ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Hayatın İçinden Fan Club
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 14-Nisan-2011, 20:43   #1 (permalink)
Standart FenerBahçe Fan Club


FenerBahçe Fan Club
İÇİNDEKİLER ***BİLGİLER ***BAŞKANLARIMIZ ***KADIKÖY FUTBOL KULÜBÜNDEN FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜNE KADAR ***FENERBAHCE FUTBOL TAKIMI'NIN İLK KADROSU ***KURULUŞU TESCİL OLAN İLK TÜRK KULÜBÜ FENERBAHÇE ***İSTANBUL ŞAMPİYONLUĞU LİGİ ***İLK NAMAĞLUP ŞAMPİYONLUK ***FENERBAHÇE'NİN İLK ROZETİ ***İŞGAL YILLARI VE O YILLARIN GURURU FENERBAHÇE ***ATATÜRK VE ''FENERBAHÇE''Sİ ***STAD MÜLKİYETİNE SAHİP İLK SPOR KULÜBÜ FENERBAHÇE ***SON ***KADROLARIMIZ (65-66-67-68-69-70-71-72-73-74-75-76-77) ***STADYUMUMUZUN TARİHÇESİ (08-15-29-47-48-50-52-82-00-01) ***İLKLER ***ENLER ***ANTRENÖRLERİMİZ ***ŞAMPİYONLUKLAR ***GOL KRALLARIMIZ ***FENERBAHCE MARŞI BİLGİLER * Kuruluş yılı:1907 gresmi:1899
* Kurulduğu Yer: İstanbul Moda'da Beşbıyık Sokağı 3 numaralı evin alt katı.
* Kurucular: Nurizade Ziya Songülen Bey Osmanlı Bankası memuru Ayetullah Bey Bahriye Mektebi talebesi Necip Okaner Bey Asaf Beşpınar BeyEnver YetkinerFatih Rapid ve Ahmet Egitek tarafından kurulmuştur.
* İlk Başkan: Nurizade Ziya Songülen
* Renkleri: Sarı Lâcivert (ilk sarı beyaz)


BAŞKANLARIMIZBaşak bunu beğendi.
BayOnurcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20-Kasım-2012, 20:30   #2 (permalink)
Standart1899; Fenerbahçe’nin Gerçek Kuruluş Yılı
Burada dikkati çeken en önemli nokta; Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Black Stocking FC ismi altında 1899 yılındaki bu ilk girişimindeki öncülük yapan gençler ile, ilerideki yıllarda kurulacak olan Kadıköy Futbol Kulübü (1902) ve Fenerbahçe Futbol Kulübü (1907) ismi altında toplanan gençlerin genelde aynı kişiler olacağıydı. Dolayısıyla FENERBAHÇE KULÜBÜ kuruluşunu gayri resmi olarak 1899 yılında gerçekleştirmiş, ne var ki iki kez kapatılmaları nedeni ile faaliyetlerine, ancak resmi kuruluş yılları olan 1907 yılında geçebilmişti. Görülen odur ki; Black Stocking F.C. ya da Kadıköy Futbol Kulübü isimleri, amaç karşısında birer araçtırlar . Ayrıca İstanbul’da kurulan futbol kulüplerinin listeleri incelendiğinde de; Moda Futbol Kulübü (1896), Cadi-Keuy Football Club (1899) ve Imogen (1900) takımlarının İngiliz uyruklular tarafından, Elpis (1900) takımının Rumlar tarafından, Black Stocking (1899), Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe kulüplerinin ise Osmanlı uyruklular tarafından kurulmuş oldukları da zaten görülmektedir.

BayMephistophelés isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-Aralık-2012, 21:30   #3 (permalink)
Standart
TARİHÇE

Kurulduğu Yer: Moda'da Beşbıyık Sokağı 3 numaralı evin alt katı.
1895 yılında Moda'da oturan İngilizlerin modern futbolu oynamaya başlamaları, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kurulmasının ilk adımları olacaktı.
Deniz öğrencisi Fuat Hüsnü Kayacan'ın, 1899 yılında Fenerbahçe Stadı'nın bulunduğu çayırda meşin yuvarlağa yaptığı vuruşlar sırasında arkadaşları Reşat Denyal, Mehmet Ali ile dile getirdikleri "Ah biz de bir futbol takımı kurup oynayabilsek" özlemi, Türk gençleri arasında Black Stocking FC kurulmasına sebep olmuştur. Fakat daha sonra, kulüp monarşi rejiminin engellenmesini önlemek amacıyla hemen dağıtılmıştır.
Bir kaç gencinde katılımıyla aynı isimler, 1902 senesinde bu kez Kadıköy Futbol Kulübü adı altında toplandılar. Ancak daha sert hafiye baskını bu girişimi de engellemiştir.
1907 yılının bir bahar gününde gene bir maç dönüşü Ziya, Ayetullah ve Necip evlerinde çay içerlerken sönmeyen ideallerini bir kez daha başarmaya yöneldiler. Monarşi rejimi artık gevşemiş ve bu girişim bu kez tutunmuş ve FENERBAHÇE FUTBOL KULÜBÜ bir daha kapatılmamak üzere kurulmuştur.
Fenerbahçe Futbol Kulübü'nün ilk yönetim kurulu şöyledir: Ziya Bey "Başkan", Ayetullah Bey "Genel Sekreter" ve Necip Bey de "Genel Kaptan ve Veznedar"dır.
Tabii kuruluş yılları kolay olmamış, zaman zaman futbolcu bulmakta zorlanılmış ve bir çok defa gemilerden ödünç futbolcu alarak ligdeki mücadelesini sürdürülmüştür. 1909 yılında kulübün adı Fenerbahçe Spor Kulübü olarak değişmiş, renkleri de sarı-beyazdan bugünkü rengi olan sarı-laciverede çevrilmiştir. 1909-1911 yılları Fenerbahçe'miz için çok zor geçmiş bir ara dağılma noktasına bile gelinmiş ancak Elkatipzade Mustafa adlı üye, kulübü kurtaran adam olmuştur. Lokali dahi olmayan kulübün takımları çok kötü durumdayken St. Joseph, Robert College ve Kadıköy Numune Mektebi'nden toplanılan genç futbolcularla, kulübün genç takımları kurulmuş, bir nevi alt yapısını oluşturulmuştur. Bu atılım, başarısız geçen 2 yılın ardından Fenerbahçe'ye hiç yenilmeden ilk şampiyonluğunu getirmiştir.
Bu şampiyonluk ise, Fenerbahçe'ye yaşama gücü aşılamış ve kulüp Altıyol ağzında 2 odalı bir lokale kavuşmuştur. Balkan Savaşı nedeni ile yapılmayan 1912-1913 lig maçlarından sonra üst üste ve yenilmeden kazanılan 2 şampiyonluk, Fenerbahçe camiasını oluşturmaya başlamıştır. Fenerbahçemiz aynı zamanda 1914 senesinde tertiplenen Genç takımlar şampiyonluğunu da kazanmış ve 10 yıl içinde en çok şampiyonluk kazanmış takım olma unvanını alarak İngilizler tarafından verilen tarihsel şilti de almaya hak kazanmıştır.

Kurucular: Nurizade Ziya Songülen Bey, Osmanlı Bankası memurlarından Ayetullah Bey, Bahriye Mektebi talebesi Necip Okaner Bey, Hindli namıyla anılan Asaf Beşpınar Bey ve Enver Yetiker tarafından kurulmuştur.
İlk Başkan: Nurizade Ziya Songülen
Renkleri: Sarı Lacivert
Amblem: Fenerbahçe Kulübü'nün ilk amblemi, Fenerbahçe burnundaki ışık saçan beyaz feneri, renkleri ise sarı ile beyaz olmuştu. Ancak, kulüp mensupları bunu tatminkar bulmadıkları gibi, anlam bakımından da içinde bulunulan monarşi rejimini tehdit edici sayılabileceği endişesi ile kısa sürede iptal etti. 1910 yılında Fenerbahçeliler arasında resim çizmede maharetiyle tanınan futbolcu solaçık Hikmet (Topuz)'in çizdiği (bugünkü) amblem ise herkesin beğenisini kazandı ve kabul edilerek bugünlere kadar da ulaştı. İşte "sarı ve lacivert" ağırlık içinde olmak üzere 5 renkten oluşan amblem ve şu anlamları taşımaktaydı(*22) ; "FENERBAHÇE SPOR KULUBÜ 1907" yazılı beyaz yuvarlak çerçeve, temizlik ve açık yüreklilik ifadesiydi. Kırmızı fon ise, safiyet ve Fenerbahçeliler arasındaki sevgi ve bağlılığı belirtirken bu arada bayrağımızı da sembolize etmekte, ortadaki sarı renk Fenerbahçe için duyulan gıpta ve kıskançlığı, kalp şeklindeki lacivert renk asaleti temsil etmekteydi. Sarı lacivert renkler içinde yükselen palamut dalı Fenerbahçelilik güç ve kudretini sembolize etmekte, yeşil renk ise yükselen bu kudret için başarının gerekli olduğunu açıklamaktaydı. Böylece "milli renkler arasında doğan Fenerbahçe"nin, sarı ile lacivert renkler beraberindeki bu amblemi üyelerce de kabul gördüğünden, klişesi İngiltere'ye Manchester şehrine yollanmış ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nün bugünkü rozeti olarak ilk kez 1910 yılında yaptırılmıştı. Rozet; 1929 yılından itibaren üzerindeki eski Türkçe harfleri yeni Türkçe harflere bırakmış ve manada önemli etki yapmayacak ufak tefek değişikliklerle de günümüze kadar aynı şekli muhafaza ederek gelmiştir.

AMBLEMİMİZ

Bugün yüzbinlerce göğsü süsleyen Fenerbahçe Kulüp Rozeti 1910 yılında, kulübümüzün 33 numaralı azası ve devrinin Penaltı Kralı olarak bilinen sol açık Topuz Hikmet tarafından çizildi. Rozetin klişesi o tarihlerde Manchester'de bulunan Tevfik Taşçı Bey'e yollandı. İlk rozetler 1910 yılında İngiltere'de yapılmıştır. Beş renkten oluşan rozette Fenerbahçe Spor Kulübü 1907 yazısını taşıyan beyaz çerçeve temizlik ve açık yürekliliğin , kırmızı ton sevgi ve bağlılığın ifadesi olup bayrağımızı sembolize eder. Ortada bulunan sarı lacivert kalp şeklindeki sarı, Fenerbahçe'ye duyulan gıpta ve kıskançlığı, lacivert ise soyluluğu tasvir eder. Bu iki renk arasından yükselen palamut dalı ise, Fenerbahçelilik'in kudret ve kuvvetinin ifadesidir. Yeşil renk ise yükselen bu kudret için başarının mukadder oluşunu gösterir.
Topuz Hikmet rozetimizin hikayesini şöyle anlatır :
Kulübümüzün rengi sarı-beyazdan sarı-laciverte çevrildikten sonra bu yeni renklerimizle bezenmiş bir rozet yaptırılması işi bahis mevzuu oldu. Arkadaşlarım bu rozetin çizilmesini bana bıraktılar.
İlk önce bayrağımızın renkleri kırmızı ile beyazı bir araya getirdim. Sonra kırmızı üzerine bir kalp şekli çizerek bunu sarı-laciverte boyadım ve üzerine de metanet, kuvvet ve sağlamlığın ifadesi olan meşe dalını resmettim. Beyaz kısma da kulübümüzün ismini ve tesis tarihini yazdım. Rozetimizi çizerken, ona şu manayı vermeye çalıştım; 'Kalpten gelen bir bağımlılıkla bu kulübe hizmet etmek'.
Çizdiğim şekil arkadaşlar tarafından beğenildi ve yeni rozetlerimiz o tarihlerde Almanya'da bulunan arkadaşımız Tevfik Haccar'ın delaletiyle orada yaptırıldı. Yeni harflerin kabulünden sonra aynı şekilde muhafaza edildi. Sadece 'Fenerbahçe Spor Kulübü - 1907' yazısı yeni harflerle tebdil olundu.
BAŞKANLAREFSANE FUTBOLCULAR

Alaattin BaydarAlpaslan EratlıAykut KocamanBasri Dirimlili
Birol PekelBurhan SargunCan BartuCemil Turan
Cihat ArmanErcan AktunaErgun ÖztunaEsad Kaner
Fikret ArıcanFikret KırcanHalit Deringörİsmet Uluğ
Lefter KüçükandonyadisMüjdat YetkinerNaci Bastoncu
Naci ErdemOgün AltıparmakOğuz ÇetinRıdvan Dilmen
Sabih ArcaSabri KirazSelahattin TorkalSelçuk Yula
Şenol BirolŞeref HasŞükrü ErsoyŞükrü Saracoğlu
Yılmaz ŞenZeki Rıza SporelZiya Şengül

FENERBAHÇE ŞÜKRÜ SARACOĞLU STADI


19 Eylül 1982 tarihinde Altay maçıyla açılan stadımızın kapasitesini arttıracak proje, Aziz Yıldırım'ın başkanlığı süresinde yaptırıldı. Bu projeye göre numaralı, maraton ve kale arkası tribünler yıkılarak yeniden yapıldı. Böylece eskiden 21.500 kişiye maç seyretme imkanı veren stadımızın kapasitesi de 60.000 seyirci alacak şekilde arttırıldı.


Orjinal boyutta görmek için resimlere tıklayınız.
Yeni projeye göre stadın tamamının üstü kapatıldı. Ancak çatı sütunları yerine, tribünleri birleştiren yerlere 4 adet kule dikildi ve çatı bu kuleler üzerine oturtuldu. Yapılması planlanan ve bitirilen stadyum, bir futbol stadyumu olarak tasarlandı. Üstünün tamamen kapanması ve futbol sahasının etrafındaki koşu pistinin kaldırılması sayesinde akustik düzenlendi ve inanılmaz bir atmosfer sağlandı.


2002-2003 sezonun ilk yarısında kale arkalarındaki tribünlerin üstü kapatıldı. Stat projesi tamamlandı ve 60.000 seyirciyi konuk edecek ve dünyanın sayılı stadlardan biri haline geldi.
BayDieBesTe. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-Aralık-2012, 21:33   #4 (permalink)
Standart


AVATARLARBayDieBesTe. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-Aralık-2012, 21:34   #5 (permalink)
Standart


İMZA RESİMLERİ
~~~~~~~~~~~~~~~

Armanın Gururu
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

mak res bunu beğendi.
BayDieBesTe. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-Aralık-2012, 21:34   #6 (permalink)
Standart


mak res bunu beğendi.
BayDieBesTe. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-Aralık-2012, 21:34   #7 (permalink)
Standart


BayDieBesTe. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-Aralık-2012, 21:34   #8 (permalink)
Standart


BayDieBesTe. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-Aralık-2012, 21:34   #9 (permalink)
Standart


mak res bunu beğendi.
BayDieBesTe. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-Aralık-2012, 21:35   #10 (permalink)
Standart


mak res bunu beğendi.
BayDieBesTe. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
club, fan, fenerbahçe


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:50.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap