ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Sağlık Forumları
Genel Sağlık Konuları İlaç Yan Etkileri
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 14-Şubat-2012, 17:06   #1 (permalink)
Külkedisi
Standart Ricus Yan Etkileri


Ricus Yan Etkileri
Ricus Film Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Risperidon
İlaç Marka İsmi:
Ricus Film Tablet

Risperidon Nedir?

Risperidon birtakım ruhsal bozuklukların düzeltilmesine yardımcı (antipsikotik) bir ilaçtır. Risperidon beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek çalışır.

Risperidon aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

saldırganlık, kendine zarar verici veya fevri davranışlar sergileyen; zeka geriliği olan ergen ve erişkinlerde görülen davranış bozuklukları;
kronik veya kısa süre içinde gelişen (akut) şizofreni*;
birtakım ruhsal bozukluklar;
bipolar bozukluk hastalığı (manik depresif bozukluk) olan hastalarda, kimi zaman abartılı bir şekilde kendini olduğundan daha iyi hissetme veya huzursuzluk, aşırı hareket hali, hızlı konuşma, uçuk fikirler, uyku ihtiyacında azalma, akıl karışıklığı, gösterişte bulunma ve karar verme güçlüğü gibi belirtilerle kendini gösteren mani dönemleri ya da mani dönemi ile depresif dönemin birarada yaşandığı karışık dönemler.

Risperidon burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


( *şizofreni: Gerçeklerden uzaklaşma, kendini yalnız hissetme, dış dünya ile ilişkiyi kesme, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, halüsinasyonlar görme, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı şeklindeki duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali. )

Risperidon Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Risperidon bunama ile ilgili psikotik durumların tedavisi için güvenli değildir. Risperidon bunama ile ilişkili durumları olan yaşlılarda kalp yetmezliği veya ani ölüm gibi durumlara sebep olabilir.

Risperidon kullanımı sırasında çok soğuk veya çok sıcak gibi gibi aşırı ısı değişimlerine karşı daha hassas olabilirsiniz. Aşırı soğuktan, aşırı sıcaktan (hararetten) veya dehidrasyona (vücutta aşırı su kaybı) uğramaktan kaçınınız. Özellikle sıcak havalarda ve egzersiz sırasında bol bol sıvı tüketiniz. Risperidon kullanımı sırasında tehlikeli şekilde dehidrasyona (aşırı su kaybı) uğrama veya hararetlenme (vücut ısısının aşırı yükselmesi) riski daha yüksektir.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Risperidon kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz:

Yüksek ateş, kaslarda kasılmalar, bilinç bulanıklığı, terleme, hızlı veya düzensiz kalp atışları; dilde veya yüzde kontrol dışı (istemsiz) kas hareketleri.

Risperidon ile etkileşime girebilecek birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Risperidon’un bazı yan etkilerini arttırabilir.

Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklara vermeyiniz.

Risperidon Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Risperidon’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Risperidon bunama ile ilgili psikotik durumların tedavisi için güvenli değildir. Risperidon bunama ile ilişkili durumları olan yaşlılarda kalp yetmezliği veya ani ölüm gibi durumlara sebep olabilir.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Risperidon kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer hastalığı;
böbrek hastalığı;
kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kalp ritm problemleri;
geçmişte kalp krizi veya felç (inme);
geçmişte meme kanseri öyküsü;
hastalık nöbetleri veya epilepsi (sara);
diyabet (şeker hastalığı);
geçmişte intihar düşünceleri öyküsü;
parkinson hastalığı;
yutma, yutkunma sorunları.

Risperidon kan şekerinizin yükselmesine (hiperglisemi) sebep olabilir. Eğer susuzlukta veya idrar yapımında artış, aşırı açlık, güçsüzlük ya da halsizlik gibi kan şekeri yükselmesi (hiperglisemi) belirtileri varsa doktorunuz ile görüşünüz. Eğer şeker hastası iseniz Risperidon kullanımı sırasında kan şekeri seviyenizi düzenli aralıklarla kontrol ediniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Risperidon Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Risperidon anne sütüne geçer. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Risperidon Kullanabilir miyim?

Risperidon düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Risperidon’u Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Risperidon yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

Tablet olarak hazırlanan Risperidon’un her dozunu bir bardak su ile birlikte alınız.

Ağızda eriyen tablet olarak hazırlanan Risperidon’un kullanımı:

İlacı almaya hazır olana kadar paketinden çıkarmayınız. Paketi açınız ve tablet blisterindeki folyoyu soyunuz. Tableti folyo ile itmeyiniz bu tabletin kırılmasına sebep olabilir.
Kuru ellerle tableti çıkarınız ve dilinizin üstüne yerleştiriniz. Tablet hemen çözünmeye başlayacaktır.
Tableti bir bütün olarak yutmayınız. Çiğnemeden tabletin ağzınızda çözünmesini bekleyiniz.
Tablet çözündükçe yavaş yavaş yutunuz. Tableti su ile birlikte veya susuz olarak yutabilirsiniz.

Sıvı formdaki Risperidon’u ise tercihen ilacınız ile birlikte gelen doz pipeti ile ya da özel bir doz ölçüm kaşığı veya aleti ile ölçünüz, dozu ölçmek için normal yemek kaşığı kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Doz pipetinin kullanımı:

Pipeti şişenin içine sokunuz.
Pipetin içindeki pistonu yukarı doğru çekerek hekim tarafından reçetede belirtilmiş olan ml veya mg çizgisine kadar sıvı formdaki ilaç ile doldurunuz.
Pipet içindeki sıvıyı doğrudan veya alkollü olmayan bir içeceğe boşaltarak alabilirsiniz.
Şişeyi kapatınız ve pipeti su ile yıkayınız.

Risperidon’un sıvı formunu kola veya çay ile karıştırmayınız. İlacı kullanmaya başladıktan sonra durumunuzun iyileşmeye başlaması birkaç hafta sürebilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. Eğer belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Risperidon’un düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Uyuşukluk hali, hızlı kalp atışları, baş dönmesi hissi, bayılma, dilde, çenede veya yüzde istem dışı kas hareketleri.

Risperidon Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Risperidon kullanımı sırasında çok soğuk veya çok sıcak gibi gibi aşırı ısı değişimlerine karşı daha hassas olabilirsiniz. Aşırı soğuktan, aşırı sıcaktan (hararetten) veya dehidrasyona (vücutta aşırı su kaybı) uğramaktan kaçınınız. Özellikle sıcak havalarda ve egzersiz sırasında bol bol sıvı tüketiniz. Risperidon kullanımı sırasında tehlikeli şekilde dehidrasyona (aşırı su kaybı) uğrama veya hararetlenme (vücut ısısının aşırı yükselmesi) riski daha yüksektir.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Risperidon’un bazı yan etkilerini arttırabilir.

Risperidon’u greyfurt veya greyfurt suyu ile birlikte almaktan kaçınınız. Greyfurt Risperidon’un kanda bulunan düzeylerinin artmasına yol açabilir.

Risperidon’u çay ile birlikte almayınız. Risperidon çay ile birlikte alındığında geçimsizlik gösterir.

Risperidon’un Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Risperidon kullanımını durdurunuz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

yüksek ateş, kaslarda kasılmalar, bilinç bulanıklığı, terleme, hızlı veya düzensiz kalp atışları;
dilde, çenede veya yüzde istem dışı kas hareketleri.

Daha hafif yan etkilerin görülmesi daha muhtemeldir, bunlar:

hafif huzursuzluk, uyuşukluk hali, sersemlik, titreme;
uykusuzluk, uyuklama;
görme bozukluğu;
hafif cilt döküntüsü (kızarıklık, kabarcık gibi);
nezle;
baş dönmesi veya başağrısı;
kilo alma;
idrar yapma problemleri;
mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, kabızlık;
adet düzensizlikleri, adet yokluğu;
iktidarsızlık veya orgazm olma zorluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Risperidon ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji varlığında kullanılan ilaçlar, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları gibi. ) Risperidon kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Bu ilaçlar Risperidon’un sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir.

Ayrıca eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz:

antipsikotikler [klorpromazin hidroklorür (Largactil); asepromazin maleat (Plegicil); haloperidol (Norodol, Leptol); pimozid (Nörofren); trifluoperazin (Stilizan) vb. ];
sedatif ve hipnotikler [deksmedetomidin (Precedex); doksilamin süksinat (Unisom); melatonin (Melatonina); midazolam (Demizolam, Dormicum); zopiklon (İmovane) vb. ];
trankilizanlar [diazepam (Diapam, Diazem, Nervium); alprazolam (Apo-Alpraz, Xanax); klorazepat dipotasyum (Anksen, Tranxilene); klordiazepoksit (Klipaks, Librax); lorazepam (Ativan Expidet); medazepam (Tranko-Buskas) vb. ];
antihipertansifler [bosentan (Tracleer); sodyum nitroprusid (Nipruss); metildopa (Alfamet); moksonidin (Cynt, Physiotens); rilmenidin (Hyperium) vb. ];
dopamin agonistleri [apomorfin hidroklorür (Apo – Go); bromokriptin mezilat (Gynodel, Parlodel, Parlodel SRO); ropinirol hidroklorür (Requip); levodopa – karbidopa – entakapon (Stalevo) vb. ];
klozapin (Clonex, Leponex);
levodopa içeren ilaçlar (Madopar, Sinemet, Stalevo);
karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol, Temporol, Teril);
fluoksetin hidroklorür (Depreks, Florak, Foxeteva, Fulsac, Prozac, Zedprex);
St. John’s wort (St. John’s Wort);
paroksetin hidroklorür (Noktürn, Paxera, Paxil, Seroxat, Xetanor);
paroksetin mezilat (Paxotin).

Bu liste Risperidon ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Risperidon ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Risperidon’u Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. Sıvı formdaki Risperidon’un donmasına izin vermeyiniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Ricus Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Ricus Film Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Ricus Film Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Ricus Film Tablet 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

  Alıntı ile Cevapla

Etiketler
etkileri, ricus, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 23:57.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap