ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Sağlık Forumları
Genel Sağlık Konuları İlaç Yan Etkileri
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 10-Haziran-2012, 22:32   #1 (permalink)
Külkedisi
Standart Viread Yan Etkileri


Viread Yan Etkileri
Viread Film Kaplı Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Tenofovir disoproksil fumarat
İlaç Marka İsmi:
Viread Film Kaplı Tablet

Tenofovir Nedir?

Tenofovir virüslere karşı savaşan (antiviral) bir ilaçtır. Tenofovir HBV (hepatit B virüsü) ve HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını engelleyerek çalışır.

Tenofovir aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

kronik hepatit* ( *hepatit: Karaciğer iltihabı);
HIV enfeksiyonu (HIV enfeksiyonu AIDS hastalığına yol açar).

Tenofovir HIV enfeksiyonu veya AIDS için kökten bir tedavi değildir.

Tenofovir burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Tenofovir Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Tenofovir kullanan bazı kişilerde hayati tehlike yaratabilecek laktik asidoz* durumu meydana gelmiştir. Laktik asidoz belirtilerinden bazıları: Alışılmadık kas ağrısı ve güçsüzlük, halsizlik, solunum sorunları, hızlı veya düzensiz kalp atışları, mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, kollarda veya bacaklarda hissizlik veya soğukluk hissi. Eğer bu gibi belirtilerden herhangi birine sahipseniz ciddiyet derecesi ne olursa olsun hemen doktorunuza başvurunuz. Laktik asidozun erken belirtileri zamanla ağırlaşabilir ve bu durum ölümcül olabilir.

( *laktik asidoz: İlaç reaksiyonu, hipoksi veya nedeni bilinmeyen laktik asit birikimi nedeniyle vücut sıvılarında pH’nın düşmesi ve bikarbonat konsantrasyonunun azalması. )

Tenofovir ağır ya da ölümcül olabilecek karaciğer problemlerine de yol açabilir. Karaciğer problemi belirtilerinden bazıları şunlardır: Mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma). Bu gibi belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz.

Eğer hepatit B rahatsızlığınız varsa bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra, hatta bıraktıktan aylar sonra bile karaciğerinizde semptomlar gelişebilir. Doktorunuz Tenofovir kullanımını durdurduktan sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı kontrol etmek isteyebilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Bu ilaç laktoz monohidrat içerir, eğer laktoz intoleransınız varsa (süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi durumu) bu ilacı kullanmak sizin için uygun olmayabilir. Böyle bir durumda spesifik durumunuzu doktorunuza bildiriniz. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuzla konuşunuz

HIV enfeksiyonu ve AIDS genellikle farklı ilaçların kombinasyonu ile tedavi edilir. En iyi tedavi için, doktorunuzun direktifleri doğrultusunda tüm ilaçlarınızı düzenli şekilde kullanınız. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe ilacınızın dozunda veya tedavi planınızda herhangi bir değişiklik yapmayınız. HIV enfeksiyonlu veya AIDS’li kişiler her zaman doktor kontrolü altında kalmalıdırlar.

Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe Tenofovir çocuklara ve 18 yaş altı gençlere verilmemelidir.

Tenofovir Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Tenofovir’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer Tenofovir – Emtrisitabin (Truvada) veya Adefovir dipivoksil (Hepsera) gibi ilaçları da kullanıyorsanız Tenofovir kullanmamalısınız

Belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Tenofovir kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer hastalığı (hepatit B de dahil);
böbrek hastalığı;
kemik problemleri (kemik kütlesinde azalma gibi);
diyabet (şeker hastalığı);
aşırı kilo;
yüksek kolesterol.

Tenofovir kullanımı sırasında bazı kişilerde hayati tehlike yaratabilecek laktik asidoz* durumu meydana gelmiştir. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız, konjestif kalp yetmezliğiniz veya aşırı alkol kullanımınız varsa laktik asidoz gelişme riski daha da fazladır. Kişisel risklerinizi doktorunuz ile görüşünüz.

( *laktik asidoz: İlaç reaksiyonu, hipoksi veya nedeni bilinmeyen laktik asit birikimi nedeniyle vücut sıvılarında pH’nın düşmesi ve bikarbonat konsantrasyonunun azalması. )

Tenofovir ağır ya da ölümcül olabilecek karaciğer problemlerine de yol açabilir. Karaciğer problemi belirtilerinden bazıları şunlardır: Mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma). Bu gibi belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Tenofovir Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B. Bu ilacın doğmamış bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir ancak anne hamilelik sırasında gerektiği gibi tedavi edilmezse HIV bebeğe geçebilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Hamilelik sırasında tüm HIV ilaçlarınızı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız.

Tenofovir kullanımı sırasında bebeğinizi emzirmeyiniz. Eğer HIV enfeksiyonlu veya AIDS iseniz ya da Hepatit B rahatsızlığınız varsa zaten bebek emzirmemelisiniz. Bebek HIV ya da Hepatit B olmadan doğsa bile bebeği emzirerek HIV veya HBV (Hepatit B virüsü) bulaştırabilirsiniz.

Araç ve Makine Kullanırken Tenofovir Kullanabilir miyim?

Bu ilaç baş dönmesine yol açabilir. Bu nedenle ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Tenofovir’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Bu ilaç güvenli ve etkili kullanım için hasta kullanım talimatnamesi ile birlikte gelir. Buradaki direktiflere dikkatlice uyunuz. Eğer ilacın kullanımı ile ilgili anlamadığınız bir konu olursa eczacınıza danışınız.

Tenofovir yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Eğer yutma zorluğu çekiyorsanız tablet formdaki ilacınızı ezip ardından yarım bardak su, portakal suyu veya üzüm suyu ile karıştırarak, bekletmeden içebilirsiniz.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Tenofovir’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.

HIV enfeksiyonu ve AIDS genellikle farklı ilaçların kombinasyonu ile tedavi edilir. En iyi tedavi için, doktorunuzun direktifleri doğrultusunda tüm ilaçlarınızı düzenli şekilde kullanınız. İlacınız ile birlikte gelen ilaç prospektüsünü veya hasta bilgilendirme formunu dikkatli şekilde okuyunuz. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe ilacınızın dozunda veya tedavi planınızda herhangi bir değişiklik yapmayınız. HIV enfeksiyonlu veya AIDS’li kişiler her zaman doktor kontrolü altında kalmalıdırlar.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden ve zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek düzenli olarak kan tahlilleri yapılması gerekecektir. Böbrek veya karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Eğer hepatit B rahatsızlığınız varsa bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra, hatta bıraktıktan aylar sonra bile karaciğerinizde semptomlar gelişebilir. Doktorunuz Tenofovir kullanımını durdurduktan sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı kontrol etmek isteyebilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe Tenofovir çocuklara ve 18 yaş altı gençlere verilmemelidir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Tenofovir’in doz aşımı belirtileri bilinmemektedir.

Tenofovir Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Tenofovir kullanırken alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol karaciğerde hasar oluşma riskini arttırabilir.

Korunmasız cinsel ilişkiden veya iğne, traş bıçağı ya da diş fırçası paylaşımından kaçınınız. Tenofovir kullanmak HIV enfeksiyonunu diğer insanlara bulaştırmanızı engellemeyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV bulaşmasını önlemenin güvenli yolları konusunda doktorunuz ile görüşünüz. İğne ve ilaçların başka kişilerle, kişi sağlıklı dahi olsa, paylaşımı güvenli değildir.

Tenofovir’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki gibi ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Tenofovir kullanımını durdurunuz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

karaciğer hasarı - mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);
laktik asidoz - kas ağrısı veya güçsüzlük, halsizlik, kollarda veya bacaklarda uyuşukluk veya soğukluk hissi, mide bulantısı ile birlikte kusma, mide ağrısı, derin hızlı nefes alıp verme, hızlı veya düzensiz kalp atışları, yorgun ve zayıf hissetme;
böbrek problemleri - artan susuzluk ve idrar yapımı, sırt ağrısı, güçsüzlük, halsizlik.

Daha hafif yan etkiler görülmesi daha muhtemeldir, bunlar:

baş dönmesi;
ishal, gaz;
bulantı, kusma;
vücut yağlarının şekil veya yer değiştirmesi (özellikle de kollar, yüz, boyun, göğüs ve bel bölgesinde).

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Tenofovir ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Tenofovir kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

amfoterisin B içeren ilaçlar (Abelcet, Ambisome, Amphotec, Fungizone);
aminoglikozidler [gentamisin (Genta, Genmisin, Gentamed, Genthaver, Gentreks, Getamisin); amikasin (Amiketem, Amikaver, Amikozit, Mikasin); isepamisin (Isepacine); netilmisin (Netromycine) vb. ];
interlökin – 2 (Proleukin);
siklosporin (Sandimmun, Sandimmun Neoral);
takrolimus (Prograf);
vankomisin hidroklorür (Edicin, Vancorin, Vankomisin HCl DBL, Vankomisin HCl);
gansiklovir sodyum (Cymevene);
tenofovir – emtrisitabin (Truvada);
adefovir dipivoksil (Hepsera);
didanosin (Videx).

Bu liste Tenofovir ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Tenofovir ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

Tenofovir’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Tenofovir’i oda sıcaklığında nemden, direkt ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Viread Film–Kaplı Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Viread Film–Kaplı Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Viread Film–Kaplı Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Viread Film–Kaplı Tablet 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

  Alıntı ile Cevapla

Etiketler
etkileri, viread, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 14:57.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap