ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Kültür & Sanat & Tarih & Edebiyat
Mitoloji Bilimi
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 31-Ağustos-2013, 19:32   #1 (permalink)
Icon230 Karabasan


Karabasan
Karabasan

Karabasan – Türk halk kültüründe Kâbus ve buna neden olan varlık. Karabasma (Garabasma) da denir.

Karabasanlar

Geceleri insanların üzerine çöken kötücül varlıklardır.

Kabuslara neden olurlar. sözcük, genel anlamda ise insanların kötü şeyler görmesi demektir. Korkulu rüyalardır.

Bazı yörelerde Karakura veya Kamos adlı bir varlığın neden olduğu düşünülür. Ağırbasma ifadesi de kullanılır. Karabasanlara kötü ruhların veya cinlerin neden olduğuna inanılır. Bu ruhlar bazen ölümcül olabilmektedir. Bazen uykuda ölen insanların bu varlıkların öfkeleri dolayısıyla öldükleri düşünülür.

Karabasmak fiili ile kullanıldığında kabus görmek veya bu nedenle hastalanmak manası verir. Moğolca Harah/Karah sözcüğü bakmak ve Harağah ise lanet anlamına gelir.

Karabasanların günümüzde bilimsel olarak Uyku Felci diye tabir edilen durumla örtüştüğü görülmektedir. Buna göre uykunun bazı evrelerinde uyanılması halinde uyuma doğal döngüsünü sürdürmekte ve bilinç tam olarak açık olsa bile beden kımıldayamamaktadır. Bu durumda çeşitli sanrılarda görülebilmektedir.

Karabastı

Karabastı – Türk halk inancında, gerçek sanılan kötü görüntü ve korkulu halüsinasyonlara verilen addır. Karabasu olarak da söylenir. Gerçekmiş gibi algılanan kötü rüyalardır.

Karabasanın neden olduğu hastalığa da Karabastı denir.

Hayalet görmeyi tanımlamak için de bu tabir kullanılır. Bazen de doğum yapan kadının ölmesi Karabastı’ya bağlanır. Azerice de "hayalet" sözcüğünün karşılığı "Karabasma"dır.

Karav

Karav - Türk ve Çuvaş halk inancında kabus cinidir. Kabuslara neden olan ve bunun sonucunda hezeyan ve psikolojik bozukluklar ortaya çıkaran kötücül varlıktır. Sözcük, korku ve kötülük anlamları içerir. Karamak sözcüğü kötülemek, hor görmek anlamlarını barındırır. Karağ sözcüğü kimi yörelerde ise kabus anlamında kullanılır. Karağı da ışığın az olduğu yerlerde görememe (ala körlük) hastalığını ifade eder.

Moğolcada Karağ (Harağ) lanetlemek anlamı içerir.
BayanaRMiNa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31-Ağustos-2013, 19:44   #2 (permalink)
Camera Karabasan ResimleriBayanaRMiNa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31-Ağustos-2013, 20:11   #3 (permalink)
Icon01 Karabasan Cinmidir


Karabasan Cinmidir?

bir medyumun başndan geçtiğini iddia ettiği olay:

Bir hastaya bakmaya başladığım ilk günlerde gece uyurken, birden üzerime çok ağır birinin çöktüğünü hissettim. O anda hâta aslında bende idi. Temellik yaptım ve abdestsiz yatmıştım.

Bizlerin özellikle hasta bakımı günlerinde mutlaka abdestli yatmamız lazım. Gece saldırılarına karşı görevlileri anında çağırmamız için bu gerekli. Neyse o ana kalkmaya çalıştım ama iyice çullandı. Çok güçlü idi. O bastıkça ben daha da onu yakalamaya çalışıyordum.

Bir yakalayabilsem sana sorarım der gibi. Bu boğuşma biraz sürdü. Ama beni çok yordu. Bu durumla karşılaşanlar bilir . Kalkınca kendinizden çok ağır biri ile güreşmiş gibi olursunuz. O an Müsait olmadığım için görevlilerimi de çağıramıyordum.

Yani ulvileri. O çabalamam sonucu birden elini tuttum ve kaçmaya çalıştı. O an tüm güçümle kendime doğru çekmeye başladım, o da tüm gücüyle yatağın ayak ucuna doğru kendini çekmeye çalışıyordu.

Elini ne kadar sıksam da sanki hiç kemik yokmuş gibi sıyrılıp kurtuluyordu. O sıra elini gördüm. Siyah , uzun parmaklı, maymun dersi gibi kıllı bir eldi. O an parmaklarını ısırdığımı hatırlıyorum. Daha fazla tutamadım ve elimden kaydı . O an görevliler gelmiş olacak ki. Almışlar kaçarken. Yani imha etmişler.

Tercümana bakıttığım da öyle dedi. Kaçarken görevliler aldı dedi. Demek ki haber almış ve gelmişler. Bunun cin olduğunu bir zat gözlerimle gördüm. Çünkü cinleri küçüklüğümde kaldığım kur ‘an kursunda da görürdüm.

Onlar 40-5o cm boylarında insan şeklinde ama maymun derisi görünümünde yuvarlak ve parlak gözlü olarak gözükürlerdi.Ama bana zarar vermezlerdi, çocuk görünümünde idiler..

Öylece oyunvâri şekilde davranırlar ve namaza kaldırırlardı. Gerçi bunlar her şekle girebilirler.

Bu benim yaşadığım ve karabasanın cin olduğuna birinci delilim.

BayanaRMiNa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
karabasan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 14:31.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap