Suriyeli Sığınmacılara Çalışma İznine Onay
ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Genel Konular
ForumSal Haber Merkezi Ekonomi Haberleri
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler Stil
Alt 12-01-16, 09:07   #1
Tecrübe Puanı: 0
Özlem is on a distinguished road
Standart Suriyeli Sığınmacılara Çalışma İznine Onay


Suriyeli Sığınmacılara Çalışma İznine Onay
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Suriyelilere çalışma iznini düzenleyen yönetmeliğin önümüzdeki günlerde yayınlanacağını açıkladı.Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, sığınmacı Suriyelilere çalışma izin verilme konusunun Bakanlar Kurulu'nda ele alındığını kaydetti. Kurtulmuş, Türkiye'de 2 milyon 411 sığınmacı Suriyeli bulunduğunu, bunlardan 7 bin 351'ine daha önce çalışma izni verildiğini belirtti.

YÖNETMELİK YAYINLANACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Suriyeli sığınmacıların çalışmalarıyla ilgili yaptığı çalışmanın Bakanlar Kurulu'na sunulduğunu ifade eden Kurtulmuş, Suriyeli sığınmacıların çalışma izniyle ilgili düzenlemenin önümüzdeki günlerde yönetmelik olarak yayınlanacağını kaydetti.

"ÇALIŞANLARIN YÜZDE 10'NU GEÇEMEYECEKLER"

Düzenlemede Türkiye vatandaşlarını etkilememesi için bazı sınırlamaların olduğunu kaydeden Kurtulmuş, "Geçici kimlik düzenleme tarihinden 6 ay sonra çalışma için başvuru yapabilecekler. İkamet ettikleri illerde çalışabilecekler. Çalıştıkları işyerindeki çalışanların yüzde 10'nunu geçemeyecekler. Geçici tarım işçisi çalışacak olanlar için valiliklerin izni alınacak. Valilik bu kotaları esnetebilecekler." dedi.

İNSAN HAKLARI KONUSUNDA YASAL DÜZENLEMELER GELİYOR

Toplantıda reform paketlerindeki önemli konuların gündeme alındığını ve yasal düzenlemelere son şeklinin verilmesine yönelik müzakerelerin yapıldığını ifade eden Kurtulmuş, gelecek günlerde bunlarla ilgili Bakanlar Kurulu kararının Meclis'e gönderileceğini söyledi.

Bu konuların arasında Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun kurulmasıyla ilgili yasal düzenlemenin bulunduğunu ifade eden Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"İnsan hakları ihlallerinin önlenmesi bu kurulun amaçlarından biri. Bir diğer amacı, ayrımcılıkla mücadele edilmesi, ayrımcılığın önlenmesi ve sonuçlarının giderilmesi. Üçüncü alanı ise işkencenin önlenmesi. Bu, düzenleyici bir kuruldur. Amacı yasamaya, yürütmeye, yargıya müdahale ederek onların fonksiyonlarını yerine getirmek değildir"

İNSAN HAKLARIYLA İLGİLİ KURUM KURULUYOR

Bu kurumun oluşturulmasına yönelik AB müktesebatından istifade edildiğini belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"AB'nin vize muafiyeti kapsamında Türkiye'den istediği gelişmelerden birisidir ama şunu çok açıkça ifade etmek istiyorum ki Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu mahiyetinde bütüne sahip olan ve bütüncül bir bakış açısıyla hareket eden, bu anlamda insan hakları ihlalleri ve ayrımcılık konularını gündeme getiren bir kurula Türkiye'nin ihtiyacı var. Bu kurulun Türkiye'nin ihtiyaçları çerçevesinde olgunlaştırılması ve inşallah Türkiye'nin bundan sonraki siyasi ve hukuki reformlar alanındaki önemli kurumlarından birisi olmasını inşallah temin edeceğiz. Türkiye için hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum."

HDP'Lİ BELEDİYELER

Kurtulmuş, hendek kazma olaylarıyla ilgili de şu açıklamayı yaptı; "HDP başta olmaz üzere bütün siyasi partiler herkes demokrasinin imkanlarından istifade ediyor. Bu belediyeler hendek kazanlara yardım etsinler diye oy almadı. Bu belediye başkanlarını göreve getiren bölge halkı, kendilerine hizmet getirsinler diye oy verdi. Bu çukur siyasetine destek veren belediyeler, kendi seçmeninin istediklerini yerine getirmiyorlar. Öncelikli olarak sorumlulukları kendi seçmenleridir. Yasal meczuat çok açıktır. İçişleri Bakanlığı'nın soruşturma açma yetkisi vardır. Bazı belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri görevden alındı. İmkanları bu yönde kullananlardan hesap sorulur, gereken yapılır.

Milli Eğitim Bakanlığı çalışmalarını çok hassas yapıyor. Mutlaka eğitimini en iyi kalitede alacaklar. Sınavlarıyla ilgili hiçbir aksama olmayacak. Bütün öğrenci ve velilerimiz müsterih olsunlar."

Sondakika

Bayan Özlem isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-01-16, 09:09   #2
Tecrübe Puanı: 0
Serasker is on a distinguished road
Standart


Suriyeliler çalışacaksa piyasadaki maaşların düşmemesi için önlemlerde alınmalıdır.
BaySerasker isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-01-16, 19:36   #3
Tecrübe Puanı: 0
Mastor is on a distinguished road
Standart


Pek beklenen açıklama. 2 milyonluk nüfusu kabul edersen sınırlarının içine, bu açıklamaya mecbur bırakır seni.

Bu durum özel sektörde büyük sıkıntı yaratır, çevremizdeki her müessesede bir suriyeli görmekteyiz, çünkü günlük 20 liraya dahi tamam diyorlar yokluktan dolayı, bu durum işveren için büyük lütuf, kaldı ki Suriyeliler köpek gibi çalışkanlar, bu durum an için sıkıntılı olduğu kadar ilerisi içinde sıkıntı.
Bay Mastor isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-01-16, 19:57   #4
Tecrübe Puanı: 0
Plesk is on a distinguished road
Standart


Bu ülkenin insanına da el atsa güzel olacak. İşsizlik aldı başını gidiyor.

BayPlesk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14-01-16, 12:17   #5
Tecrübe Puanı: 0
Fernando is on a distinguished road
Standart


ülke içerisinde herhangi bir taşınmazı alamıyordu suriyeliler. artık alacaklarmış.

kendi ülkemizde misafir olacaz anasını satim
Bay Fernando isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14-01-16, 12:19   #6
Tecrübe Puanı: 0
Jose is on a distinguished road
Standart


Gencler Ahiska Turkleri Turkiye'ye yerlestiriliyor onlarada kontejan açın.
Biz yedikte geldik aç değiliz
BayJose isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14-01-16, 13:03   #7
Tecrübe Puanı: 0
Maria Puder is on a distinguished road
Standart


Tehlikenin farkında mısınız?
Mastor 'a katilmak beraber. Yeni yatırım imkanları geliştirmezsek kesinlikle kendi ülkesinde mülteci muamelesi gören bir kesim ortaya çıkacak Bilginize.
BayanMaria Puder isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Paylaş

Etiketler
calisma, onay, siginmacilara, suriyeli, İznine

Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 14:40.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap