ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Sağlık Forumları
Genel Sağlık Konuları İlaç Yan Etkileri
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 21-Ocak-2012, 10:29   #1 (permalink)
Külkedisi
Standart Lipanthyl 267 M Yan Etkileri


Lipanthyl 267 M Yan Etkileri
Lipanthyl 267 M Kapsül
İlaç Etken Maddesi:
Fenofibrat
İlaç Marka İsmi:
Lipanthyl 267 M Kapsül

Fenofibrat Nedir?

Fenofibrat kandaki kolesterol ve trigliseridin düşürülmesine yardımcı olur. Kanda bu tür yağların seviyesinin yüksek olması atardamarlarda sertleşme riskinin artması ile ilişkilendirilebilir. Fenofibrat karaciğerin daha az trigliserid üretmesini sağlayarak ve kan dolaşımından trigliserid eleminasyonunu artırarak çalışır.

Fenofibrat aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

yüksek kolesterol;
yüksek trigliserid seviyeleri.

Fenofibrat burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Fenofibrat Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Fenofibrat diyet, egzersiz, ve kilo kontrolünü içeren bütün bir tedavi programının sadece bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavisi ve rutin egzersizlerinizi özenle uygulayınız.

Fenofibrat kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol trigliserid seviyesini yükseltebilir ve Fenofibrat ile birlikte alındığında karaciğere hasar verebilir. Fenofibrat kaslar üzerinde nadir görülen ancak ciddi yan etkilerle ilişkilendirilmiştir. Eğer alışılmamış kas ağrısı, aşırı hassasiyet, özellikle de ateş veya grip belirtileri ile birlikte güçsüzlük, halsizlik varsa hemen doktorunuzla görüşünüz.

Fenofibrat Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Fenofibrat kullanmayınız:

karaciğerde hepatit veya siroz;
ciddi böbrek hastalığı;
safra kesesi hastalığı.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Fenofibrat kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer hastalığı;
böbrek hastalığı;
safra kesesi problemi;
hipotiroidi (normalin altında çalışma gösteren tiroid bezi);
diyabet (şeker hastalığı).

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Fenofibrat’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Fenofibrat’ı Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Fenofibrat doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Fenofibrat bebek emziren annelerde kullanılmamalıdır. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan Fenofibrat’ı kullanmayınız.

Fenofibrat’ı Nasıl Kullanmalıyım?

Fenofibrat’ı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız . Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Her dozu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Fenofibrat’ı yemekle birlikte alınız.

Yanlışlıkla kırılan Fenofibrat kapsülü kullanmayınız. Kırılan veya ezilen kapsülden çıkan ilaç gözünüze, ağzınıza, burnunuza veya cildinize temas ederse tehlikeli olabilir. Eczacınıza veya doktorunuza kırılan kapsülleri nasıl yok etmeniz gerektiğini sorunuz.

Fenofibrat’tan en iyi faydayı sağlayabilmek için ilacın sürekli ve düzenli kullanılması önemlidir.

Eğer kolestiramin (Kolestran) de kullanıyorsanız, bu ilacı Fenofibrat’ı aldıktan en az 1 saat sonra veya Fenofibrat’ı almadan en az 4 ila 6 saat önce alınız. Bu ilacı Fenofibrat ile aynı zamanda almayınız.

Fenofibrat diyet, egzersiz, ve kilo kontrolünü içeren bütün bir tedavi programının sadece bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavisi ve rutin egzersizlerinizi özenle uygulayınız.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için kan tahlillerinizin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Ayrıca karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarınızın da kontrol edilmesi gerekebilir. Bu nedenle doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı kaçırmamanız ve ihmal etmemeniz önemlidir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Fenofibrat’ın doz aşımı belirtileri bilinmemektedir.

Fenofibrat Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Fenofibrat kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol trigliserid seviyesini yükseltebilir ve Fenofibrat ile birlikte alındığında karaciğere hasar verebilir.

Fenofibrat’ın Yan Etkileri

Fenofibrat kaslar üzerinde nadir görülen ancak ciddi yan etkilerle ilişkilendirilmiştir. Eğer alışılmamış kas ağrısı, aşırı hassasiyet, özellikle de ateş veya grip belirtileri ile birlikte güçsüzlük, halsizlik varsa hemen doktorunuzla görüşünüz.

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Fenofibrat kullanımını durdunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

ciddi mide ağrısı;
mide bulantısı, kusma;
alışılmadık güçsüzlük, halsizlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

eklem ağrısı;
hazımsızlık;
karın şişkinliği veya gaz;
isilik.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Fenofibrat ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Aşağıdaki ilaçlar Fenofibrat ile etkileşime girebilir. Eğer bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz:

pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin)];
siklosporin (Gengraf, Sandimmun, Sandimmun Neoral);
statinler [simvastatin (Lipovas, Zocor, Zovatin); atorvastatin (Alvastin, Ator, Cardyn, Kolestor, Lipitor, Tarden); fluvastatin (Lescol, Lescol XL); pravastatin sodyum (Pravachol) vb. )].

Bu liste Fenofibrat ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Fenofibrat ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz.

Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Fenofibrat’ı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Fenofibrat’ı oda sıcaklığında, nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. Hapları orijinal kaplarında, ilaçla birlikte gelen nem emici koruyucu paketlerle birlikte muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Lipanthyl 267 M Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Lipanthyl 267 M Kapsül ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Lipanthyl 267 M Kapsül'ü asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Lipanthyl 267 M Kapsül'ü sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

  Alıntı ile Cevapla

Etiketler
267, etkileri, lipanthyl, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:27.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap