ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Sağlık Forumları
Genel Sağlık Konuları İlaç Yan Etkileri
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 16-Aralık-2011, 20:34   #1 (permalink)
Külkedisi
Standart Deflu Tablet Yan Etkileri


Deflu Tablet Yan Etkileri

Deflu Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Parasetamol, Klorfeniramin maleat, Fenilefrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi:
Deflu Tablet

Deflu Tablet Nedir?

Parasetamol bir ateş düşürücü ve ağrı kesicidir. Parasetamol ağrı kesici etkisini ağrı eşiğini yükselterek, ateş düşürücü etkisini ise beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek gösterir.

Klorfeniramin vücuttaki doğal kimyasal histamin’in etkilerini engelleyen bir antihistaminiktir*. Histamin kızarıklık, kaşıntı ve ödem gibi semptomlar üretebilir. Klorfeniramin ise vücuttaki histaminin reseptörlere bağlanmasını engelleyerek kızarıklık, kaşıntı, ödem, vb. semptomları azaltır.

( *antihistaminik: Vücutta bulunan histamin adlı kimyasalın etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisi için kullanılan ilaçlar. )

Fenilefrin ise bir dekonjestandır. Fenilefrin burun kanallarındaki kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışır. Burundaki kan damarlarının genişlemesi burun tıkanıklığına sebep olabilir.

Deflu Tablet aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

nezle, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarında görülen tıkanıklıklar, sinüzit, alerjik nezle ve ateşle seyreden soğuk algınlığı vakalarında görülen semptomlar.

Deflu Tablet burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Deflu Tablet Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Bu ilacı tavsiye edilenden daha fazla dozda ve daha uzun süre kullanmayınız. Parasetamol’ün doz aşımı ciddi zararlara, karaciğerde hasara sebep olabilir. Eğer günde 3’ten fazla alkollü içki içiyorsanız Deflu Tablet kullanmadan önce doktorunuz ile görüşünüz ve hiçbir zaman günde 2 gramdan (2000 mg) fazla Parasetamol kullanmayınız.

Eğer günde 3’ten fazla alkollü içki içiyorsanız veya alkolik karaciğer hastalığınız (siroz) varsa öncelikle doktorunuz ile görüşmeden Deflu Tablet kullanmayınız. Deflu Tablet kullanımı sizin için uygun olmayabilir.

Deflu Tablet kullanmadan önce karaciğer hastalığınız veya alkol bağımlılığınız varsa doktorunuza bildiriniz.

Öncelikle doktorunuza veya eczacınıza danışmadan diğer reçetesiz satılan öksürük, soğuk algınlığı, alerji veya ağrı kesici ilaçları kullanmayınız. Parasetamol, Klorfeniramin ve Fenilefrin birçok farklı kombinasyon haldeki ilacın içeriğinde bulunur. Eğer belirli bazı ilaçları birlikte kullanırsanız yanlışlıkla aşırı dozda Parasetamol, Klorfeniramin veya Fenilefrin kullanımına maruz kalabilirsiniz. Kullandığınız diğer ilaçların etiketlerini veya prospektüslerini okuyarak Parasetamol, Klorfeniramin veya Fenilefrin içerip içermediğini kontrol ediniz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol bu ilacın bazı yan etkilerini arttırabilir.

Deflu Tablet Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Parasetamol’e, Klorfeniramin’e, Fenilefrin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da göz tansiyonu (glokom), yüksek tansiyon (hipertansiyon), diyabet (şeker hastalığı), kalp – damar rahatsızlığı, tiroid hastalığı veya astım rahatsızlığınız varsa ya da hamileliğin ileri dönemlerindeyseniz veya bebek emziriyorsanız; bu ilacı kullanmayınız.

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Deflu Tablet kullanımı ile ilgili doktorunuz veya eczacınız ile görüşünüz:

akciğer hastalığı;
böbrek hastalığı;
prostat büyümesi veya idrar yapma problemleri;
karaciğer hastalığı;
geçmişte alkol bağımlılığı öyküsü.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Deflu Tablet Kullanabilir miyim?

Deflu Tablet'in anne karnındaki bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer hamileyseniz Deflu Tablet kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Deflu Tablet’in etken maddeleri anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Deflu Tablet Kullanabilir miyim?

Deflu Tablet düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Deflu Tablet’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tablet veya kapsül formdaki ilacınızı bir bardak su ile birlikte alınız. Kapsülleri açmayınız, çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz.

Sıvı formdaki ilacınızı ise doğru dozda aldığınızdan emin olmak için, ilacınızı alırken özel bir doz ölçüm kaşığı ya da ölçüm kabı kullanınız. Yemek kaşığı ya da diğer başka bir araç - gereç kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Bu ilacı tavsiye edilenden daha fazla dozda ve daha uzun süre kullanmayınız. Parasetamol’ün doz aşımı ciddi zararlara, karaciğerde hasara sebep olabilir. Eğer günde 3’ten fazla alkollü içki içiyorsanız Deflu Tablet kullanmadan önce doktorunuz ile görüşünüz ve hiçbir zaman günde 2 gramdan (2000 mg) fazla Parasetamol kullanmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Deflu Tablet genellikle sadece gerektiğinde kullanıldığından herhangi bir doz almayı unutmuş olmanız olası değildir. Ancak eğer ilacı düzenli bir şekilde kullanıyorsanız ve bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, güçsüzlük, halsizlik, huzursuz hissetme, halüsinasyonlar, kalp atımlarında artış, ani hastalık nöbeti (irade dışı kasılmalar).

Deflu Tablet Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Öncelikle doktorunuza veya eczacınıza danışmadan diğer reçetesiz satılan öksürük, soğuk algınlığı, alerji veya ağrı kesici ilaçları kullanmayınız. Parasetamol, Klorfeniramin ve Fenilefrin birçok farklı kombinasyon haldeki ilacın içeriğinde bulunur. Eğer belirli bazı ilaçları birlikte kullanırsanız yanlışlıkla aşırı dozda Parasetamol, Klorfeniramin veya Fenilefrin kullanımına maruz kalabilirsiniz. Kullandığınız diğer ilaçların etiketlerini veya prospektüslerini okuyarak Parasetamol, Klorfeniramin veya Fenilefrin içerip içermediğini kontrol ediniz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol bu ilacın bazı yan etkilerini arttırabilir.

Deflu Tablet’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

ağız kuruluğu;
konsantrasyon azalması;
bulantı;
kulak çınlaması.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Deflu Tablet ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Deflu Tablet kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect Tablet); selejilin hidroklorür (Moverdin) ];
kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];
fenotiyazinler [asepromazin maleat (Plegicil); flufenazin dekanoat (Prolixin Decanoate); klorpromazin hidroklorür (Largactil); tioridazin (Mellerettes, Melleril); trifluoperazin (Stilizan); vb. ];
karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol, Temporol, Teril);
primidon (Mysoline);
narkotik ağrı kesiciler [morfin tuzları (M-Eslon, Morphine HCl); fentanil (Durogesic); petidin hidroklorür (Aldolan); tramadol hidroklorür (Tramadolor, Ultrameks); vb. ];
sedatif ve hipnotikler [deksmedetomidin (Precedex); doksilamin süksinat (Unisom); melatonin (Melatonina); midazolam (Demizolam, Dormicum); zopiklon (İmovane); vb. ];
nöroleptikler [klorpromazin hidroklorür (Largactil); asepromazin maleat (Plegicil); flupentiksol (Fluanxol); haloperidol (Norodol, Sedaperidol); pimozid (Nörofren); sülprid (Dogmatil, Meresa, Sülpir); tioridazin (Mellerettes, Melleril); mezoridazin (Lidanil); trifluoperazin (Stilizan); zuklopentiksol asetat (Clopixol Acuphase); zuklopentiksol dihidroklorür (Clopixol); amisülprid (Solian); aripiprazol (Abilify); ketiapin (Seroquel); klozapin (Clonex, Leponex); olanzapin (Zyprexa, Rexapin); risperidon (Risperdal, Risperdal Quicklet); flupentiksol dekanoat (Fluanxol); flufenazin dekanoat (Prolixin Decanoate Retard); zuklopentiksol dekanoat (Clopixol); vb. ];
barbitüratlar [fenitoin (Epdantoin, Hidantin); fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum)];
dekonjestanlar [efedrin hidroklorür (Efedrin Arsan, Efedrin Hidroklorür); fenilefrin hidroklorür (Mydfrin); Fenilefrin hidroklorür (Dekoferin, Eksofed, Rinogest, Rinogest SR, Sudafed); vb. ];
trisiklik antidepresanlar [amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb. ];
beta adrenerjik blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken); vb. ];
atropin içeren ilaçlar (Atropin Sülfat, Lomotil);
salisilatlar [asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb. ); sülfasalazin (Salazopyrin EN – tab); vb. ];
kalp glikozidleri [digoksin (Digoxin – Sandoz).

Bu liste Deflu Tablet ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Deflu Tablet ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Deflu Tablet’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Deflu Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Deflu Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Deflu Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Deflu Tablet 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

  Alıntı ile Cevapla

Etiketler
deflu, etkileri, tablet, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 16:32.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap