ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Sağlık Forumları
Genel Sağlık Konuları İlaç Yan Etkileri
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 04-Şubat-2012, 21:59   #1 (permalink)
Külkedisi
Standart Remeron Yan Etkileri


Remeron Yan Etkileri
Remeron Film Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Mirtazapin
İlaç Marka İsmi:
Remeron Film Tablet

Mirtazapin Nedir?

Mirtazapin bir antidepresandır. Mirtazapin beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya anksiyeteye sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Mirtazapin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

depresyon, ağır depresif bozukluklar.

Mirtazapin burada yer almayan diğer tedavi edici amçlar için de kullanılıyor olabilir.

Mirtazapin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Son 14 gün içinde MAO inhibitörleri* grubuna ait bir ilaç kullandıysanız Mirtazapin’i kullanmayınız. MAO inhibitörleri* vücudu terk etmeden Mirtazapin kullanımı yaşamı tehdit eden ciddi yan etkilere sebep olabilir.

{ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

Aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Mirtazapin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer veya böbrek hastalığı;

nöbet geçirmek;

bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk);
kalp hastalığı, kalp krizi veya felç (inme) geçmişi;
madde bağımlılığı veya intihar düşünceleri öyküsü.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız birkaç hafta sürebilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. 4 hafta içinde şikayetlerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza danışınız.

Yaşlı bireyler ilacın yan etkilerine karşı daha hassas olabilirler.

Mirtazapin’in ağızda eriyen tablet olarak hazırlanan formu fenilalanin içerir. Eğer fenilketonüri rahatsızlığınız varsa Mirtazapin’in bu formunu kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

Mirtazapin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Mirtazapin'e veya ilacın bileşiminde bulunan maddelerden birine alerjiniz varsa, bu ilacı kullanmayınız.

Son 14 gün içinde MAO inhibitörleri* grubuna ait bir ilaç kullandıysanız Mirtazapin’i kullanmayınız. MAO inhibitörleri* vücudu terk etmeden Mirtazapin kullanımı yaşamı tehdit eden ciddi yan etkilere sebep olabilir.

{ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer veya böbrek hastalığı;

nöbet geçirmek veya epilepsi;

bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk);
anjina pektoris’i* de içeren kalp hastalığı ( *anjina pektoris: Kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak nöbetler şeklinde gelen göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük ve sıkıntı durumunun da eşlik ettiği klinik bir durum. )
geçmişte kalp krizi veya felç (inme) öyküsü;
geçmişte hap bağımlılığı veya intihar düşünceleri.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Mirtazapin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Mirtazapin kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında ya da doz değişimlerinde ağırlaşan depresyon ya da intihar düşünceleriniz oluşuyorsa doktorunuza başvurunuz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Mirtazapin’i Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Mirtazapin'in anne karnındaki bebeğer zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Mirtazapin'in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Mirtazapin’i Kullanabilir miyim?

Mirtazapin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir, sersemlik ve uyku hali oluşturabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Mirtazapin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Mirtazapin genellikle günde bir kez yatmadan önce alınır. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Tablet formdaki Mirtazapin’i çiğnemeden, bir bardak su ile birlikte alınız.

Ağızda eriyen tablet olarak hazırlanan Mirtazapin’in kullanımı:

İlacı almaya hazır olana kadar paketinden çıkarmayınız. Paketi açınız ve tablet blisterindeki folyoyu soyunuz. Tableti folyo ile itmeyiniz bu tabletin kırılmasına sebep olabilir.
Kuru ellerle tableti çıkarınız ve dilinizin üstüne yerleştiriniz. Tablet hemen çözünmeye başlayacaktır.
Tableti bir bütün olarak yutmayınız. Çiğnemeden tabletin ağzınızda çözünmesini bekleyiniz.
Tablet çözündükçe yavaş yavaş yutunuz. Tableti su ile birlikte veya susuz olarak yutabilirsiniz.

Sıvı formdaki Mirtazapin’in kullanımı:

İlaç şişesinin kapağını çıkardıktan sonra ilacınız ile birlikte bulunan dozajlama pompasını şişenin ağzına takıp, pompanın üstünden bastırın ve şişeye sıkı bir şekilde takılana dek pompayı vidalayın. Bir klik sesinden sonra, pompanın yerine sıkıca oturmasını sağlamak için son bir kez sıkıştırın. Daha sonra pompanın memesini yumuşak bir şekilde saat yönünün tersine, artık dönmeyene dek döndürünüz; artık pompa kullanıma hazırdır.
Pompaya ilk olarak bastığınızda doğru miktarda sıvı boşalmayacaktır. Bu nedenle pompanın memesine 3 sefer tam olarak basarak pompayı hazırlayınız; bu esnada memeden gelen sıvıyı atınız. Bunu takiben pompaya her basıldığında doğru doz çıkacaktır.
Tüm bu hazırlık işlemlerinden sonra şişeyi düz bir yüzeye koyunuz, su veya alkolsüz bir içeçecek bulunan bardağı memenin açık ucunun altına yerleştiriniz ve memeye sıkı, yumuşak ve kesintisiz bir hareketle (fazla yavaş olmamalı) sonuna dek bastırınız. Oluşan ilaçlı karışımı bekletmeden içiniz. Meme bıraktığınızda bir sonraki doz için hazır olacaktır.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız birkaç hafta sürebilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. 4 hafta içinde şikayetlerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza danışınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız, doktorunuzu arayınız. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, unuttuğunuz dozu atlayınız ve ilacınızı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir bilinç bulanıklığı, hafıza sorunları, uyuşukluk hali, ve hızlı kalp ritmi.

Mirtazapin’i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Mirtazapin’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Mirtazapin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir, sersemlik ve uyku hali oluşturabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Mirtazapin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

ateş, titreme, vücut ağrıları, grip belirtileri;
dudaklarda veya ağız içinde beyaz yaralar.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

uyuşukluk hali, uyuklama, baş dönmesi, güçsüzlük, halsizlik;
kabızlık;
iştah artması, kilo alma;
ağız kuruluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

Mirtazapin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları Mirtazapin’in sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir. Mirtazapin kullanırken bu ilaçlardan herhangi birini kullanmak zorundaysanız mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Mirtazapin’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect Tablet); selejilin hidroklorür (Moverdin) ];
ketokonazol (Ketoral, Nizoral);
benzodiazepinler [diazepam (Diapam, Diazem, Nervium); alprazolam (Xanax); midazolam (Demizolam, Dormicum); klorazepat dipotasyum (Anksen, Tranxilene); klordiazepoksit (Klipaks, Librax); lorazepam (Ativan Expidet); medazepam (Tranko-Buskas)];
karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol, Temporol, Teril);
St. John’s wort (St. John’s Wort);
fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin).

Bu liste Mirtazapin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Mirtazapin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Mirtazapin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Mirtazapin’i oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Remeron Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Remeron Film Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Remeron Film Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Remeron Film Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.  Alıntı ile Cevapla
Alt 10-Ekim-2012, 22:45   #2 (permalink)
She`
Standart


Antidepresan ha iyiyimş
  Alıntı ile Cevapla
Alt 22-Ağustos-2013, 14:27   #3 (permalink)
Jigsaw
Standart


Ciddi boyutta ağır uyku,bu ilacı içtikten 15 dk sonra sürünerek yatağınıza gitmek zorunda kalaiblirsiniz.Majör(ağır) depresyon tedavisinde endikedir.
Ağır bir ilaçtır doktor takibi olmadan kullanmak tehlikelidir.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 22-Ağustos-2013, 14:28   #4 (permalink)
Standart


Alıntı:
Pitre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ciddi boyutta ağır uyku,bu ilacı içtikten 15 dk sonra sürünerek yatağınıza gitmek zorunda kalaiblirsiniz.Majör(ağır) depresyon tedavisinde endikedir.
Ağır bir ilaçtır doktor takibi olmadan kullanmak tehlikelidir.

Ki buna rağmen rahatlıkla ulaşabiliceğimiz bi ilaç dimi .
Yada ben mi yanlış hatırlıyorum .
BayReaksiyon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22-Ağustos-2013, 14:35   #5 (permalink)
Jigsaw
Standart


Alıntı:
Farz-ı MisaL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı gösterKi buna rağmen rahatlıkla ulaşabiliceğimiz bi ilaç dimi .
Yada ben mi yanlış hatırlıyorum .
Evet...Ne yazık ki öyle.Pek çok ciddiyet arz eden ilaç reçetesiz peynir ekmek gibi satılabiliyor.İşin kötüsü sıradan mutsuzluklardaki insanlar bile gidip arkadaş tavsiyesi ile alıyor.Oysaki mutsuzluk hastalık değildir.Anti depresanların tümü hele heleki romeron gibi ağır bir anti depresanların tümü asla Dr. onaysız kullanılmamalıdır.Bu tür ilaçlar direk beynin biyokimyasıyla nüfuz ediyor.Sağlıklı bir beyin bu ilacı kullanırsa başka rahatsızlıklar baş gösterebilir.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 22-Ağustos-2013, 14:39   #6 (permalink)
Standart


Alıntı:
Pitre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet...Ne yazık ki öyle.Pek çok ciddiyet arz eden ilaç reçetesiz peynir ekmek gibi satılabiliyor.İşin kötüsü sıradan mutsuzluklardaki insanlar bile gidip arkadaş tavsiyesi ile alıyor.Oysaki mutsuzluk hastalık değildir.Anti depresanların tümü hele heleki romeron gibi ağır bir anti depresanların tümü asla Dr. onaysız kullanılmamalıdır.Bu tür ilaçlar direk beynin biyokimyasıyla nüfuz ediyor.Sağlıklı bir beyin bu ilacı kullanırsa başka rahatsızlıklar baş gösterebilir.
Sadece bu tür ilaçlar olsa gene iyi ilaç adı altında kullandığımız her şey zaten kimyasal ve sadece remeron değil ki çok daha ağır depresanlar bile reçetesiz falan satılabiliyor .
Hangi ilaç doğru düzgün doktor onayında kullanılıyor ki kullandıgımız en basitinden kaç agrı kesici şeker gibi attıklarımız ağrıyı alırken vucudun cok baska yerlerine zarar veriyor ilaç konusunda ciddi anlamda bilgisiziz aslında ona bir şey olmuyor bana da olmaz düşüncesi ile hele ki depresanları bıle kullanabiliyoruz .
Jigsaw bunu beğendi.
BayReaksiyon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22-Ağustos-2013, 14:41   #7 (permalink)
Jigsaw
Standart


Alıntı:
Farz-ı MisaL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


Sadece bu tür ilaçlar olsa gene iyi ilaç adı altında kullandığımız her şey zaten kimyasal ve sadece remeron değil ki çok daha ağır depresanlar bile reçetesiz falan satılabiliyor .
Hangi ilaç doğru düzgün doktor onayında kullanılıyor ki kullandıgımız en basitinden kaç agrı kesici şeker gibi attıklarımız ağrıyı alırken vucudun cok baska yerlerine zarar veriyor ilaç konusunda ciddi anlamda bilgisiziz aslında ona bir şey olmuyor bana da olmaz düşüncesi ile hele ki depresanları bıle kullanabiliyoruz .
Kesinlikle öyle...Gerekli olmadıkça ilaç kullanımını doğru görmüyorum bende.
Yapacak birşey yok neyazık ki.
Reaksiyon bunu beğendi.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 22-Ağustos-2013, 14:57   #8 (permalink)
ZeN
Standart


Uyku yapar uyku. (:
Reaksiyon bunu beğendi.
  Alıntı ile Cevapla

Etiketler
etkileri, remeron, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:23.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap