ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Kültür & Sanat & Tarih & Edebiyat
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 26-Kasım-2010, 16:21   #1 (permalink)
Standart Çin'de ATATÜRK'ü biLmeyen öğrenci Yoktur..


Çin'de ATATÜRK'ü biLmeyen öğrenci Yoktur..
"Çin'de Atatürk'ü bilmeyen lise öğrencisi yoktur"..


Çin'de Mustafa Kemal Atatürk üzerine araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Hu Zhenhua, ''Mustafa Kemal Atatürk ve 1911'deki Çin Devrimi'nin öncüsü Dr. Sun Yatsen'in aynı role sahip olduklarını'' söyledi.
Aynı zamanda Kırgız dili ve edebiyatı alanında çok sayıda çalışması olan ve Merkezi Milliyetler Üniversitesi'nde ders veren Prof. Dr. Hu ''Milliyet Kültürleri Araştırmaları'' adlı son kitabının bir bölümünü Atatürk'e ayırdı. Çinli Müslümanlar, Uygur milliyetinin kültürü, Çin'de yaşayan çeşitli milliyetlerin dil ve kültürleri hakkında bilimsel çalışmaların aktarıldığı kitapta, Çin'de yapılan Atatürk araştırmalarına da yer verildi.
''Ölümünün ardından 70 yıl geçmesine rağmen Atatürk'ün ismi ve davasının Çin'de geniş kesimler tarafından bilindiğini ve Çin halkı tarafından saygı duyulduğunu'' belirten Çinli profesör, Çin'de 1930'lu yıllarda daha hayattayken Atatürk hakkında kitaplar yayımlandığını kaydetti.
Çin halkına önderlik yapan Dr. Sun Yat Sen gibi Atatürk'ü de çocukluğundan beri çok iyi bildiğini ifade eden Prof. Dr. Hu, şöyle konuştu:
''Çin'de Mustafa Kemal Atatürk'ü bilmeyen lise öğrencisi hemen hemen hiç yoktur. Çünkü bizim ülkemizde yıllardan beri lisede mecburi ders kitabı olarak okutulan Yakınçağ ve Çağdaş Dünya Tarihi kitabı, Mustafa Kemal ve onun önderliğindeki Türk devrimini de içermektedir. Hatta kitabın ilk sayfasında Lenin ve Gandhi'yle birlikte Atatürk'ün de portresi bulunmaktadır. Kitabın içinde de Atatürk'ün karatahta başında yeni harfleri öğretirken resmi vardır.'' 1949 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra Atatürk hakkındaki araştırmalara devam edildiğini ve bu araştırmaların laiklik ve harf devrimi gibi konulara yoğunlaştığını söyleyen Prof. Dr. Hu, bunlardan başvuru ve deneyim kaynakları olarak yararlanıldığına işaret etti. Prof. Dr. Hu, Çin Halk Cumhuriyeti yeni kurulduğunda Rusça'dan Atatürk ile ilgili çok sayıda kitap çevrildiğini, daha sonraki yıllarda bunları Türkçe ve İngilizce'den çevrilen kitapların izlediğini söyledi.
Hui milliyetine mensup bir Müslüman olan 76 yaşındaki Prof. Dr. Hu, bilimsel toplantılara katılmak için birçok kez Türkiye’ye geldi ve 1986-87 ders yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi'nde ders verdi. Prof. Dr. Hu'nun aynı zamanda Donggan Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü, Çin Türk Dilleri Araştırmaları Derneği Başkan Yardımcılığı ve Kırgızistan Ulusal Bilimler Akademisi Onursal Akademisyenliği gibi unvanları bulunuyor.
Kırgızistan Devlet Başkanı'nın Manas Madalyası'na da layık görülen Prof. Dr. Hu, 10-15 Eylül günlerinde Ankara'da yapılacak 38. ICANAS (Uluslararası Asya ve Kuzey Afrika Kongresi) ile 10-16 Kasım'da yine Ankara'da gerçekleştirilecek 6. Uluslararası Atatürk Kongresi'ne katılacak.
Çavlan bunu beğendi.
BayanThanatos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21-Haziran-2016, 02:00   #2 (permalink)
Єναηєscєηcє
111


Evet bu doğru, kaynakları ile de okumuştum. Çin'de Mustafa Kemal Atatürk öğretiliyor öğrencilere. Çin bildi de Atatürk'ün değerini bizim ülkemizdekiler halen bilemediler.

Çin'de Atatürk'ün çok popüler ve değerli olduğunu daha önce okumuştum. Hatta Çinlilerin çoğu Mao'dan sonra en çok Atatürk'ü örnek alıyormuş değerini biliyorlarmış. Belki de kim bilir Çin'nin bugün demokrasi konusunda tüm dünyaya örnek, çoğulculuk da, barış da, insan haklarında ve özgürlüklerde en ileri nokta olmasının, tüm medeniyetlerin Çin medeniyetine imrenerek bakmasında, Çin'in dünyanın en uygar, gelişmiş, çağdaş, insancıl ülke olmasın da, beyin göçünün akın akın Çin'e olmasın da Atatürk'ü örnek almasının bir payı vardır. Şu koskoca Türkiye olarak halen Çin gibi olamadık. Ne işimiz var ki Avrupa ABD kapılarında biz Çini örnek alalım zaten, iphone neymiş alın elinize lenovayı, ford renultta ne ki zaten? Şahin neyimize yetmiyor. İthalatı da uzun yıllar Çin'nin yaptığı gibi yasaklardık hatta hep Türk malı kullanırdık.

Atatürk'ün değerini Çin bile anlayıp bu hale geldi de biz halen anlayamadık. Bu örnek alma konusunda eksiğiz maalesef, daha çok örnek alalım ki, Çin gibi bizde demokrat, çoğulcu, hoşgörülü bir yönetim oluşturabilelim.

Çin bugünkü demokratik, tüm dünyanın hayranlıkla baktığı kusursuz demokrasisini oluştururken Atatürk'ten çok şey aldı. Atatürk'e çok şey borçlu ..
Bizimkiler ise bu gerçeklere rağmen halen yüz çeviriyorlar Çin gibi demokraside dünyanın zirvesi olmak istemiyorlar ne acı . .

Atatürk'ün değerini hiç bilmiyoruz cidden hiç . . Yazık bizlere . .
Oysa onu tam anlamıyla örnek alıp Çin gibi olsak daha iyi olmaz mıydı? O zaman daha demokratik olmaz mıydık. Olurduk elbette. Hatta kimbilir belki o zaman Avrupa'da bize bakarak demokrasiyi öğrenirdi.

Tüm dünyaya güzel bir örnek olurduk ne güzel olurdu. Bizimkilerinde öğrenmesi kesinlikle şart.
Çin Atatürk'ü örnek aldı ve bugünün süper güçlerden birisi oldu. İnsanları halkı çok mutlu yönetimden, biz de Atatürk'ü benimseyerek en kısa zamanda Çin gibi olalım.

Atatürk'ün değerini bilmemezlik yapmayalım. İlkelerine sımsıkı sarılalım.
Prof. Dr. Hu'ya karşı boynumuz iki büklüm olmasın. Çin'nin o harika sonuçları olan, ve tüm Çin dünyanın en bilgilisi yapan Kültür Devriminden bizde yapalım. Bu sayede yüzlerce Enistein yetiştirecek bir konuma geliriz belki kim bilir?

Ne güzel olurdu değil mi ama öyle olsa Ancak bu ülke de maalesef aklını kullanamayan, cahil o kadar fazla insan var ki Çin'in bile örnek aldığı bu insandan yüz çeviriyorlar. Ondan, onun ilkelerinden, kurduğu partiden falan filan. .

Bu ülkenin şuan için en önemli problemi bu zaten, acilen Atatürk'e onun ilkelerine geri dönmemiz gerekiyor. Hayatını sözlerini daha iyi ezberlememiz gerekiyor. .
Yoksa korkum o ki, halkı zepzengin olan Çin'e değil de Avrupa'ya benzemeye başlayacağız. .
Umarım sapmayız Atatürk'ün yolundan. Yoksa perişan oluruz.
İlköğretim birinci sınıftan itibaren hatta anaokulundan itibaren Atatürk'ün hayatı öğrencilere anlatılsın.
Serasker bunu beğendi.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 25-Kasım-2016, 01:11   #3 (permalink)
Standart


Atatürkü dünya biliyor.
BayDeveAlper isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22-Şubat-2017, 14:01   #4 (permalink)
Standart


Çin'de yok ama ülkemizin çoğu Atamızdan bihaber.
BayHerDaim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20-Mayıs-2017, 14:55   #5 (permalink)
Standart


Ülkemizde ise unutturulmaya çalışılıyor.
BayCoolumsu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20-Mayıs-2017, 15:04   #6 (permalink)
Standart


Onlar kadar saygı duyamayan var ülkede yazık.
BayanLelis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
ataturku, atatÜrkü, bilmeyen, Çinde, ogrenci, yoktur, öğrenci


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:11.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap