ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Sağlık Forumları
Genel Sağlık Konuları İlaç Yan Etkileri
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 10-Haziran-2012, 23:05   #1 (permalink)
Külkedisi
Standart Voltaren Patch Yan Etkileri


Voltaren Patch Yan Etkileri
Voltaren Patch
İlaç Etken Maddesi:
Diklofenak epolamin
İlaç Marka İsmi:
Voltaren Patch
Bilgi:
Topikal; yüzeyden uygulanan, yüzeye sürülen anlamına gelmektedir. Genellikle krem, merhem, solüsyon, losyon, yakı, sprey ve jeller için kullanılır.

Diklofenak topikal Nedir?

Diklofenak ağrı kesici ve iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. Diklofenak vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltarak çalışır. Diklofenak non-steroidal antienflamatuar (NSAII) grubu bir ilaçtır.

Diklofenak topikal aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

burkulma, ezilme ve kas incinmeleri sonrası;
tendon, kas, ligament¹ ve eklem zedelenmelerinin neden olduğu iltihabi durumlar;
dizde görülen osteoartrit²

( ¹ligament: İki veya daha fazla sayıda kemik, kıkırdak veya diğer yapıları birbirine bağlayan ya da tabaka veya kasları destekleme işlevi gören fibröz dokudan oluşan bağ. )

( ²osteoartrit: Çeşitli durumlara bağlı olarak eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla karakterize eklem iltihaplanması).

Diklofenak topikal burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Diklofenak topikal Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Doktorunuz tarafından reçete edilmemiş olan kozmetikleri, güneş koruyucuları, losyonları, haşere kovucular veya diğer ilaçlı cilt ürünlerini kullanmayınız. Bu tür ürünler Diklofenak topikal ile etkileşime girebilir veya cilt tahrişini arttırabilir. Diklofenak topikal kullanımı sırasında güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız.

Diklofenak topikal’in fazla emilerek kan dolaşımına geçme riski çok düşük olsa da, tüm non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar (NSAII)* kalp krizi veya felç (inme) de dahil olmak üzere hayati tehlike yaratabilecek kalp veya dolaşım problemleri meydana gelme riskini arttırabilir. Bu risk NSAII kullanımının süresi uzadıkça daha da artacaktır.

( *non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ] )

Nonsteroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar (NSAII) mide ya da bağırsaklar üzerinde kanama veya organ duvarlarının delinmesi de dahil olmak üzere ağır etkiler meydana gelme riskini arttırabilir. Bu gibi durumlar ölümcül olabilir ve mide veya bağırsaklarla ilgili bu tip etkiler NSAII grubu bir ilaç kullandığınız herhangi bir zamanda uyarı veya erken belirti vermeden meydana gelebilir. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha yüksektir.

Eğer mide veya bağırsaklarda kanama belirtileri olan; siyah, kanlı veya katranımsı dışkı; kan öksürme; kahve telvesi şeklinde kusma gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, Diklofenak topikal flasteri 14 günden daha uzun süre kullanmayınız.

Diklofenak topikal Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Diklofenak’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da asetilsalisilik asit* veya nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII)** grubu diğer ilaçlara alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

[ *asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb. ) ]

( **non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ] )

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Diklofenak topikal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

geçmişte astım hastalığı ya da aspirin veya NSAII grubu başka bir ilaca karşı gelişen ağır bir alerjik reaksiyon öyküsü;
geçmişte mide ülseri veya mide kanaması öyküsü;
karaciğer hastalığı;
böbrek hastalığı;
yüksek tansiyon;
kalp rahatsızlığı.

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Diklofenak topikal’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Diklofenak topikal Kullanabilir miyim?

Diklofenak topikal doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Diklofenak topikal anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Diklofenak topikal’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Bu ilaç güvenli ve etkili kullanım için hasta kullanım talimatı ile birlikte gelir. Buradaki direktiflere dikkatlice uyunuz. Eğer ilacın kullanımı ile ilgili anlamadığınız bir konu olursa eczacınıza danışınız.

Diklofenak topikal’i açık cilt yaralarında, egzamalı, enfeksiyonlu, döküntü oluşmuş (kabartı, isilik, vb.), yanık veya yaralı cilt bölgelerinde kullanmayınız. Diklofenak topikal’i kullanmadan önce bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz.

Diklofenak topikal flasterin kullanımı:

Flaster içeren ambalajı makas işaretli çizginin üzerinden kesiniz.
Flasteri bütün olarak kullanınız, kesmeyiniz veya yırtmayınız.
Flaster üzerindeki plastik film tabakasını çıkarınız.
Flasteri tedavi edilecek bölgeye düzgün bir şekilde yapıştırınız.

Eğer flaster yapıştığı yerden düşerse tekrar yapıştırmaya çalışınız, yapışmaz ise yara bandı ile tutturunuz. Banyo veya duş yaparken ya da yüzerken flaster kullanmayınız.

Diklofenak topikal flasteri emilmeye uygun pansuman ile birlikte kullanmayınız.

Tedavi edilen cilt bölgesini bir bandaj ile sargılamayınız ya da sıcak su torbası, sauna veya ısıtılmış havlu gibi sıcağa maruz bırakacak uygulamalar yapmayınız. Sıcak uygulama veya bandajlama cildinizden emilen ilaç miktarını arttırabilir ve zararlı etkilere sebep olabilir.

Eğer flasteri uyguladıktan sonra derinizde kızarıklık görürseniz; flasteri hemen çıkarınız, tedaviyi sonlandırınız ve doktorunuza başvurunuz.

Flasteri çıkardıktan sonra içe doğru yapıştırarak katlayınız ve çocukların ya da hayvanların ulaşamayacağı bir yere atınız. Kullanılmış veya kullanılmamış Diklofenak topikal flasterleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, Diklofenak topikal flasteri 14 günden daha uzun süre kullanmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir dozu kullanmayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu kullanınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç kullanmayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Cilde yüzeyden uygulanan Diklofenak topikal’de doz aşımı meydana gelmesi olası değildir. Eğer bir kişi ilacı uygun olmayan şekilde kullandıysa veya ilacın kaza ile aşırı dozda kullanımı sonucu bütün vücudu etkileyen yan etkiler meydana gelirse hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Diklofenak topikal Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Doktorunuz tarafından reçete edilmemiş olan kozmetikleri, güneş koruyucuları, losyonları, haşere kovucular veya diğer ilaçlı cilt ürünlerini kullanmayınız. Bu tür ürünler Diklofenak topikal ile etkileşime girebilir veya cilt tahrişini arttırabilir.

Bu ilacın ağzınıza veya gözünüze kaçmasından kaçınınız. Eğer ilaç ağzınıza veya gözünüze kaçarsa bol su ile yıkayınız.

Diklofenak topikal kullanımı sırasında güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız.

Diklofenak topikal’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Diklofenak topikal cilt yüzeyine uygulandığında ciddi yan etkiler meydana gelme riski az olsa da, ilacın emilerek kan dolaşımına geçtiğinde meydana gelebilecek yan etkiler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Diklofenak topikal kullanımını durdurunuz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

uygulama yerinde kızarıklık, kaşıntı, deri döküntüsü, deri iltihabı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Diklofenak topikal ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Ağız yoluyla veya enjeksiyon yoluyla aldığınız diğer ilaçların topikal olarak cilt yüzeyinden sürülen Diklofenak ile etkileşime girmesi olası değildir. Ancak birçok farklı ilaç birbiri ile etkileşime girebilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Diklofenak topikal’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. Kullanmaya hazır olana kadar flasterin üzerindeki plastik film tabakasınız çıkarmayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Voltaren Patch ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Voltaren Patch ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Voltaren Patch 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Voltaren Patch 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

  Alıntı ile Cevapla

Etiketler
etkileri, patch, voltaren, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 09:10.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap