ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Sağlık Forumları
Genel Sağlık Konuları İlaç Yan Etkileri
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 01-Şubat-2012, 19:00   #1 (permalink)
Külkedisi
Standart Mitofen Yan Etkileri


Mitofen Yan Etkileri
Mitofen Şurup
İlaç Etken Maddesi:
Ketotifen (fumarat olarak)
İlaç Marka İsmi:
Mitofen ŞurupMitofen (Ketotifen) Nedir?

Ketotifen alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ketotifen vücuttaki doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi etkilerin oluşumunu engeller. Ketotifen bu etkisini vücuttaki histaminin salınımını engelleyerek gösterir. Ketotifen ayrıca astım krizlerini önleyici olarak da kullanılır.

Ketotifen antihistaminikler* adlı ilaç grubuna aittir.

( *antihistaminik: Vücutta bulunan histamin adlı kimyasalın etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisi için kullanılan ilaçlar.)Ketotifen aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:


saman nezlesine bağlı astım şikayetleri;
uzun süren bronşite bağlı astımın önlenmesi;
alerjik deri reaksiyonları.

Ketotifen burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Mitofen Şurup hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Mitofen (Ketotifen) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Ketotifen’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Doktorunuz tarafından uzun süreli Ketotifen tedavisi başlatıldığında halen kullanmakta olduğunuz astım ilaçlarınızı birdenbire bırakmayınız. Özellikle de kortikosteroid* grubu bir ilaç kullanıyorsanız. Çünkü kortikosteroid kullanan hastaların ilaç kullanımını aniden bırakmaları istenmeyen durumlara yol açabilir.

( *kortikosteroidler [prednizolon (Deltacortril, Prednisolon); betametazon (Celestone, Diprospan); deflazakort (Flantadin); deksametazon (Dekort, Onadron); metilprednizolon (Depo-Medrol, Prednol); vb.])

Ketotifen astım krizine karşı koruyucu olarak kullanılan bir ilaçtır. İlacın astım krizi anında verilmesi, krizi ortadan kaldırmaz. İlacı bu amaçla kullanmayınız.

Alkol kullanmayınız. Bu ilaç alkolün etkilerini güçlendirebilir.

Mitofen (Ketotifen) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Ketotifen’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız. ( İlaç Alerjileri İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız )

Ketotifen’in nefes darlığına (bronşiyal astıma) karşı koruyucu olarak kullanıldığı durumlarda beklenen tam etkiye ulaşabilmek için ilacın birkaç hafta kullanılması gerekebilir. Eğer birkaç hafta içerisinde beklenen cevap alınamazsa, doktorunuza başvurunuz. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız.Öncelikle doktorunuz ile görüşmeden ilaç kullanımını durdurmayınız. İlacı tamamen bırakmadan önce ilaç dozunu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir. İlaç kullanımını aniden kesmek, astım belirtilerinin tekrar oluşmasına sebep olabilir.Bu ilaç ağız yoluyla alınan diyabet ilaçları* ile birlikte kullanılması halinde bazı kan değerlerinde geçici değişikliklere sebep olabilir. Eğer ağız yoluyla alınan diyabet ilacı kullanıyorsanız Ketotifen kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildiriniz. Doktorunuz, durumunuzu kontrol etmek için düzenli aralıklarla kan tahlili yaptırmanızı isteyebilir.( *ağız yoluyla alınan diyabet ilaçları [glibenklamid (Dianorm, Diyaben, Gliben); glibornurid (Glutril); gliklazid (Betanorm, Diamicron, Glumikron, Oramikron); glikidon (Glurenorm); glimepirid (Amaryl, Diaglin, Diameprid, Glimax, Glirid, Sanprid); glipizid (Glucotrol XL, Minidiab); metformin hidroklorür (Glifor, Glucophage, Gluformin, Glukofen); gliburid (Dianorm, Diyaben, Gliben); vb.])

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Mitofen (Ketotifen) Kullanabilir miyim?Bu ilacın anne karnındaki bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Ketotifen anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Mitofen (Ketotifen) Kullanabilir miyim?

Ketotifen düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Mitofen (Ketotifen) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tablet formdaki ilacınızı bir bardak su ile birlikte alınız.

Ketotifen’in yavaş salımlı tablet (SRO) olarak hazırlanan formunu kırmayınız, çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Hapı kırmak veya açmak bir anda çok fazla ilacın salınmasına sebep olabilir.

Şurup formdaki Ketotifen’i ise doğru dozda aldığınızdan emin olmak için, ilacınızı alırken özel bir doz ölçüm kaşığı ya da ölçüm kabı kullanınız. Yemek kaşığı ya da diğer başka bir araç - gereç kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Ketotifen’in ağız yoluyla alınan damla olarak hazırlanan formu ise direkt ağıza damlalıkla damlatılabileceği gibi; bir kaşığa damlatılarak da alınabilir.

Ketotifen’in nefes darlığına (bronşiyal astıma) karşı koruyucu olarak kullanıldığı durumlarda beklenen tam etkiye ulaşabilmek için ilacın birkaç hafta kullanılması gerekebilir. Eğer birkaç hafta içerisinde beklenen cevap alınamazsa, doktorunuza başvurunuz. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız.Öncelikle doktorunuz ile görüşmeden ilaç kullanımını durdurmayınız. İlacı tamamen bırakmadan önce ilaç dozunu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir. İlaç kullanımını aniden kesmek, astım belirtilerinin tekrar oluşmasına sebep olabilir.

Alerji Tedavi Sürecinde Doğru İlacı Kullanmanın Önemini Biliyor Musunuz?Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Sersemlik, kalp atımlarında artış, düşük tansiyon, nöbet (istem dışı kasılmalar), bilinç bulanıklığı, yer ve zaman kavramını algılamada bozukluk ve koma.

Mitofen (Ketotifen) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmayınız. Bu ilaç alkolün etkilerini güçlendirebilir.

Mitofen’in (Ketotifen) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

baş dönmesi, hafif sersemlik;
ağız kuruluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Mitofen (Ketotifen) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Aşağıdaki ilaçlar Ketotifen ile etkileşime girebilir. Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Ketotifen kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

ağız yoluyla alınan diyabet ilaçları [glibenklamid (Dianorm, Diyaben, Gliben); glibornurid (Glutril); gliklazid (Betanorm, Diamicron, Glumikron, Oramikron); glikidon (Glurenorm); glimepirid (Amaryl, Diaglin, Diameprid, Glimax, Glirid, Sanprid); glipizid (Glucotrol XL, Minidiab); metformin hidroklorür (Glifor, Glucophage, Gluformin, Glukofen); gliburid (Dianorm, Diyaben, Gliben); vb.];
sedatif ve hipnotikler [deksmedetomidin (Precedex); doksilamin süksinat (Unisom); melatonin (Melatonina); midazolam (Demizolam, Dormicum); zopiklon (İmovane); vb.];
trankilizanlar [diazepam (Diapam, Diazem, Nervium); alprazolam (Apo-Alpraz, Xanax); klorazepat dipotasyum (Anksen, Tranxilene); klordiazepoksit (Klipaks, Librax); lorazepam (Ativan Expidet); medazepam (Tranko-Buskas); vb.];
antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb.];
antihistaminikler [akrivastin (Semprex); desloratadin (Aerius); feksofenadin hidroklorür (Fexofen, Tavenic, Telfast); loratadin (Claritine, Loradif); setirizin hidroklorür (Allerset, Cetryn, Hitrizin, Zyrtec); buklizin hidroklorür (Longifene); difenhidramin hidroklorür (Allerjin, Benison, Fenotral); dimetinden maleat (Fenistil); hidroksizin hidroklorür (Atarax, Validol); ketotifen (Mitofen, Zaditen); klemastin (Tavegyl); klorfenoksamin hidroklorür (Sistral); prometazin hidroklorür (Artu); siproheptadin hidroklorür (Prakten, Sipraktin); vb.].

Bu liste Ketotifen ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Ketotifen ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Mitofen’i (Ketotifen) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Mitofen Şurup ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Mitofen Şurup ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız;Mitofen Şurup'u asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Mitofen Şurup'u sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

  Alıntı ile Cevapla

Etiketler
etkileri, mitofen, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 09:23.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap