ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Sağlık Forumları
Genel Sağlık Konuları İlaç Yan Etkileri
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 13-Ocak-2012, 20:09   #1 (permalink)
Külkedisi
Standart Helipak Yan Etkileri


Helipak Yan Etkileri
Helipak Tedavi Paketi
İlaç Etken Maddesi:
Amoksisilin trihidrat
Klaritromisin
Lansoprazol
İlaç Marka İsmi:
Helipak Tedavi Paketi


Bilgi:
Beher Helipak blisteri; her biri 500 mg Klaritromisin içeren 2 adet film tablet, her biri 30 mg Lansoprazol içeren 2 adet mikropellet kapsül, her biri 1000 mg Amoksisilin’e eşdeğer Amoksisilin trihidrat içeren 2 adet tablet ihtiva eder.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi Nedir?

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi; penisilin grubu bir antibiyotik, makrolid grubu bir antibiyotik ve bir proton pompası inhibitörünü içeren bir kombinasyondur. Helicobacter pylori adlı bakteriyi öldürerek ve mide asidini azaltarak çalışır.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

helicobacter pylori enfeksiyonu;
duodenal ülser* ( *duodenal ülser: İnce bağırsağın ilk bölümü olan duodenumda, çoğu zaman mide asidinin etkisiyle ortaya çıkan ülser. )
duodenal ülserin tekrarlama riskinin azaltılması.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni kullanmadan önce, eğer herhangi bir ilaca veya besine veya başka bir maddeye alerjiniz varsa veya böbrek ya da karaciğer rahatsızlığınız veya kan ile ilgili bir rahatsızlığınız (örneğin porfiri ) varsa, doktorunuza bildiriniz.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni kullanımınız sırasında herhangi bir canlı aşı (örneğin tifo aşısı) yaptırmadan önce doktorunuza danışınız.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni kullanırken gebe kalmak istemiyorsanız, hamileliği önlemek için ikinci bir hormonsal olmayan doğum kontrol metodu (kondom, diyafram, spermisid, vb. ) kullanınız ve doğum kontrol hapı kullandığınızı hekiminize bildiriniz.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni doktorunuz tarafından size reçete edilen (belirtilen) tedavi döneminin tamamı boyunca düzenli olarak kullanınız. Aksi halde ilaç enfeksiyonu tamamen ortadan temizleyemeyebilir. Ayrıca bakteri bu ya da diğer ilaçlara karşı daha az duyarlı hale gelebilir, bu durum hastalığın ileride tedavi edilmesini zorlaştırabilir.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi sadece bakteriler üzerinde etkilidir; virüs kaynaklı hastalıkları (örneğin soğuk algınlığı) tedavi etmez.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’nin uzun süreli veya tekrarlı kullanımları ikinci bir enfeksiyona yol açabilir. Eğer ikinci bir enfeksiyonun belirtileri meydana gelirse doktorunuza başvurunuz. Böyle bir durumda ilacınızın değişmesi gerekebilir.

Antibiyotik kullanımı ile birlikte hafif ishal görülmesi yaygındır. Bununla birlikte ishalin daha ciddi bir türevi olan psödomembranöz kolit* nadiren görülür. Psödomembranöz kolit antibiyotik kullanıldığı sırada veya ilacı kullanmayı bıraktıktan sonraki birkaç ay içerisinde görülebilir. Eğer karın ağrısı veya kramplar, şiddetli ishal veya kanlı dışkı meydana gelirse, hemen doktorunuza başvurunuz. Doktorunuz size söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.

( *psödomembranöz kolit: Antibiyotik tedavisinin bir sonucu olarak gelişen, C.difficile’den ileri gelen, kalın barsaktaki hücrelerin yıkımına yol açan bir hastalıktır. )

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi belirli laboratuar testlerinden beklenmedik sonuçlar almanıza neden olabilir. Sizi tedavi eden hekiminize Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni kullandığınızı söyleyiniz.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni kullanımınız sırasında böbrek fonksiyon testleri, karaciğer fonksiyon testleri ve kan tahlilleri yaptırmanız istenebilir. Bu testler durumunuzun izlenmesi ve yan etkilerin denetlenmesi için kullanılabilir. Doktorunuzla olan randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi baş dönmesine yol açabilir. Alkol veya belirli ilaçlar ile birlikte alınması halinde bu etki kötüleşebilir. Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni dikkatle kullanınız. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç kullanmaktan ya da güvenli olmayan diğer aktiviteleri yapmaktan kaçınınız.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi yaşlı kişilere verilirken daha dikkatli olunmalıdır çünkü yaşlılar ilacın etkilerine karşı daha hassas olabilirler. Özellikle karaciğer ve böbrek problemlerine dikkat ediniz.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’nin çocuklardaki emniyet ve etkinliği açıklanmamıştır.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni kullanmayınız:

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’nin içindeki herhangi bir maddeye alerji;
penisilin grubu bir antibiyotiğe* alerji;
makrolid grubu bir antibiyotiğe** alerji;
astemizol (Almizol, Histamal, Histamizol, Histazol) veya pimozid (Nörofren) veya sisaprid (Desaprid, Dispeprid, Prepulsid, Sisarid) veya terfenadin karboksilat hidroklorür (Feksine, Fexofen, Fexadyne, Fexavil, Telfast, Vivafeks) kullanımı;
enfeksiyöz mononükleoz.

( *penisilin grubu ilaçlar [benzilpenisilin (Kristapen, Kristasil, Penicillin-G Potasyum); fenoksimetilpenisilin (Cliacil, Penoksil, Pen-Os); prokain benzilpenisilin (Devapen, İecilline, Pencain-K); benzatin penisilin (Benzapen, Depopenisilin); benzil penisilin ve prokain penisilin kombinasyonu (Deposilin, Penadur);flukloksasilin (Flix, Floksin); amoksisilin (Alfoxil, Amoksina, Amoxicil, Helipak, Largopen); ampisilin (Alfasilin, Ampisina, Makrosilin, Penbisin); ampisilin ve fenazopiridin hidroklorür kombinasyonu (Azosilin); ko-amoksilav (Amoklavin, Amoksilav BID, Augmentin, Bioment BID, Croxilex BID, Klamoks BID, Klavunat); ampisilin ve sulbaktam kombinasyonu (Alfasid, Ampisid, Combicid, Duobak, Duobaktam, Duocid, Sulcid); bakampisilin (Bakamsilin, Penbak); piperasilin (Pipraks); piperasilin ve tazobaktam kombinasyonu (Tazocin); Tikarsilin (Timentin); vb. ] )

( **makrolid grubu antibiyotikler [eritromisin (Erimicin, Eritrosif, Eritro, Erythrocin); roksitromisin (Ritosin, Roksolit, Rulid); azitromisin (Azatek, Azeltin, Azitro, Azitrotek, Azomax, Azro, Tremac, Zitromax, Zitrotek); klaritromisin (Claricide, Deklarit, Klacid, Klax, Klamaxin, Klarolid, Klaromin, Laricid, Macrol, Maxiclar, Megasid, Uniklar); diritromisin (Dynabac); spiramisin (Rovamycine); telitromisin (Ketek); troleandomisin (Tekmisin) vb.])

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni Kullanabilir miyim?

Hamileyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde hamile kalmayı planlıyorsanız veya tedavi sırasında hamile kalırsanız, doktorunuza bildiriniz. Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi anne sütüne geçer. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni sabah ve akşam yemeklerden önce ağız yoluyla alınız.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi içerisindeki ilaçları bütün halde yutunuz. Yutmadan önce ilaçları kırmayınız, çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz.

Eğer sukralfat (Antepsin) kullanıyorsanız, bu ilacı Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi ile aynı zamanda almaktan kaçınınız. Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni aldıktan sonra sukralfat’ı (Antepsin) almadan önce en az 30 dakika bekleyiniz.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlasanız dahi Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni doktorunuz tarafından size reçete edilen (belirtilen) süre boyunca kullanınız. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir ancak doktorunuzun size belirttiği süre boyunca ilacınızı kullanmaya devam ediniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’nin doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: bulantı, kusma, mide ağrısı ve ishal.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi baş dönmesine yol açabilir. Alkol veya belirli ilaçlar ile birlikte alınması halinde bu etki kötüleşebilir. Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni dikkatle kullanınız. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç kullanmaktan ya da güvenli olmayan diğer aktiviteleri yapmaktan kaçınınız.

Eğer sukralfat (Antepsin) kullanıyorsanız, bu ilacı Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi ile aynı zamanda almaktan kaçınınız. Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni aldıktan sonra sukralfat’ı (Antepsin) almadan önce en az 30 dakika bekleyiniz.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’nin Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

kanlı dışkı;

ağız içinde beyaz lekeler;

kırmızı, şişmiş, kabarcıklı cilt;

şiddetli ishal;

vajinal akıntı, ağrı veya kaşıntı.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

tat alma bozukluğu;
ishal;
baş dönmesi;
ağız kuruluğu;
baş ağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni kullanmadan önce, eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, doktorunuza bildiriniz:

astemizol (Almizol, Histamal, Histamizol, Histazol);
sisaprid (Desaprid, Dispeprid, Prepulsid, Sisarid);
pimozid (Nörofren);
propafenon hidroklorür (Rytmonorm);
varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin);
kolşisin (Colchicum–Dispert, Kolsin);
digoksin (Digoxin-Sandoz);
ergot alkaloidleri [ergotamin tartrat (Avmigran, Cafergot, Ergafein)]

Bu liste Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Amoksisilin / Klaritromisin / Lansoprazol Terapi Paketi’ni oda sıcaklığında; nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Helipak Tedavi Paketi ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN!
Helipak Tedavi Paketi ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Helipak Tedavi Paketi'ni asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Helipak Tedavi Paketi'ni sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

  Alıntı ile Cevapla
Alt 05-Temmuz-2012, 13:02   #2 (permalink)
Z3yn3P
Standart


Her ilacın muhakkak ki yan etkileri vardır ama bu etkiler uzun süreli devam ediyorsa ve zamanla artış gösteriyorsa muhakkak doktora başvurulmalıdır.İyi olayım derken daha kötü olmak da var işin ucunda.
  Alıntı ile Cevapla

Etiketler
etkileri, helipak, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:15.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap