Akıllı Telefonunuzun Dinlenip Dinlenmediğini Nasıl Anlarsınız?

B

BuYuCu

Guest
Akıllı telefon kullanıyorsak, güvenlik her zaman birinci önceliğimiz olmalıdır. Sadece birkaç kısa kod yardımıyla, telefonunuzun ayarları hakkında daha fazla bilgi edinebilir, mesajlarınızın ya da bilgilerinizin korunup korunmadığını ya da telefonunuzun takip edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz. telefonunun dinlendiğinden ya da takip edildiğinden endişe duyanlar için akıllı telefonlarda kullanılan en önemli kodların bazılarını bir araya getirdik.Yönlendirme kontrol kodu*#21# kodu ile aramanızın, mesajlarınızın ve diğer verilerinizin yönlendirilip yönlendirilmediğini öğrenebilirsiniz. Var olan yönlendirmeler, bilgilerin aktarıldığı telefon numarası ile birlikte ekranda gösterilir. Bu işlev genellikle kıskanç eşler veya çocuklarını suçlulara karşı korumaya çalışan ebeveynler tarafından kullanılır. Telefonlarını bir yabancıya tek bir görüşme yapmak için ödünç verenler de bu uygulamanın kurbanı olabilirler. Böyle bir durumda yaşadığınız yerden, günlük aktivitelerinize kadar birçok özel bilginiz suçluların eline geçebilir.


Telefonunuzda hiçbir yönlendirme yoksa, aşağıdaki gibi bir bilgi ekranı gelecektir.


yönlendirme sorgusuCevapsız çağrı yönlendirme
*#62# kodu telefonunuza gelen aramaların ulaşılamıyorken, cevap veremediğinizde ya da meşgulken yönlendirileceği bir numara olup olmadığını göstermek için kullanılır. GSM operatörleri genellikle abonelerinin hatlarıını kendi servislerine otomatik yönlendirirler. Yani sorgulama yaptığınızda karşınıza bir numara çıkarsa, hemen endişelenmeyin.


Aşağıdaki sorgulama ekranında, Turkcell’in abonelerinin hatlarını yönlendirdiği numarayı görebilirsiniz.


çağrı yönlendirme sorgulamayönlendirme iptal etme kodu
##002# kodu telefonunuzdaki tüm yönlendirmeleri iptal etmenizi sağlayan evrensel bir koddur. Hattınızı kullanmaya başlamadan önce bu kodu uygulamak yararınız olacaktır. Aynı zamanda, varsayılan olarak telesekretere yönlendirilen çağrılar için faturanızda ek bir ücretle karşılaşma ihtimalinin de önüne geçmiş olursunuz.


IMEI numarası sorgulama kodu*#006# kodu telefonunuzun IMEI (Uluslararası Mobil Cihaz Tanımlayıcısı) numarasını öğrenebilirsiniz. Telefonunuzun çalındığında yetkili mercilerin ilk sorduğu şey IMEI numarasını bilip bilmediğinizdir. IMEI numarası çalınan telefonu bulmak için kullanılır. Çalınan telefon ilk açıldığında, farklı bir SIM kart takılı olsa bile telefonun konumu otomatik olarak şebeke operatörüne iletilir. Ayrıca IMEI numarası ile telefonunun modeli ve teknik özellikleri de öğrenilebilir.Mobil Antivirüs UygulamasıAndroid telefon kullanıyorsanız, telefonunuzu periyodik olarak virüs kontrolünden geçirmelisiniz. PlaceRaider, cihazınıza bulaşabilecek en tehlikeli casus yazılımlardan biridir. Bu yazılım telefonunuzdaki tüm veriler ve şifrelerinizin yanında, telefonunuzun kamerasını kullanarak çevreyi fotoğraflar ve bulunduğunuz binanın 3 Boyutlu bir modelini oluşturur. Ardından toplanan verileri göndermek için herhangi bir internet bağlantısından yararlanır.


Telefon konuşması yaparken ses geliyor, dinleniyor olabilir miyim?


Telefonunuz bir güvenlik kurumu tarafından takip ediliyorsa, bunu anlamanız mümkün değildir. Bir telefon konuşması sırasında garip sesler duyuyor, bataryanız çabuk tükeniyor, telefonunuz aşırı ısınıyor ya da telefonunuz beklenmedik şekilde kapanıp yeniden açılıyorsa; bu, dinlenmekte olduğunuzun değil, telefonunuzun onarılması gerektiğinin bir göstergesidir.


Akıllı telefon için güvenlik önlemleri
  • Telegram, Chare, Wickr ya da Signal gibi dışarıya tamamen kapalı mesajlaşma uygulamaları kullanabilirsiniz.
  • Hangi bilgilerin herkes için erişilebilir olduğunu kontrol edin ve güvenliğiniz için özel bilgilerinizi erişime kapatın.
  • Cihazınızda var olan uygulama mağazası haricinde bilinmeyen uygulamaları telefonunuza yüklemeyin. Bilmediğiniz bağlantıları tıklamayın ve telefonunuzu ücretsiz şarj noktalarına bağlamayın.
  • Yalnızca cep telefonu operatörünüz size izleme hizmetleri sunabilir ve bunu yalnızca sözleşmede açıkça belirttiği sürece yapabilir. Başkalarının yerini belirlemeyi vaat eden websiteleri ve uygulamaların neredeyse tamamı dolandırıcılık amaçlıdır. Dikkatli olun!
 

ismail89

Altın Üye
Mesajlar
13,028
Puanları
354
Yaş
34
Tepkime puanı
2,225

Thalassa

Özel Üye
Mesajlar
16,846
Puanları
354
Tepkime puanı
8,655
Boyle bisi arkadasimin basina gelmisti. Er yada gec yakalanacaklarini bildikleri halde niye yaparlar anlamam. Rezil olmakla kalirlar
 

angie

Elmas Üye
Mesajlar
36,327
Puanları
354
Tepkime puanı
23,894
##002# arama tuşuna basarak tüm yönlendirmeleri iptal edebilirsiniz.
 

climax

Yazar
Mesajlar
22,840
Puanları
354
Yaş
48
Tepkime puanı
12,840
2 saat şarjda kalsa yeterince dinlenir bence
 

Mastor

Amans da Amans
Elmas Üye
Mesajlar
25,135
Puanları
353
Konum
Terra Mater
Tepkime puanı
4,382
ya bizi kim dinleyecek insanların bu tarz paranoyalarını anlamıyorum, FBI mı dinleyecek, bizi dinlese dinlese Vehbi Yay dinler, o da dinlesin özelimiz gizli gündemimiz yok.
 

Anu

Üye
Mesajlar
654
Puanları
263
Tepkime puanı
1,213
Aman herkes çok önemli havalarına giriyor ha. Dinleseler ne olacak sanki
 
Üst Alt