ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Kültür & Sanat & Tarih & Edebiyat
Biyografiler Sanatçılar
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 27-Şubat-2011, 01:07   #1 (permalink)
aXi
Standart Selda Bağcan Kimdir ?


Selda Bağcan Kimdir ?
1948’de veteriner bir baba ve öğretmen bir annenin üçüncü çocuğu olarak Muğla’da, dünyaya geldi. 1970 yılında TRT’ye kaydettiği bazı bantların İMÇ esnafının eline geçmesi üzerine Selda, ilk etapta maddi uzantılardan yararlanamadığı bir şöhrete adım attı. Plak şirketi velinimetleri olacağını sezinledikleri bu hanıma övgü niyetine isimlerini “Sel” olarak tescilletmeyi de ihmal etmemişlerdi. 1966 yılında radyo emisyonlarında söylediği İspanyolca parçalarla dikkati çeken Selda, 1970 sonlarında arka arkaya yayınlanan iki 45’lik plağı ile bir anda dikkatleri üzerine toplamıştı. Sel plak şirketi ilk iki plağı izinsiz olarak yayınladıktan sonra Selda ile uzlaşma sağlamıştı. Öte yandan şirketin yine bir radyo emisyonu olan üçüncü plağının, Selda‘nın Türküola ile anlaşma yaptığı 1971 Ağustos’unda yayınlanması üzerine bu anlaşmazlık mahkemeye intikal etti ve söz konusu plak toplatıldı. Bu plakta Selda’nın Türküola’ya yapacağı ilk 45’likte yer alacak olan “Çemberimde Gül Oya“ şarkısı, “Mendilimde Gül Oya” ismiyle ve tek gitarla icra edilmiş versiyonuyla yer alıyordu. Plağın arka yüzünde ise ”Emmioğlu” adlı türkünün enstürmental versiyonu yer alıyordu. Türküola şirketinden ark arkaya “Çemberimde Gül Oya / Toprak Olunca” ve “Adaletin Bu Mu Dünya / Dane Dane Benleri Var Yüzünde” plaklarını yayınlayan Selda, kendisine gelen ilk film teklifini geri çevirmedi. Çekimlerine Kasım ayında başlanan “Adaletin Bu Mu Dünya” adlı bu film Selda’nın söylediği türkülerin içeriği iler zerre uyumu olmayan grotesk bir filmdi. Filmin tek yararı ise Selda’nın ilk konseri olan 1971 Aralık Fitaş konserinin bir bölümünü de filem alınmış olmasıydı. Başarısız olarak nitelendirilen bu konserde Selda’ya sazda Vedat Yıldırımbora, Tumbada Manola Corrales, gitarda 1968 Fen Lisesi klavyecisi ve Selda’nın plaklarının sürekli gitaristi Selim Atakan, basta Zeki Erhan ve kanunda Saadettin Öktenay eşlik ediyorlardı.

1972 Şubat’ında Moğollarla birleşti. Selda ile hiçbir konsere çıkmayan grup kısa süreli birlikteliklerinde tek plak olan “Kalenin Dibinde Taş Ben Olaydım / Yalan Dünya “şarkılarını çıkardılar. Eylül ayına kadar sessiz kaldıktan sonra ŞAT yapım ile işbirliğine girerek bir 45’lik hazırladı. “Gesi Bağları / Altın Kafes” adlı bu plakta Selda’ya Dün Bugün Yarın Orkestrası’ndan müzisyenler eşlik etti. Bu plakla Aralık ayında birinci olan Selda, ayrıca Değişim adında bir plak şirketi kurdu. Selda bu şirkete kendi adına plak yapmadı; kardeşi Serter Bağcan’ın plaklarını bu şirketten yayınlamayı tercih etti. Türkiye'yi Dış İşleri Bakanlığının görevlendirmesiyle Bulgaristan'daki ALTIN ORFE (Golden Orfeus) festivalinde temsil etti.

1974 yılında Kardaşlar’la birleşen Selda’ya basda Seyhan Karabay, davulda Atilla Engin, trombon, org ve sazda Elvan Arıcı, Gitarda Nur Bora’dan oluşan kadro eşliğinde Şemsi Belli şiiri olan Anayasso’yu kaydettiler. Öte yandan grup ile Selda anlaşamayarak plağın diğer yüzünü kaydedemeden ayrıldılar. Plak piyasaya “Anayasso / Bad-ı Sabah” olarak çıktı. Bad-ı Sabah Arif Sağ ve Zafer Dilek gibi isimler ile kotarılmış bir session çalışmasıydı. Yeni 45’liği için gitarda Fehiman Uğurdemir, tuşlularda Kılıç Danışman, basda Taner Öngür ve davulda Mehmet Gözüpek’ten oluşan Dadaşlar eşliğinde “Nem Kaldı / Rabbim” plağının yanında Anayasso şarkısının alternatif bir versiyonunu kaydetti. 1975 yılında Selda ile 10 şarkılık bir repertuar için stüdyoda giren Dadaşlar Ocak’ta kaydettiklerinin yanı sıra “Dam Üstünde Çul Serer”, “Yaylalar”, “Niye Çattın”, “İnce İnce Bir Kar Yağar”, “Dost Uyan”, “Yaz Gazeteci” ve “Gitme” şeklinde 7 şarkı daha kaydettiler. Bu şarkılar özellikle de Anayasso” ,Yavuz Plak tarafından yayınlanmak istenilmeyince, Selda Türküola firmasına geçerek Almanya için kaset doldurdu.14 şarkılık bu kasette 3 ŞAT yapımı Arif Sağ eşliğinde söylenen uzun hava haricinde 10 Dadaşlar performansı bulunuyordu. Selda, aynı dönemde gitardan saz ağrılıklı bir tınıya geçiş yaptı. Bu geçişin anahtar plağı ise “Dostum Dostum / Yuh Yuh” du. Sazı Arif Sağ çalarken Taner Öngür ve Uğur Dikmen de kayıtlarda yer aldı. 1976 yılında Dadaşalar’la yapılan kayıtlar ve Moğollarla kaydedilen Kızıldere adlı parça Türküola tarafından Selda’nın ilk uzunçalarında yer aldı. 1977 Ocak ayında Ali Rıza Binboğa ile birlikte CHP için turneye çıktı. Mayıs ayında da Âşık Mahzuni ile Avustralya turnesine çıkan Selda, ikinci uzunçaları “Vurulduk Ey Halkım” ise Haziran ayında yayınlandı. Bu uzunçaların yayınlanmasından bir hafta sonra “Kızıldere” ve “Vurulduk Ey Halkım” adlı çalışmalarından dolayı Selda hakkında soruşturma açıldı.

1979 ve 1980 yıllarında Türkiye'deki en önemli sol partinin (CHP) yurt dışı Demokratik kitle örgütü olan HDF (Halkçı - Devrimci, Federasyonu) ile dayanışma içindeki SPD (Alman Sosyal Demokrat Parti) nin yardımıyla Batı Avrupa’da çeşitli festivallere katıldı. 1980 ve 1987 yılları arasında pasaport verilmeyen şarkıcı, 1986 yılında Peter Gabriel'in desteklediği The Womad Foundation (Word Of Music And Dance) Festivalinden davet aldığında pasaportu olmadığı için gidemedi. Fakat festival komitesi sanatçının bir şarkısına festival plağında yer verdi.

1987 yılında Womad Vakfı'nın ısrarlarıyla pasaportuna kavuşan sanatçı o yıl; 13 Haziran Rotterdam Sanat Festivali (Poetry), 19 Haziran Womad ve Glastonbury Festivali, 20 Haziran Jubile Gardens (London), 25 Haziran Eurls Court (London), 26 Haziran Capital Radio Festivali konserlerini yaptı. 1988 de dört ay süren Batı Avrupa turnesinden sonra, 1989 ve 1990'da Türkiye'de Belediyelerin seçimle Sol Partinin eline geçmesiyle kültür ve sanat hizmetlerinin davetlisi olarak kent festivallerinin yüzbin kişilik seyirci kitlesine hitap etti. Bu konserlerin en büyük özelliği biletlerinin ücretsiz ve halka açık olmasıydı.

Yine 1990 yılında Hollanda'dan Rasa Organition (Interkultureel Centrum)'un davetlisi olarak Utrech, Nijmegen, Tilburg şehirlerinde ve Yugoslavya'daki Prizren ve Priştine şehirlerinde konserler verdi. Aynı yıl dört kez İsrail'e giden şarkıcı Acco Festivalinde "Khan-el Umdan" adlı Osmanlı kalesinde ve Ehal Hatarbut konser salonunda iki ayrı konser ve iki ayrı televizyon programı yaptı. Ve Danimarka'nın Argus şehrindeki esintiler isimli festivale katıldı.

Bağcan, 2000 yılında konser vermek için gittiği Hatay'da geçirdiği trafik kazası sonucu ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan sanatçının kazada sol kolu kırıldı, boynu zedelendi. Bağcan, uzun süren tedavinin ardından sağlığına kavuşabildi. Bugüne kadar Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Belçika, Danimarka, İsveç, Norveç, İsviçre, Avusturya, Avusturalya, Yugoslavya ve İsrail'de konserler verdi.

Tarz olarak protest müziği benimseyen Selda Bağcan, kendi bestelediği şarkıları söylemeyi tercih ederken, bin yıllık anonim halk türkülerini çağdaş bir üslupla yorumlamasıyla tanınıyor. Kendisini Türk insanının acılı sesi olarak nitelendiren sanatçı, halen İstanbul'da ikamet etmekte ve sahibi olduğu MAJÖR MÜZİK YAPIM şirketinin yöneticiliğini yapmaktadır.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 17-Nisan-2014, 09:53   #2 (permalink)
Standart


Selda Bağcan Uğurlar Olsun , Adaletin Bu Mu Dünya ? şarkılarını çok güzel yorumluyor
BayCastieL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17-Nisan-2014, 10:08   #3 (permalink)
Standart


Bir gün gelir de unuturmuş insan
En sevdiği hatıraları bile
Bari sen her gece yorgun sesiyle
Saat on ikiyi vurduğu zaman
Beni unutma

Çünkü ben her gece o saatlerde
Seni yaşar ve seni düşünürüm
Hayal içimde perişan yürürüm
Sende karanlığın sustuğu yerde
Beni beni unutma

O saatlerde serpilir gülüşün
Bir avuç su gibi içime ey yar
Senin de başında o çılgın rüzgar
Deli deli esiverirse bir gün

Unutma

Ben ayağımda çarık elimde asa
Senin için şu yollara düşmüşüm
Seneler sonra sana dönüşüm
Bir mahşer gününe de rastlasa
Beni beni unutma

Hala duruyorsa o yeşil elbisen
Onu bir gün yalnız benim için giy
Saksındaki pembe karanfil geç değil
Ve bahçende yorgun bir düş görürsen
Beni unutma

Büyük acılarla tutuştuğun gün
Çok uzaklarda da olsan yine gel
Bu ölürcesine sevdiğine gel
Ne olur tanrıya kavuştuğum gün
Beni unutma
BayanGülse isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
bağcan, bagcan, kimdir, selda


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:56.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap