ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Sağlık Forumları
Genel Sağlık Konuları İlaç Yan Etkileri
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 01-Şubat-2012, 18:50   #1 (permalink)
Külkedisi
Standart Minoset Yan Etkileri


Minoset Yan Etkileri
MİNOSET PLUS Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Parasetamol, Propifenazon, Kafein
Parasetamol………………………………………………….250mg
Propifenazon…………………………………………………150mg
Kafein…………………………………………………………….50mg
İlaç Marka İsmi:
MİNOSET PLUS Tablet

Minoset Plus Nedir?

Minoset Plus ateş düşürücü, ağrı kesicidir.

Minoset Plus aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

hafif ve orta şiddetli ağrılar.

Minoset Plus burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Minoset Plus Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Hekiminiz tarafından başka şekilde belirtilmedikçe ağrı kesicileri düzenli olarak uzun süreli kullanmayınız.

10 günden uzun süren ağrılarda bu ilacı kullanmayınız.

Baş ağrısının tedavisi amacıyla sürekli ağrı kesici kullanılması, kronik baş ağrılarına neden olabilir. Bu konuda dikkatli olunuz.

Eğer aşağıda belirtilen durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Minoset Plus’ı kullanırken dikkatli olunuz:

Astım;
Kronik nezle (kronik rinit);
Kronik kurdeşen (kronik ürtiker);
Non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlara [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar);ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb] ;

aşırı duyarlılık.

Eğer şikayetleriniz iyileşmezse ya da daha kötüye giderse, Minoset Plus’ı kullanmayı bırakınız ve hekiminizle görüşünüz.

Minoset Plus ile tedaviniz süresince alkol tüketmekten kaçınınız. Alkol ve Minoset Plus ikisi birlikte kullanıldığında karaciğerinize zararlı olabilir.

Eğer her gün 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız ya da alkol kaynaklı karaciğer rahatsızlığınız varsa öncelikle hekiminize danışmadan Minoset Plus’ı kullanmayınız. Bu ilacı kullanmak sizin için uygun olmayabilir ya da daha düşük doz veya özel bir kontrole gereksinim duyabilirsiniz.

Alkol alan kişilerde karaciğer üzerinde zararlı etki oluşması riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun (parasetamol Minoset Plus’ın etken maddelerinden biridir.) 2 g’ı aşmaması gerekir. Bu konuda dikkatli olunuz.

Minoset Plus kullanımınız süresince parasetamol (parasetamol Minoset Plus’ın etken maddelerinden biridir.) içeren diğer ilaçlardan da kullanıp kullanmadığınıza dikkat ediniz. Bu sayede her ilaç dozunda ya da günlük toplam doz olarak size önerilenden daha fazla parasetamol tüketmekten yani parasetamol doz aşımından kendinizi sakınabilirsiniz.

Minoset Plus’ı bebeklere ve 12 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.

Minoset Plus Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Minoset Plus’ı kullanmayınız :

Parasetamol, propifenazon ve/veya kafein’e (parasetamol, propifenazon ve kafein Minoset Plus’ın etken maddeleridir.) allerji;

İlacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerji;

Propifenazon içeren ilaçlara (Aljil 20, Panalgine) aşırı duyarlılık;
Metamizol içeren ilaçlara (Adepiron, Andolor, Devaljin, Novalgin, Nogesic, vb. ) aşırı duyarlılık;
Asetilsalisilik aside (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb. ) aşırı duyarlılık;
Akut hepatik porfiri;
Kalıtsal glukoz-6-fosfat dehidrogenaz (G6PDH) eksikliği (hemolitik anemi ile ortaya çıkan).

Minoset Plus kullanmaya başlamadan önce alerjik reaksiyon gösterdiğiniz ilaçlar var ise bunları hekiminize eksiksiz olarak bildiriniz.

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Minoset Plus’ı kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildiriniz:

Karaciğer fonksiyon bozuklukları [örneğin kronik alkol kullanımı veya sarılık (hepatit) varlığı];
Böbrek fonksiyon bozuklukları;
Gilbert Sendromu (glukuronil transferaz eksikliğine bağlı düzensiz selim sarılık)
Kan hücreleri yapımında bozukluk (hematopoetik disfonksiyon).

Eğer bu rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanamayabilirsiniz ya da ilacınızı güvenle kullanabilmeniz için tedaviniz süresince doz ayarlaması ya da spesifik bir test yapılmasına gereksinim duyabilirsiniz.

Minoset Plus’ı bebeklere ve 12 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Minoset Plus’ı Kullanabilir Miyim?

Gebelik Kategorisi C. Minoset Plus kullanımı gebelere ve emziren annelere önerilmemektedir. Ancak hekimin ilacın yararının, potansiyel riski haklı göstereceğine inandığı durumlarda bu ilacı kullanabilirsiniz.

Araç ve Makine Kullanırken Minoset Plus’ı Kullanabilir Miyim?

Minoset Plus’ın güvenli olduğu ve motorlu araç kullanma performansını düşürücü etkiye yol açma olasılığının zayıf olduğu sanılmaktadır.

Minoset Plus’ı Nasıl Almalıyım?

İlacınızı tam manasıyla hekiminiz tarafından size öngörüldüğü şekilde alınız.Hekiminiz tarafından size uygun görülenden daha yüksek dozda ya da daha uzun süre ilacınızı kullanmayınız.Reçetenizde size tarif edilen yönergelere uyunuz.

İlacınızı bol miktarda su veya başka bir içecek ile birlikte alınız.

Eğer şikayetleriniz iyileşmezse ya da daha kötüye giderse, Minoset Plus’ı kullanmayı bırakınız ve hekiminizle görüşünüz.

Minoset Plus’ı bebeklere ve 12 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız bir acil servisi arayarak destek alınız. Bulantı, kusma, mide ağrısı, kalp ritm bozukluğu, karaciğer işlev bozukluğu doz aşımı belirtilerindendir.

Minoset Plus’ı Alırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Minoset Plus ile tedaviniz süresince alkol tüketmekten kaçınınız. Alkol ve Minoset Plus ikisi birlikte kullanıldığında karaciğerinize zararlı olabilir.

Minoset Plus kullanımınız süresince parasetamol (parasetamol Minoset Plus’ın etken maddelerinden biridir.) içeren diğer ilaçlardan da kullanıp kullanmadığınıza dikkat ediniz. Bu sayede her ilaç dozunda ya da günlük toplam doz olarak size önerilenden daha fazla parasetamol tüketmekten yani parasetamol doz aşımından kendinizi sakınabilirsiniz.

Minoset Plus’ın Yan Etkileri

Allerjik reaksiyon belirtileri olan bu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker(kurdeşen);nefes almada zorluk;yüzde,dudaklarda,dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer kan tablonuzda bozukluklar (trombositopeni, lökopeni, pansitopeni, agranülositoz) görülürse; Minoset Plus kullanımını derhal kesiniz ve bir sağlık kurumuna başvurunuz ya da hemen doktorunuzu arayınız;

Burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Minoset Plus ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Aşağıda sıralanan ilaçlarla Minoset Plus’ın bir arada kullanılması olası ilaç etkileşimleri açısından sakıncalı olabilir ya da yeterli etkinlik sağlanamayabilir. Bu nedenle Minoset Plus’ı hekiminize danışmadan bu ilaçlarla birlikte almaktan kaçınınız. Eğer aşağıdaki ilaçların bir ya da birkaçını kullanıyorsanız Minoset Plus’ı kullanmaya başlamadan önce hekiminize söyleyiniz;

Bazı epilepsi ilaçları [ fenitoin (Epanutin, Epdantoin),fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum), karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karberol, Karbasif, Kazepin, Tegretol, Tegretol CR, Temporol, Teril CR)] – Bu ilaçlar ile parasetamol’un aynı anda kullanılması, parasetamol’un normal olarak zararlı olmayan dozlarda bile karaciğer üzerindeki zararlı etkisini arttırabilir.
Hipnotikler [zopiklon (Imovane); doksilamin süksinat (Unisom) ]- Bu ilaçlar ile parasetamol’un aynı anda kullanılması, parasetamol’un normal olarak zararlı olmayan dozlarda bile karaciğer üzerindeki zararlı etkisini arttırabilir.
Rifampisin (Rifadin, Rifcap) ile parasetamol’un aynı anda kullanılması, parasetamol’un normal olarak zararlı olmayan dozlarda bile karaciğer üzerindeki zararlı etkisini arttırabilir.
Metoklopramid (Metoklamide, Metpamid, Primperan);
Kloramfenikol içeren ilaçlar (Kemicetine, Klorasüksinat, Armisetin);
Zidovudin içeren ilaçlar (Apo-Zidovudin, Retrovir);
Pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin)];
Antihistaminikler [akrivastin (Semprex); desloratadin (Aerius); feksofenadin hidroklorür (Fexofen, Tavenic, Telfast); loratadin (Claritine, Loradif); setirizin hidroklorür (Allerset, Cetryn, Hitrizin, Zyrtec); buklizin hidroklorür (Longifene); difenhidramin hidroklorür (Allerjin, Benison, Fenotral); dimetinden maleat (Fenistil); hidroksizin hidroklorür (Atarax, Validol); ketotifen (Astafen, Zaditen); klemastin (Tavegyl); klorfenoksamin hidroklorür (Sistral); prometazin hidroklorür (Artu); siproheptadin hidroklorür (Prakten, Sipraktin); vb. ];
Barbitüratlar [fenitoin (Epdantoin, Hidantin),fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum); barbeksaklon (Maliasin); primidon (Granmid, Mysoline)];
Sempatomimetik ilaçlar [dobutamin (Dobutamine DBL); dopamin hidroklorür (Dopmin, Dopamine Orna, Giludop); izoprenalin hidroklorür (Asteral); efedrin hidroklorür (Efedrin, Efedrin Hidroklorür); norfenefrin hidroklorür (Novadral); vb. ].

Minoset Plus ile etkileşen diğer başka ilaçlar da mevcut olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz; bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Minoset Plus kullanımınız süresince parasetamol (parasetamol Minoset Plus’ın etken maddelerinden biridir.) içeren diğer ilaçlardan da kullanıp kullanmadığınıza dikkat ediniz. Bu sayede her ilaç dozunda ya da günlük toplam doz olarak size önerilenden daha fazla parasetamol tüketmekten yani parasetamol doz aşımından kendinizi sakınabilirsiniz.

Minoset Plus’ı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Minoset Plus’ı 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında, nem ve ışıktan uzak bir yerde saklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

MİNOSET PLUS Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! MİNOSET PLUS Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; MİNOSET PLUS Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve MİNOSET PLUS Tablet 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

  Alıntı ile Cevapla

Etiketler
etkileri, minoset, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:57.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap