ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Sağlık Forumları
Genel Sağlık Konuları İlaç Yan Etkileri
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 07-Nisan-2012, 15:31   #1 (permalink)
Külkedisi
Standart Tarlusal Yan Etkileri


Tarlusal Yan Etkileri
Tarlusal Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Medroksiprogesteron asetat
İlaç Marka İsmi:
Tarlusal Tablet
Tarlusal (Medroksiprogesteron) Nedir?

Medroksiprogesteron, vücutta doğal olarak üretilen kadın cinsiyet hormonu progesterona benzer etkiler gösteren bir ilaçtır.

Medroksiprogesteron; adet düzensizliği, adet yokluğu veya anormal rahim kanamaları gibi durumların tedavisinde kullanılır.

Medroksiprogesteron ayrıca menapoz sonrası östrojen yerine koyma (replasman) tedavisi gören kadınlarda, östrojenin rahim üzerindeki istenmeyen etkilerine karşı da kullanılır.

Tarlusal (Medroksiprogesteron) aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

belirli nedenlere bağlı olarak adet döneminin dışında oluşan rahim kanaması;

normal olarak adet (regl) olagelen bir bayanın bir hastalığa ya da iç salgı bezlerine ilişkin bir bozukluğa bağlı olarak adet olamaması (sekonder amenore);

endometriyoz*.

( *endometriyoz: Rahmin iç çeperini örten zar dokusunun normal yerinden başka bir yerde, çoğu kez kan içeren kistler şeklinde bulunuşu.)

Medroksiprogesteron burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Tarlusal (Medroksiprogesteron) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hamileyseniz, nedeni bilinmeyen vajinal kanamanız, karaciğer hastalığınız ya da meme(leri)nizde kötü huylu tümör varsa; bu ilacı kullanmayınız.

Eğer bu ilacın kullanımı sırasında aşağıdaki belirtilerden herhangi birini kendinizde görürseniz, ilaç kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz:

ani ve kısmi veya tam görme kaybı;

çift görme;

migren;

beyin damarları ile ilgili bozukluklar;

damarlarda pıhtı oluşumu ile ilgili bozukluklar.

Medroksiprogesteron kalp hastalıkları, meme kanseri veya bunamayı (demans) engellemek için kullanılmamalıdır, çünkü aslında Medroksiprogesteron menapoz sonrası dönemdeki bayanlarda bu hastalıkların gelişme riskini arttırabilir.

Medroksiprogesteron bazı bayanlarda yumurtalık veya rahim kanseri riskini arttırabilir.

Medroksiprogesteron kullanımının size özel risklerini ve faydalarını doktorunuz ile konuşunuz, özellikle de sigara kullanıyorsanız veya aşırı kilonuz varsa.
Tarlusal (Medroksiprogesteron) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler
Nelerdir?

Eğer Medroksiprogesteron asetat’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

gebelik varlığı;

düşük varlığı;

karaciğer hastalığı;

meme(ler)de kötü huylu tümör varlığı;

nedeni saptanmamış vajinal kanama;

pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı;

bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalıklar.

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Medroksiprogesteron kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

yakın zamanda yaşanmış bir kürtaj veya düşük;

epilepsi (sara);

astım;

migren baş ağrısı;

böbrek hastalığı;

şeker hastalığı (diyabet);

yüksek tansiyon (hipertansiyon);

önceden geçirilmiş depresyon öyküsü;

yüksek kolesterol veya trigliserid seviyeleri;

yakın zamanda geçirilmiş felç (inme) veya kalp krizi;

kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği;

kanda düşük kalsiyum seviyesi;

tiroid hastalığı;

leğen kemiği bölgesinde şiddetli ağrı;

lupus*.

( *lupus: Yüzeyel doku kaybına bağlı olarak gelişen iltihabi yaralara dönüşen ve yayılma özelliği gösteren, yumru şeklindeki kabarıklıklarla belirgin cilt ve mukoza hastalığı.)

Medroksiprogesteron kalp hastalıkları, meme kanseri veya bunamayı (demans) engellemek için kullanılmamalıdır, çünkü aslında Medroksiprogesteron menapoz sonrası dönemdeki bayanlarda bu hastalıkların gelişme riskini arttırabilir.

Medroksiprogesteron bazı bayanlarda yumurtalık veya rahim kanseri riskini arttırabilir.

Medroksiprogesteron kullanımının size özel risklerini ve faydalarını doktorunuz ile konuşunuz, özellikle de sigara kullanıyorsanız veya aşırı kilonuz varsa.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Tarlusal (Medroksiprogesteron) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi X. Medroksiprogesteron doğum kusurlarına sebep olabilir. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz.

Medroksiprogesteron anne sütüne geçer. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Tarlusal (Medroksiprogesteron) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Tarlusal (Medroksiprogesteron) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz. Eğer anlamadığınız bir nokta olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Medroksiprogesteron genellikle her ay yalnızca üst üste birkaç gün boyunca kullanılır. İlacı kullanma sebebinize bağlı olarak, ilacı kullanmaya başlarken adet döngünüzün belirli bir gününde başlamanız gerekebilir. İlaca hangi gün başlayacağınız ve kullanım şekli ile ilgili doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

İlacınızın her dozunu 1 bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan Medroksiprogesteron’un bir formundan diğer formuna geçmeyiniz.

Medroksiprogesteron kullanımı sırasında her ay düzenli olarak göğüslerinizde kitle olup olmadığını kendi kendinize ve fiziksel muayeneler ile kontrol ediniz.

Bu ilaç belirli tıbbi tahlillerde ve testlerde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden tüm doktorlara Medroksiprogesteron kullandığınızı söyleyiniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, göğüslerde hassasiyet, baş dönmesi, uyuşukluk veya vajinal kanama.
Tarlusal (Medroksiprogesteron) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Medroksiprogesteron kullanımı sırasında sigara kullanmaktan kaçınınız. Sigara kullanımı kan pıhtılaşma riskini ciddi derecede arttırır.
Tarlusal’ın (Medroksiprogesteron) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); boğazda kapanma; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

depresyon;

yüksek ateş;

mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, kil renkli dışkı, ciltte veya gözlerde sararma;

damarlarda veya akciğerlerde kan pıhtılaşması;

pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı;

rahim boynu aşınması veya salgılarda değişimler.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir:

uykusuzluk, yorgunluk;

sinirlilik;

baş ağrısı;

göğüslerde hassasiyet veya akıntı;

akne (sivilce), yüzde ve vücutta kıllanma;

saç dökülmesi;

adet miktarında değişim;

vajinal kanama;

vücutta şişlik, kilo değişimleri;

ciltte kaşıntı, cilt döküntüsü (kızarıklık, kabarıklık gibi).

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Tarlusal (Medroksiprogesteron) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, Medroksiprogesteron kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

bromokriptin (Gynodel, Parlodel).

Medroksiprogesteron ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Tarlusal’ı (Medroksiprogesteron) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında; nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Tarlusal Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Tarlusal Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Tarlusal Tablet’i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Tarlusal Tablet’i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

  Alıntı ile Cevapla
Alt 12-Kasım-2013, 21:56   #2 (permalink)
Z3yn3P
Standart


Yan etkileri bir kaç gün devam ederse doktora başvurmakta fayda var.
  Alıntı ile Cevapla

Etiketler
etkileri, tarlusal, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:00.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap