ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Sağlık Forumları
Genel Sağlık Konuları İlaç Yan Etkileri
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 04-Şubat-2012, 21:42   #1 (permalink)
Külkedisi
Standart Rantudil Yan Etkileri


Rantudil Yan Etkileri
Rantudil Retard Kapsül
İlaç Etken Maddesi:
Asemetazin
İlaç Marka İsmi:
Rantudil Retard Kapsül
Rantudil Retard (Asemetazin) Nedir?

Asemetazin ağrı kesici ve iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır. Asemetazin vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltarak çalışır.

Asemetazin non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar kategorisinde yer alır.

Asemetazin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

bel ağrısı;

herhangi bir hasar - zedelenmeden veya operasyondan sonra oluşan iltihabi durum ve şişlik;

yapı – işlev bozukluğuna yol açan eklem hastalıkları;

kronik haldeki iltihaplı eklem romatizması;

siyatik;

eklem, kas ve tendonlardaki iltihabi hastalıklar (örneğin: bursit¹, tenosinovit²);

yüzeyel toplardamarların ve diğer damarların iltihabi rahatsızlıkları (örneğin: tromboflebit³, vaskülit4);

gut (damla hastalğı) atakları;

kronik psöriyatik artrit5;

Bechterew hastalığı.

( ¹bursit: Vücutta özellikle birbirine sürtünen organların arasında bulunan ve bunların aşınmalarına engel olan kese ya da torba şeklindeki oluşumların iltihabı.)

( ²tenosinovit: Tendon ve onu saran kılıfın iltihabı.)

( ³tromboflebit: Pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı.)

( 4vaskülit: Kan damarı duvarında ortaya çıkan iltihabi durum.)

( 5psöriyatik artrit: Sedef hastalığı ve eklem iltihaplanmasının birarada görüldüğü, iltihaplı eklem romatizmasına benzeyen ancak özgül olduğuna inanılan hastalık.)

Asemetazin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Rantudil Retard (Asemetazin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Asemetazin, yaşamı tehdit eden kalp problemleri ve dolaşım problemleri riskini arttırabilir. Kalp krizi ve felç de bu risklere dahildir. Asemetazin’in kullanım süresi arttıkça bu riskler de artacaktır. Kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra Asemetazin kullanmayınız.

Göğüs ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, konuşmada bozukluk, görme veya denge problemleri gibi kalp veya dolaşım problemlerinin belirtilerini fark ettiğinizde en yakın sağlık kuruluşundan acil tedavi yardımı isteyiniz.

Asemetazin mide ve bağırsak üzerinde kanama veya delinme gibi ciddi etkilerin oluşma riskini de artırabilir. Bu tip durumlar ölümcül olabilir ve mide ve bağırsaklarla ilgili (gastrointestinal) etkiler Asemetazin’i herhangi bir kullanışınızda uyarı veya belirti göstermeden meydana gelebilir. Yaşlıların mide ve bağırsaktaktaki ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha fazla olabilir.

Mide veya bağırsağınızda kanama belirtileri varsa hemen doktorunuzu arayınız. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı veya kan öksürme ya da kahve telvesi şeklinde kusma bu belirtiler arasında sayılabilir. Böyle bir durumda hemen doktorunuzu arayınız.

Hekim veya eczacınıza danışmadan soğuk algınlığı, alerji veya ağrıya karşı olan başka bir ilaç kullanmayınız. Asemetazin’e benzer ilaçlar içeren birçok reçetesiz ilaç [asetilsalisilik asit (Aspirin, Babyprin, Coraspin, Ecopirin); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); ketoprofen (Profenid); vb.] mevcuttur. Eğer bu tip ilaçları birlikte alırsanız, aynı tür ilaçlardan kazara çok fazla kullanmış olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, naproksen veya ketoprofen içerip içermediğini kontrol ediniz.

Asemetazin alırken alkol kullanmayınız. Alkol Asemetazin’in yol açabileceği mide kanaması riskini arttırabilir.

Hekim tavsiyesi olmadan bu ilacı 14 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
Rantudil Retard (Asemetazin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Asemetazin’e ve/veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

indometazin’e (Endol) alerji;

kan globülleri oluşumunda nedeni anlaşılamayan bozukluk.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Asemetazin kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildiriniz :

sigara kullanımı;

geçirmiş olduğunuz mide ülseri veya mide kanaması öyküsü;

önceden geçirilmiş veya şu an mevcut mide ve / veya oniki parmak bağırsağı ülseri;

karaciğer ve / veya böbrek hastalığı;

epilepsi (sara);

parkinson;

kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu;

geçirmiş olduğunuz bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması;

yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği;

astım;

saman nezlesi;

kronik solunum yolu hastalığı;

burunda polip varlığı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Asemetazin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII)* ilaç grubundan bir ilaç almak hayati tehlike yaratacak kalp ve dolaşım problemleri riskini artırabilir. Kalp krizi veya felç de bu risklere dahildir. Asemetazin’ın kullanım süresi arttıkça bu riskler de artacaktır. Asemetazin’ı kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra kullanmayınız.

( *non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.])

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar mide ve bağırsak üzerinde kanama veya delinme gibi ciddi etkilerin oluşma riskini de artırabilir. Bu tip durumlar ölümcül olabilir ve mide ve bağırsaklarla ilgili (gastrointestinal) etkiler bu gruba dahil ilaçları herhangi bir kullanışınızda uyarı veya belirti göstermeden meydana gelebilir. Yaşlıların mide ve bağırsaktaktaki ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha fazla olabilir.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Rantudil Retard (Asemetazin) Kullanabilir miyim?

Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız mutlaka hekiminize bildiriniz. Asemetazin’i gebeliğin son 3 ayında kullanmak rahim kasılmalarını engelleyebilir ve kanama eğilimini arttırabilir. Gebeliğiniz süresince hekiminiz tarafından söylenmedikçe Asemetazin kullanmayınız.

Asemetazin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeği etkileyebilir. Eğer bebek emziriyorsanız hekiminize danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Rantudil Retard (Asemetazin) Kullanabilir miyim?

Asemetazin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.
Rantudil Retard (Asemetazin) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Kapsül formdaki ilacınızı 1 bardak dolusu su ile birlikte, yemek sırasında alınız.

Asemetazin’in kontrollü salım yapacak şekilde hazırlanan kapsül formlarını ezmeyiniz, çiğnemeyiniz veya parçalamayınız. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Kontrollü salım formda hazırlanan kapsüller ilacın vücuda yavaşça salınması için özellikle yapılmıştır. Hapı kırmak veya açmak çok fazla ilacın bir kerede hızlı bir şekilde salınmasına sebep olacaktır.

Eğer Asemetazin’i uzun süredir kullanıyorsanız; hekiminiz ilacın üzerinizde zararlı etkilere yol açmadığından emin olmak için düzenli aralıklarla sizi kontrol etmek isteyebilir. Bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

Hekim tavsiyesi olmadan bu ilacı 14 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, terleme, kan basıncında yükselme, bileklerde ödem, idrar miktarında azalma, idrarda kan bulunması, sığ solunum, irade dışı kasılmalar (nöbet) veya koma.
Rantudil Retard (Asemetazin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Hekim veya eczacınıza danışmadan soğuk algınlığı, alerji veya ağrıya karşı olan başka bir ilaç kullanmayınız. Asemetazin’e benzer ilaçlar içeren birçok reçetesiz ilaç [asetilsalisilik asit (Aspirin, Babyprin, Coraspin, Ecopirin); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); ketoprofen (Profenid); vb.] mevcuttur. Eğer bu tip ilaçları birlikte alırsanız, aynı tür ilaçlardan kazara çok fazla kullanmış olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, naproksen veya ketoprofen içerip içermediğini kontrol ediniz.

Asemetazin alırken alkol kullanmayınız. Alkol Asemetazin’in yol açabileceği mide kanaması riskini arttırabilir.

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlara (solaryum, ultraviyole lamba) maruz kalmaktan kaçınınız. Asemetazin cildinizi güneş ışınlarına daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Eğer güneş ışınlarına maruz kalacaksanız bir güneş kremi kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.
Rantudil Retard’ın (Asemetazin) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Asemetazin kullanımını durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

göğüs ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, konuşmada bozulma, görme veya denge problemleri;

siyah, kanlı, katranımsı dışkı;

kanlı öksürük veya kahve telvesi şeklinde kusma;

normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama;

şişlik, ani kilo alma;

mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

ateş, boğaz ağrısı, ağızda yüzeysel yaralar, grip benzeri şikayetler, aşırı yorgunluk, burun kanaması, deride kanama.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar :

bulantı, kusma, iştah kaybı;

karın ağrısı, ishal;

baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik;

bulanık görme;

kulaklarda çınlama.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Rantudil Retard (Asemetazin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer [sitalopram (Cipram, Eslopram); essitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); venlafaksin (Efexor); vb.] gibi antidepresanlardan kullanıyorsanız Asemetazin kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekiminize söyleyiniz. Asemetazin ve bu tip ilaçları birlikte kullanmak kanama ve çürük oluşumununun daha kolay gerçekleşmesine yol açabilir.

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Asemetazin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); Asemetazin (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.];

asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.);

kortikosteroidler [prednizolon (Deltacortril, Prednisolon); betametazon (Celestone, Diprospan); deflazakort (Flantadin); deksametazon (Dekort, Onadron); metilprednizolon (Depo-Medrol, Prednol); vb.];

kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];

digoksin (Digoxin-Sandoz);

penisilin grubu ilaçlar [benzilpenisilin (Kristapen, Kristasil, Penicillin-G Potasyum); fenoksimetilpenisilin (Cliacil, Penoksil, Pen-Os); prokain benzilpenisilin (Devapen, İecilline, Pencain-K); benzatin penisilin (Benzapen, Depopenisilin); benzil penisilin ve prokain penisilin kombinasyonu (Deposilin, Penadur);flukloksasilin (Flix, Floksin); amoksisilin (Alfoxil, Amoksina, Amoxicil, Helipak, Largopen); ampisilin (Alfasilin, Ampisina, Makrosilin, Penbisin); ampisilin ve fenazopiridin hidroklorür kombinasyonu (Azosilin); ko-amoksilav (Amoklavin, Amoksilav BID, Augmentin, Bioment BID, Croxilex BID, Klamoks BID, Klavunat); ampisilin ve sulbaktam kombinasyonu (Alfasid, Ampisid, Combicid, Duobak, Duobaktam, Duocid, Sulcid); bakampisilin (Bakamsilin, Penbak); piperasilin (Pipraks); piperasilin ve tazobaktam kombinasyonu (Tazocin); Tikarsilin (Timentin); vb.];

antihipertansifler [benazepril (Cibacen); bosentan (Tracleer); enalapril maleat (Enalap, Renitec, Enapril, Vasolapril, Konveril); fosinopril (Monopril); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); kaptopril (Apo – Capto, Kapril, Kaptoril); kinapril (Acuitel); klortalidon (Hygroton, Regroton); lisinopril (Zestril, Sinopryl, Rilace, Acerilin); mannitol (%20 Mannitol, %20 Mannitol-Biosel Solüsyonu); metildopa (Alfamet); moeksipril hidroklorür (Univasc); moksonidin (Cynt, Physiotens); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Delix Protect, Blokace, Blokace Plus); rilmenidin (Hyperium); silazapril (İnhibace, İnhibace Plus); spironolakton (Aldacton); sodyum nitroprusid (Nipruss); trandolapril (Gopten); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); vb.];

lityum karbonat (Lithuril).

Bu liste Asemetazin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Asemetazin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Rantudil Retard’ı (Asemetazin) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında, nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Rantudil Retard Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Rantudil Retard Kapsül ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Rantudil Retard Kapsül’ü asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Rantudil Retard Kapsül’ü sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

  Alıntı ile Cevapla
Alt 03-Ağustos-2012, 21:56   #2 (permalink)
Z3yn3P
Standart


Birçok ilaç gibi bunun da yan etkileri oldukça fazla.
  Alıntı ile Cevapla

Etiketler
etkileri, rantudil, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:55.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap