ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Genel Konular
ForumSal Haber Merkezi Makaleler ve Köşe Yazıları
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 11-Ocak-2017, 07:56   #1 (permalink)
Standart Câmi satılır mı demeyin!


Câmi satılır mı demeyin!
CÂMİ SATILIR MI DEMEYİN!

02 Mayıs 2012 Çarşamba

1928 yılından itibaren binlerce câmi kadro dışı ilan edilip kapatıldı, yıktırıldı, satıldı veya din dışı işlerde kullanıldı. Moğol istilâsını aratmayacak bu devirleri gayet iyi hatırlayanlar az değil.

1950’den evvel İstanbul suriçinde sadece üç câmi açıktı: Süleymaniye, Bayezid ve Fatih. Diğerleri başka maksatlarla kullanılırdı. Sultanahmed Câmii, başka yer kalmamış gibi, asker yollama merkezi idi. Askere buradan sevkedilen Beylerbeyi Câmii imamı Hâfız Mustafa Efendi, yoklama için bekleyen bazı askerlerin, dışarı çıkmalarına izin verilmediği için câmi köşelerine siğdiğini anlatırdı. Yeni Câmi’ye katanalar bağlanırdı. Nusretiye Câmii kütük deposuydu. Hatta, kütüğün biri uzun geldiği için câmiin son cemaat yerinin yıktırıldığını, bizzat Refi Cevat Ulunay yazdı. Bütün şehirler böyle idi. Mesela Konya’da sadece Kapı Câmii, Ankara’da Hacıbayram Câmii açıktı. Açık olanlara da iki ayağı çukurda ihtiyarlardan başka giden yoktu. Çünki namaz kılanlara iyi gözle bakılmayan bir devirde, câmiye gitmek cesaret işiydi.

Askerî mektepte câmi mi olur?

1927’den itibaren câmiler tasnif edilmeye başlandı. 1928’de bunun için bir nizamname bile çıkarıldı. Buna göre 500 metre dâhilindeki câmilerden birden fazlası ile cemaati bulunmadığı tesbit edilenler tasnif dışı bırakılacaktı. Tasnif dışı kalan yüzlerce câmiden bir kısmı kapatıldı; bir kısmı din dışı başka işlere tahsis edildi; bir kısmı da yıktırılıp enkazı satılarak Halkevlerine verildi. Memurlar ikindi vaktinin sonu gibi cemaatin bulunmadığı zamanlarda câmileri teftişe gelir; cemaati olmadığı gerekçesiyle câmiyi mühürleyip kapatırdı. Akşam gelen cemaat, câmilerini kapanmış bulurdu. Bu kıyımdan Ayasofya bile kurtulamadı. Câmi bakanlar kurulu kararıyla 1935’te müze hâline getirildi.

Vakıflar Kanunu’nun “mimarî kıymeti olan câmilerin satılamayacağı” hükmüne aldıran olmadı. Bunun için o zaman kültür bakanlığının işini gören Maarif Vekâleti’nden alınması gereken raporların, istenilen şekilde tanzim edildiği görüldü. Muş’taki tarihî Murad Paşa Câmii’nin minaresinin dinamitle havaya uçurulduğunu eski müftülerden Mehmed Çağlayan gözyaşları içinde anlatırdı. 1935’te “Askerî mektepte câmi olur mu?” denerek Heybeliada Câmii yıktırıldı. Sadece İstanbul’da 1000’in üzerinde câmi yıktırıldı. Böylece 1937’ye gelindiğinde Türkiye’deki câmilerin takriben % 60’ının kadro dışı kaldığı görüldü. Mesela Bursa’da 64 câmiden 40, Anteb’de 39 câmiden 22 tanesi bırakıldı. Bunların hepsi resmî arşivlerdeki malumata dayanır.

Her keseye göre câmimiz var!

1927’den itibaren tasnif dışı bırakılan yüzlerce câmi, ihale ile belediyeye veya hususî şahıslara satıldı. İstim sonradan geldi. 1935 senesinde çıkarılan vakıflar kanunu bu işi tanzim ediyordu. İlk satılan câmi 623 lira 90 kuruş ile Sivas’da Hacı İzzet Paşa Câmii ve 4996 lira 45 kuruş ile Fatih’de Hadice Sultan Câmii oldu. En ucuza satılan câmi 2,5 lirayla Eskişehir Servihisar semtindeki Melikşah mescidi (1940); en yüksek fiyata satılanı ise Kayseri’de 57 bin liraya Hacet Mescidi (1968) oldu.

Satış muameleleri 1972’ye kadar sürdü. Satılan 3900 câminin % 84’ü 1927-1949 arasında satıldı. Bazı hayırseverler sırf muhafaza etmek maksadıyla bunları satın aldı; işler düzelince tekrar câmiye çevrilmek imkânı hâsıl oldu. 1950’den sonra yıkılan câmiler, daha ziyade yola, köprüye kurban gitti. Vatan Caddesi ve Boğaz Köprüsü çok tarihî câmiyi yuttu. Hatta bazıları Adnan Menderes’in bunun narına yandığını söyler.

Depo yapılan da var, gazino da!

Eminönü’nde Sultan II. Mahmud yapısı Hidayet Câmii, ticaret bankası deposu; Küçüksu Mescidi, CHP ocak merkezi; Balıkesir Yıldırım Câmii, Halkevi; İzmit Sâdık Mescidi, meteoroloji binası; Şehzadebaşı Câmii’ne yakın olduğu halde, emsalsiz burmalı minaresi sayesinde kazmadan kurtulan Burmalı Mescid marangozhane olarak kullanıldı. Müze yapılmayan câmilerin ekserisi CHP, askeriye ve toprak mahsulleri ofisi tarafından işgal edildi. Bazıları belediyeden satın alan hususî şahıslar tarafından dükkân, ev, hatta yazlık sinema olarak kullanıldı. Selânik’te sinema salonu yapılan câmiye ağıt düzenlerin, bundan nedense hiç haberi olmadı.

Kapalı câmilerden kalan haylisi Demokrat Parti devrinde ibadete açıldı. Çok eski değil, ben doktora yaparken bile meselâ Sirkeci Garı arkasındaki Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Câmii, Anadolu Saz Gazinosu idi. Cağaloğlu’ndaki Cezerî Kasım Paşa Câmii, defterdarlık deposu idi. 1980’lerin sonunda mahkeme yoluyla geri alınıp ihya edildi. Bayezid’de üniversite yanındaki Kaptan-ı Derya Câmii, kütüphane deposu idi. Su bastı. Kitapları taşıdılar. Hayırseverler de câmiyi ihya etti. O günlerde reisicumhur Kenan Evren, mektepten çok câmi olmasından yakınıyor; “vazifeşinas” gazeteler “câmi furyası”na dikkat çekiyordu.

Hâfızayı güçlendiren ilaç var mı?

Tek parti devrinde sadece câmiler değil; medreseler, sıbyan mektepleri, kabristanlar, hatta türbeler bile satış mevzuu oldu. Din hizmetlilerinin vazifesine son verildi. Kalanların maaşları düşürüldü. Bunlar başka bir yazıda inşallah ele alınır. Şimdi bazılarının hâfızası zayıflamış olabilir. Ama bu o günleri görenler hâlâ yaşıyor. Gördüklerini de net bir şekilde hatırlıyorlar. Şair ne demiş: Sen herkesi kör, âlemi sersem mi sanırsın? 1918’de ağababası İttihat ve Terakki’nin yaptığı gibi, Halk Partisi de 1950’de kendi kendini feshetmek büyüklüğünü gösterebilseydi; hem demokrasi muhalifliği, darbe bezirgânlığı, insan hakları ihlalciliği, faşistlik, din düşmanlığı gibi ithamlarla karşı karşıya gelmekten kurtulur; hem de memlekette hakiki bir sosyal demokrat teşekküle imkân verilerek demokrasinin önü açılmış olurdu.

EKREM BUĞRA EKİNCİ
Bay teksas tombis isimli Üye şuanda  online konumundadır  
Alt 11-Ocak-2017, 11:20   #2 (permalink)
Standart


Sevgili üye;

Dinsel konulara yönelmen eskiden bana itici gelebilirdi ancak şu an itici gelen çok farklı başka birşey var. Şu konuda camiilerin satılması ya da yıkılması ya da amacının çok dışında kullanılması konusundaki yanlışlıkla seninle hemfikirim. Lakin bu olayları sadece Atatürk zamanında incelemen çok itici yapmış seni.
Bende Atatürk'e sırılsıklam aşık değilim lakin şimdi olanları da bir irdelesen.. Dinimiz neden bozuldu? Cami yapılıyor ama 15 Temmuzda 3 dakikada 1 mahalle de sela verildi. Mesela dinsel açıdan bunu bize açıklar mısın? Caiz mi, normal mi. Bunu gerçekten objektif bir gözle biryerden alıntı yapmadan sadece kendi fikirlerinle bize açıklar mısın mümin kardeşim?
Yani dediğim gibi yanlış anlaşılmasın ben her dönemin tartışılmasından herşeyin her açıdan irdelenmesinden yanayım lakin bunu sende göremedim.
Gamer ve No Pasaran bunu beğendi.
Bayanira isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11-Ocak-2017, 11:25   #3 (permalink)
Standart


Sen hangi sitelerde takılıyorsun , Kopyala -Yapıştırcı arkadaş ?
bitli safiye bunu beğendi.
Bay Türk isimli Üye şuanda  online konumundadır  
Alt 11-Ocak-2017, 11:30   #4 (permalink)
Standart


merhaba @ira , merhaba @Türk

istediğiniz kadar anlatın, bir işe yaramayacak. altın değil elmas olsa da yaramayacak.
Türk ve ira bunu beğendi.
BayGamer isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11-Ocak-2017, 11:31   #5 (permalink)
Standart


@Gamer benimde pek umudum yok. Cami önünde başı örtülü şortlu birinin fotoğrafını görüp buraya yapıştırıp tamamen öznel yorum yapan birinden..

Bu cümlemide anlamıcak nasılsa ben başka konulara gidiyorum
bitli safiye bunu beğendi.
Bayanira isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11-Ocak-2017, 11:36   #6 (permalink)
Standart


Alıntı:
ira Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
@Gamer benimde pek umudum yok. Cami önünde başı örtülü şortlu birinin fotoğrafını görüp buraya yapıştırıp tamamen öznel yorum yapan birinden..

Bu cümlemide anlamıcak nasılsa ben başka konulara gidiyorum
güzel yer varsa beni de çağır
BayGamer isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11-Ocak-2017, 11:38   #7 (permalink)
Standart


Alıntı:
Gamer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


güzel yer varsa beni de çağır
Forum oyunları bile daha mantıklı geliyor valla
Gamer bunu beğendi.
Bayanira isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11-Ocak-2017, 17:51   #8 (permalink)
Standart


Alıntı:
ira Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Cami yapılıyor ama 15 Temmuzda 3 dakikada 1 mahalle de sela verildi. Mesela dinsel açıdan bunu bize açıklar mısın? Caiz mi, normal mi. Bunu gerçekten objektif bir gözle biryerden alıntı yapmadan sadece kendi fikirlerinle bize açıklar mısın mümin kardeşim?
Sela nedir, neden okunur, bunu biliyormusun?
BayRed isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11-Ocak-2017, 22:51   #9 (permalink)
Standart


Alıntı:
Jesse James Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


Sela nedir, neden okunur, bunu biliyormusun?
Ölünün arkasından okunduğunu ve savaş durumunda okunduğunu biliyorum sadece.
Aşağılamadan izah edeceksen seve seve dinlerim
Red bunu beğendi.
Bayanira isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11-Ocak-2017, 23:48   #10 (permalink)
Standart


Alıntı:
ira Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ölünün arkasından okunduğunu ve savaş durumunda okunduğunu biliyorum sadece.
Aşağılamadan izah edeceksen seve seve dinlerim
Benden yada başkasından alacağın bilgiye ihtiyacın yokmuş zaten. Savaş durumunda demişsin, ve sorduğun sorunun cevabını vermişsin.
O gece savaş durumuydu. Savaşıldı ve kazanıldı. Allah şehitlerimizden, gazilerimizden ve tüm vatanseverlerden razı olsun.
Tabiki savaşın kazanılması yada kaybedilmesi biraz göreceli.
Ben Elhamdülillah kazananların tarafındayım. Kaybedenler belli.
Saygılar
BayRed isimli Üye şimdilik offline konumundadır  


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:31.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap