile uyku derinliğinizi saptayarak böyle bir duruma izin vermeyecektir.

Thalassa

Özel Üye
anestezi gereken ameliyatlarda doktorunuz bilgilendiriyo bu konuda ve gerekli bilgileri yolluyor anesteziyle ilgili. gercekten korkulacak hic bisi yok ve cok guvenli. her ihtimale karsi hazir ilaclar var ve uykuda oldugunuz surece her aniniz takip ediliyor. hatta girdiginiz ameliyattaki anestezi uzmanlariyla da kisa gorusebilme ihtimali var. ameliyat oldugumda asiri rahattim. bir iki saat uyudum, uyandim, bana oyle geldi yani. gozlerim kapanmadan sadece hafif basimin dondugunu hatirliyorum ve bana guleryuzle bakan doktorum, asistanlar, uzmanlar. bi uyandiginizda "operasyon gerceklesti mi ya?" kafasina giriyorsunuz :p

Lefty

Yönetici
Supervisor
anestezi gereken ameliyatlarda doktorunuz bilgilendiriyo bu konuda ve gerekli bilgileri yolluyor anesteziyle ilgili. gercekten korkulacak hic bisi yok ve cok guvenli. her ihtimale karsi hazir ilaclar var ve uykuda oldugunuz surece her aniniz takip ediliyor. hatta girdiginiz ameliyattaki anestezi uzmanlariyla da kisa gorusebilme ihtimali var. ameliyat oldugumda asiri rahattim. bir iki saat uyudum, uyandim, bana oyle geldi yani. gozlerim kapanmadan sadece hafif basimin dondugunu hatirliyorum ve bana guleryuzle bakan doktorum, asistanlar, uzmanlar. bi uyandiginizda "operasyon gerceklesti mi ya?" kafasina giriyorsunuz :p
Anestezi almaktan ve ameliyat sırasında uyanmaktan korkan çok fazla insan var ancak tabii ki bu duruma sebep olan da bazı film ve videolardaki abartılı anlatımlar...
Eskiden böyle durumlar yaşanıyorsa bile günümüzde olma olasılığı oldukça düşüktür ayrıca ameliyat boyunca başınızda duran bir anestezi uzmanı / tekniker oluyor. Monitörden hastayı sürekli takip ettiği için de şayet uyanma / farkındalık ya da acı hissi yaşanırsasa fark etmemeleri mümkün değil.

Kendi genel anestezi tecrübemde de yüzüme taktıkları maske ve damardan verdikleri ilaç sonrası, hafif baş dönmesi ile uykuya daldım. İlk duyduğum da adımın söylenmesi ve ameliyatın iyi geçtiği cümlesi olmuştu, sonrasın da odaya götürdüler. Ameliyat sonrasında da hiçbir acı duymadım, ameliyat yerim bile ağrımadı ve zaten cerrah ameliyat öncesi "Ağrı duymamanız için ne gerekiyorsa yapacağım." diye söz vermişti, sözünü de tuttu.:)

Lefty

Yönetici
Supervisor
Tıpta narkoz ile anestezi aynı anlama gelmese de halk arasında eş anlamlı kullanılıyor fakat sonuç olarak genel anestezi almaktan korkmamak gerekiyor, ameliyatı yapacak cerrah / anestezi uzmanına güven duymak da bu korkuyu yenmek adına çok önemli bir adım.

Lefty

Yönetici
Supervisor
Ameliyat ortasında uyanmak mümkün mü?
Genel anestezi altında uyanıklık sık görülmeyen ancak önemli psikolojik sorunlara yol açabilecek bir deneyimdir. Bazı hastaların genel anestezi sırasında uyanık (farkında olma) olma olasılığı vardır. Ancak herkeste bu olay meydana gelmez. Bu oran yaklaşık yüzde 0,1 gibi oldukça düşüktür. Uyanıklık en sık genel anesteziyle yapılan sezaryen ameliyatlarında olabilir. Bunun nedeni, bebeklerin anestezik maddelere daha az maruz kalması için annelere daha düşük dozlarda anestezi ilaçları uygulanır. Bir de açık kalp ameliyatlarında hastaların ısıları düşürülüp, kalp akciğer makinasına bağlandıkları dönemde hastaların anestezi gereksinimleri ısıya bağlı azaldığı için daha az anestezi ilaçları uygulanır. Tam tersine ısı tekrar normal değerlere getirilirken hastalarda anestezi ihtiyacının artmasına bağlı bazen uyanıklık olabilir. Nadir de olsa anestezi hatalarından dolayı da uyanıklık görülebilir. Ameliyat sırasında anestezi gazlarında ya da ilaç uygulamalarında oluşabilecek hatalar, anestezi makinesindeki oluşabilecek arıza bu uyanıklığa neden olabilir. Anestezi uzmanları hastalarda uyanıklık belirtileri görürse uyanıklığın yol açabileceği sorunları önlemek için hemen hızlıca tedbir alıp gerekli ilaçları yapmalıdır. Hastalarda uyanıklık şüphesi olursa ameliyat sonrası sorgulanması uygun olur. Günümüzde anestezi derinliğini gösteren birçok yeni monitörizasyon yöntemleri de var. Alanında uzman olan anestezi doktorları uyanıklığı önleyecek ya da sıklığını azaltacak yaklaşımlarda bulunarak, bu tip istenmeyen olayları engelleyebilir.

https://www.livhospital.com/liv-saglik-kosesi/anestezi-korkulu-ruya-olmamali

Üst Alt