ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Sağlık Forumları
Genel Sağlık Konuları İlaç Yan Etkileri
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 02-Şubat-2012, 13:01   #1 (permalink)
Külkedisi
Standart Paxil Yan Etkileri


Paxil Yan Etkileri
Paxil Film Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Paroksetin hidroklorür
İlaç Marka İsmi:
Paxil Film Tablet
Bilgi:
Her tablet 20 mg Paroksetin’e eşdeğer 22,8 mg Paroksetin hidroklorür içerir.

Paroksetin Nedir?

Paxil Film Tablet 'in etken maddesi paroksetindir.

Paroksetin selektif serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) grubundan bir antidepresandır. Paroksetin beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya anksiyeteye (endişe, kaygı) sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Paroksetin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

depresyon;
agorafobili* veya agorafobisiz panik bozukluk ;
obsesif – kompülsif bozukluk* ;
sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi);
anksiyete bozuklukları, genel endişe ve gerginlik hali.

( *agorafobi: Sıkıntı ve baş dönmesi eşliğinde kendini gösteren açık alan hastalğı; yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten korkma. )

( *obsesif – kompülsif bozukluk: Tekrarlanan ve alışkanlığa dönüşmüş hareket ve davranışlar yapma ya da bunlara eğilim gösterme. )

Paroksetin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Paroksetin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Paroksetin’i rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri grubuna ait ilaçlarla birlikte almayınız.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe, Paroksetin 18 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.

Paroksetin’i Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Paroksetin’e veya ilacın bileşiminde bulunan maddelerden birine alerjiniz varsa, bu ilacı kullanmayınız.

Paroksetin’i rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri* grubuna ait ilaçlarla birlikte almayınız. Bu ilaçlar Paroksetin ile birlikte alındığında ciddi, bazen de ölümcül sorunlara yol açabilir. Herhangi bir MAO inhibitörü* ilaç kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Paroksetin kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. Paroksetin kullanımını bıraktıktan sonra ise herhangi MAO inhibitörü* ilaç kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz.

{ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer veya böbrek hastalığı;

herhangi bir kanama veya pıhtılaşma bozukluğu;

nöbet geçirmek veya epilepsi;

bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk);
hap bağımlılığı veya intihar düşünceleri öyküsü.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında ya da doz değişimlerinde ağırlaşan depresyon ya da intihar düşünceleriniz oluşuyorsa doktorunuza başvurunuz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Paroksetin’i Kullanabilir miyim?

Paroksetin doğmamış bebeğe zararlı olabilir. Ancak hamilelik sırasında antidepresan kullanımını bırakmak depresyonu nüksettirebilir. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız veya Paroksetin kullanımı sırasında hamile kaldıysanız doktorunuz ile konuşmadan ilacı kullanmayı bırakmayınız. Böyle bir durumda ne yapmanız gerektiği konusunda derhal doktorunuz ile görüşünüz.

Paroksetin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Paroksetin’i Kullanabilir miyim?

Paroksetin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Paroksetin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Paxil Film Tablet adlı ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en iyi faydayı sağlayabilmeniz için bazen dozaj değişikliklerine gidebilir.

İlacı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tablet formdaki ilacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 4 hafta sürebilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. 4 hafta içinde şikayetlerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza danışınız.

Paroksetin’i kullanmayı bıraktığınızda telaş, heyecan, baş dönmesi, hissizlik veya belirli bölgelerde yanma hissi, kulaklarda çınlama, bilinç bulanıklığı, ya da davranış bozuklukları gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Doktorunuzla konuşmadan Paroksetin’i kullanmayı bırakmayanız.

Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe, Paroksetin 18 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir; mide bulantısı, kusma, titreme, terleme, idrarda azalma, bulanık görme, hızlı kalp ritmi, bilinç bulanıklığı, saldırganlık, nöbetler, ve koma.

Paroksetin’i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Paroksetin’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları Paroksetin’in sebep olabileceği uykulu hali daha da artırabilir. Bu ilaçlardan herhangi birini ya da diğer antidepresan ilaçlardan birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz.

Paroksetin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Paroksetin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

terleme, hızlı veya düzensiz kalp atışları, titremeler;
mide bulantısı, kusma, ishal, iştah kaybı;
başağrısı, güçsüzlük, halsizlik, halüsinasyonlar, nöbetler.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

sinirli hissetme;
uyuklama, baş dönmesi;
uyku problemleri (uykusuzluk);
hafif mide bulantısı, kabızlık;
kilo değişimleri;
seks dürtüsünde azalma, iktidarsızlık, orgazm olma zorluğu;
ağız kuruluğu, esneme.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

Paroksetin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Ağrı, eklem iltihabı, ateş veya şişlikler ile ilgili bir ilaç almadan önce doktorunuza bildiriniz. Bunlar asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin vb. ); non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar);ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam) vb. ] olabilir. Paroksetin ile birlikte bu ilaçların alınması kolay kanamalara ve çürüklere sebep olabilir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Paroksetin’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect Tablet); selejilin hidroklorür (Moverdin)];
pimozid (Nörofren);
haloperidol (Norodol, Sedaperidol);
sumatriptan (Imigran);
fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);
pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin)];
antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac);fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin);imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb.];
lityum karbonat (Lithuril);
fenotiazinler [klorpromazin hidroklorür (Largactil); tioridazin (Mellerettes, Melleril); trifluoperazin (Stilizan) vb.];
klorpromazin hidroklorür (Largactil);
St. John’s wort (St. John’s Wort);
teofilin içeren ilaçlar (Bronkolin 300, Pirasmin, Talotren, Teobag, Teokap SR, Teosel, Xanthium, Carena, Filinsel, Asmafilin, Butofilin SR vb.);
tramadol hidroklorür (Contramal, Contramal Retard, Ultramex);
kalp rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlar [digoksin (Digoxin-Sandoz); meksiletin hidroklorür (Mexitil); propafenon hidroklorür (Rytmonorm); kinidin içeren ilaçlar (Longacor, Natisedine, Quinicardine) vb.].

Bu liste Paroksetin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Paroksetin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Paroksetin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Paxil Film Tablet ’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Paxil Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Paxil Film Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Paxil Film Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Paxil Film Tablet 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

  Alıntı ile Cevapla
Alt 11-Eylül-2012, 21:05   #2 (permalink)
Z3yn3P
Standart


Mecbur kalmadıkça ilaç kullanmayan biriyim , esas ağrıyla mı uğraşacağım yoksa yan etkisiyle mi
  Alıntı ile Cevapla
Alt 11-Eylül-2012, 21:15   #3 (permalink)
Standart


ağrı kesici değil yalnız, antidepresan.
Bayan malumatfuruş isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11-Eylül-2012, 21:18   #4 (permalink)
Z3yn3P
Standart


Alıntı:
malumatfuruş. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ağrı kesici değil yalnız, antidepresan.

Hayat bu belli mi olur belki kullanmak zorunda kalırım malumatfuruş
malumatfuruş bunu beğendi.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 22-Ağustos-2013, 14:30   #5 (permalink)
Jigsaw
Standart


Ciddi depresyon gösteren hastalarda genellikle kullanılmaktadır.İştah artması/azalması gibi durumlarla beraber uyku,sersemlik halide gözükebilir.Aniden bırakılması diğer pek çok anti depresana göre çok daha risklidir.Doktor takibinde yapılan planlama ile yavaş yavaş bırakılmalıdır.

İalcı kullanmaya başladıktan 2-3 hafta sonra yan etkilerde gözle görülür oranda düşüş fark edilecektir.Pek çok depresyon hastasının memnun kaldığı yaygın bir anti depresandır.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 30-Eylül-2013, 13:28   #6 (permalink)
She`
Standart


Gerginlik bile yaratıyormuş İçmeyin bu hapı
  Alıntı ile Cevapla
Alt 19-Kasım-2013, 14:01   #7 (permalink)
She`
Standart


Beyinde dengesiz hale geliyormuş bu , insanlar ayıkken bile dengesiz
  Alıntı ile Cevapla

Etiketler
etkileri, paxil, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:06.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap