Forumsal.Net

Forumsal.Net (http://www.forumsal.net/index.php)
-   İlaç Yan Etkileri (http://www.forumsal.net/ilac-yan-etkileri/)
-   -   Vagifem Yan Etkileri (http://www.forumsal.net/ilac-yan-etkileri/270286-vagifem-yan-etkileri.html)

Külkedisi 09-Haziran-2012 20:29

Vagifem Yan Etkileri
 
Vagifem Vajinal Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Estradiol
İlaç Marka İsmi:
Vagifem Vajinal Tablet
Bilgi:
Vajinal; vajina içine uygulanan anlamına gelmektedir. Genellikle krem, jel, merhem, suppozituar (fitil), vajinal tablet ve ovüller için kullanılır.
Vagifem Vajinal Tablet (Estradiol vajinal) Nedir?

Estradiol bir tür östrojendir. Östrojen vücuttaki birçok süreç için gerekli olan bir kadınlık (dişi seks) hormonudur.

Estradiol vajinal aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

vücutta östrojen üretiminin azalmasına bağlı olarak vajina duvarlarında meydana gelen incelme ve iltihabi durumlar.

Estradiol vajinal burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Vagifem Vajinal Tablet (Estradiol vajinal) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Vajina içine direkt olarak yerleştirilen bazı Estradiol ürünleri vajinanın salgılama ve çevreleyen dokuları ile ilgili rahatsızlıklar da dahil olmak üzere vajinal menapoz semptomlarının ‘’bölgesel’’ tedavisinde kullanılır. Diğer vajinal Estradiol ürünleri ise hem vajinayı hem de vücudun diğer bölgelerini etkileyen (ani sıcaklık hissi gibi) menapoz belirtilerinin tedavisinde kullanılır. Bu tür vajinal Estradiol’ün yalnızca ilacın uygulandığı ya da yerleştirildiği bölgede değil tüm vücudu etkileyebilecek (‘’sistemik’’) etkileri vardır.

Buradaki bilgiler hastalık belirtilerinin bölgesel tedavisi için kullanılan Estradiol vajinal ürünlerine özgüdür.

Geçmişte veya şu an mevcut dolaşım problemleri öyküsü; doktor tarafından teşhis konmamış anormal genital kanama; bilinen, şüphelenilen veya geçirilmiş meme kanseri ya da östrojen hormonuna bağlı tümörler gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.

Hamileyseniz Estradiol vajinal kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen tedaviye son veriniz ve doktorunuza bildiriniz. Bu ilacın kullanımı sırasında etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

Uzun dönemli Estradiol tedavisi meme kanseri, kalp krizi, veya felç riskini arttırabilir. Uzun dönemli Estradiol tedavisine başlamadan önce kişisel risklerinizi doktorunuz ile görüşünüz. Doktorunuz tedaviye devam edip etmeyeceğinize karar verebilmek için tedavi süreci boyunca sizi düzenli şekilde (her 3 ila 6 ayda bir) kontrol etmelidir.

Estradiol kullanımı sırasında her ay düzenli fiziksel testler yaptırınız ve göğüslerinizde bir kitle olup olmadığını düzenli olarak kendiniz kontrol ediniz.
Vagifem Vajinal Tablet (Estradiol vajinal) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Estradiol’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

geçmişte veya şu an mevcut dolaşım problemleri öyküsü;

doktor tarafından teşhis konmamış anormal genital kanama;

bilinen, geçirilmiş veya şüphelenilen meme kanseri;

bilinen veya şüphelenilen östrojen hormonuna bağlı tümörler (örneğin rahim kanseri);

porfiri;

tedavi edilmemiş endometriyal hiperplazi¹.

(¹endometriyal hiperplazi: Fazla östrojen hormonu aktivitesine bağlı olarak rahmin iç yüzünü döşeyen endometriyumu oluşturan hücrelerin ve salgı bezlerinin normalden fazla büyüdüğü ve çeşitli aşamalardan geçtikten sonra habis² değişikliğe uğrayabildiği kanıtlanmış bir hastalıklar grubu.)

(²habis: Kötü (öldürücü) sonuçlanan ya da gelişim gösteren.)

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi biri Estradiol vajinal kullanımı sırasında ortaya çıkarsa tedavinizi hemen durdurunuz ve doktorunuza başvurunuz:

hamilelik;

migren tipi yeni bir başağrısının başlaması;

sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

tansiyonda (kan basıncında) ciddi bir artış;

karaciğer fonksiyonlarında bozulma.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Estradiol vajinal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

yüksek tansiyon (hipertansiyon), anjina (göğüs ağrısı), kalp hastalığı;

yüksek kolesterol veya trigliserit;

karaciğer hastalığı;

böbrek hastalığı;

astım;

epilepsi veya diğer ani hastalık nöbeti bozuklukları;

migren veya şiddetli başağrısı;

diyabet (şeker hastalığı);

düz kaslardan türeyen iyi huylu tümör;

depresyon;

safra kesesi hastalığı;

geçmişte bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) ya da bu duruma yol açabilecek risk faktörlerinin varlığı;

rahmin ameliyatla alınmış olması (histerektomi);

endometriyal hiperplazi³ öyküsü;

sistemik lupus eritematozus⁵;

endometriyoz⁶.

(³endometriyal hiperplazi: Fazla östrojen hormonu aktivitesine bağlı olarak rahmin iç yüzünü döşeyen endometriyumu oluşturan hücrelerin ve salgı bezlerinin normalden fazla büyüdüğü ve çeşitli aşamalardan geçtikten sonra habis⁴ değişikliğe uğrayabildiği kanıtlanmış bir hastalıklar grubu.)

(⁴habis: Kötü (öldürücü) sonuçlanan ya da gelişim gösteren.)

(⁵sistemik lupus eritematozus: İltihabi bir bağ dokusu hastalığıdır. Ateş, güçsüzlük, eklem ağrıları; yüz, boyun ve kollarda yaygın kırmızımsı cilt tahrişleri ve kansızlık hastalığın belirtilerindendir.)

(⁶endometriyoz: Rahmin iç çeperini örten zar dokusunun normal yerinden başka bir yerde, çoğu kez kan içeren kistler şeklinde bulunuşu.)

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Estradiol vajinal kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Uzun dönemli Estradiol tedavisi felç (inme) riskini arttırabilir. Uzun dönemli Estradiol kullanımına başlamadan önce kişisel risklerinizi doktorunuz ile görüşünüz. Doktorunuz ilacın kullanımına devam edip etmeyeceğinize karar verebilmek için tedavi sürecinizi düzenli olarak (her 3 ila 6 ayda bir) kontrol edecektir.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Vagifem Vajinal Tablet (Estradiol vajinal) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi X. Hamileyseniz Estradiol vajinal kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen tedaviye son veriniz ve doktorunuza bildiriniz. Bu ilacın kullanımı sırasında etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Estradiol anne sütü akışını azaltabilir ve sütün bileşimini farklı şekillerde etkileyebilir. Eğer bebek emziriyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Vagifem Vajinal Tablet (Estradiol vajinal) Nasıl Kullanılır?

Vajina içine direkt olarak yerleştirilen bazı Estradiol ürünleri vajinanın salgılama ve çevreleyen dokuları ile ilgili rahatsızlıklar da dahil olmak üzere vajinal menapoz semptomlarının ‘’bölgesel’’ tedavisinde kullanılır. Diğer vajinal Estradiol ürünleri ise hem vajinayı hem de vücudun diğer bölgelerini etkileyen (ani sıcaklık hissi gibi) menapoz belirtilerinin tedavisinde kullanılır. Bu tür vajinal Estradiol’ün yalnızca ilacın uygulandığı ya da yerleştirildiği bölgede değil tüm vücudu etkileyebilecek (‘’sistemik’’) etkileri vardır.

Buradaki bilgiler hastalık belirtilerinin bölgesel tedavisi için kullanılan Estradiol vajinal ürünlerine özgüdür.

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Her bir vajinal tablet kullanıldıktan sonra atılan bir aplikatör içerisinde yer almaktadır. Estradiol vajinal’i, vajina içine ilaç ile birlikte gelen uygulama aygıtı (aplikatör) ile uygulayınız. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, uygulama aletini (aplikatörü) aşağıda tarif edildiği şekilde kullanınız:

Aplikatörün kullanımı:

Bir aplikatör paketini pistonun bulunduğu kısımdan açınız.

Vajinal bölgeye en rahat ulaşabileceğiniz bir pozisyonda iken (örneğin oturma pozisyonunda, ayakta veya dizleriniz bükülmüş olarak sırt üstü yatarken) aplikatörü dikkatli bir şekilde vajinanızın içine, bir direnç hissedinceye kadar yerleştiriniz.

Daha sonra tableti bırakmak için, klik sesi duyuncaya kadar pistona hafifçe basınız. Tablet hemen vajina duvarına yapışacak ve ayakta durmanız veya yürümeniz halinde bile düşmeyecektir.

Aplikatörü çıkarınız ve atınız.

Estradiol kullanımı sırasında her ay düzenli fiziksel testler yaptırınız ve göğüslerinizde bir kitle olup olmadığını düzenli olarak kendiniz kontrol ediniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz uygulamayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu uygulayınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa uygulamadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende kullanmaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç uygulamayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Estradiol vajinal’in doz aşımı belirtilerinden bazıları: Mide bulantısı, kusma ve vajinal kanama.
Vagifem Vajinal Tablet (Estradiol vajinal) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Doktor tavsiyesi olmadan diğer vajinal ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
Vagifem Vajinal Tablet (Estradiol vajinal’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımız alınız : ürtiker (kurdeşen); boğazda kapanma; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

migrende kötüleşme;

anormal vajinal kanama;

karında ağrı, şişlik veya hassasiyet;

meme kanseri;

rahim kanseri.

Daha hafif yan etkilerin görülmesi daha olasıdır, bunlar:

mide bulantısı, kusma;

memelerde ağrı, hassasiyet veya ödem;

memelerde büyüme;

başağrısı;

vajinal akıntı, kanama veya rahatsızlık;

bileklerde veya ayaklarda şişlik;

kilo artışı;

depresyon, uykusuzluk;

vajinismus;

genital kaşıntı, genital bölgenin mantar enfeksiyonu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Vagifem Vajinal Tablet (Estradiol vajinal) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Doktorunuz tarafından onaylanmadıkça başka vajinal kremler veya enjektör kullanmaktan kaçınınız.

Estradiol vajinal ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Vagifem Vajinal Tablet (Estradiol vajinal’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak bir ortamda muhafaza ediniz. İlacınızı buzdolabına koymayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Vagifem Vajinal Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Vagifem Vajinal Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Vagifem Vajinal Tablet 'nın asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Vagifem Vajinal Tablet 'nın sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 14:56.

Powered by vBulletin® Version Gizlenmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0