ForumSal.Net

Üye Ol Forumsal Albümler Mesajlar Gruplar Chat Yönetim Radyo Twitter FacebookGo Back   Forumsal.Net
Eğitim & Öğretim
Üniversiteler Devlet Üniversiteleri
Kullanıcı Etiket Listesi


 
Seçenekler
Alt 26-Temmuz-2011, 03:36   #1 (permalink)
Standart Gaziantep Üniversitesi


Gaziantep Üniversitesi
Gaziantep ÜniversitesiTarihçe

Gaziantep Üniversitesinin çekirdeğini, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü oluşturmaktadır. 10 Mayıs 1974 tarihinde mevcut Makine Mühendisliği Bölümüne ilaveten Elektrik Mühendisliği Bölümünün açılmasına karar verilmiş ve Gaziantep'teki kuruluş Mühendislik Fakültesine dönüştürülmüştür. 1974 yılında Temel Bilimler Bölümü ile Lisan Bölümü kurulmuş, Fakülteye 1977 yılında Uygulamalı Kimya Bölümü eklenmiştir. 1981 yılında İnşaat Mühendisliği kurulmuş, 1982 yılında Uygulamalı Kimya Bölümü Gıda Mühendisliği Bölümüne, Temel Bilimler Bülümü Fizik Mühendisliği Bölümüne dönüştürülmüştür. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren Gaziantep Meslek Yüksekokulu ile Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu 1981 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gaziantep Mühendislik Fakültesine bağlanmıştır. Gaziantep Üniversitesi, 27 Haziran 1987 tarihinde 3389 sayılı Yasa ile kurulmuştur.Aynı Yasa ile ODTÜ bünyesindeki Gaziantep Mühendislik Fakültesi ile Gaziantep ve Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulları Gaziantep Üniversitesine bağlanmış ve mevcut akademik birimlere ilaveten Tıp, Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Karramanmaraş Ziraat Fakültesi, Şanlıurfa İlahiyat Fakültesi, Adıyaman Eğitim Fakültesi ile Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı, Kilis Meslek Yüksekokulu, Sağlık, Fen ve Sosyal Bilimler Enstitüleri ilave edilmiştir. 3.7.1992 tarih ve 3837 sayılı Yasa ile Kahramanmaraş Ziraat Fakültesi ile Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu Sütçü İmam Üniversitesine, Şanlıurfa İlahiyat Fakültesi Harran Üniversitesine bağlanmıştır. Ana Kampus Gaziantep-Kilis karayolu üzerinde şehir merkezine 7 km uzaklıktadır. Üniversitemizin ana kampus, taşralar ve istimlakı gerçekleştirilen alanlarla birlikte şu andaki toplam alanı 2.426.500m2 olup, Yelligedik İl Ormanının 840 dönümlük kısmı Üniversite arazisi içerisindedir.

Yurt ve Barınma

Gaziantep Üniversitesi barınma sorunu olmayan üniversiteler arasındadır. Öğrencilerin barınma ihtiyacı YURT-KUR'a bağlı yurtlar tarafından karşılanmaktadır.

Kütüphane

Üniversite kütüphanesi, ODTÜ Gaziantep Kampusu Makine Mühendisliği Bölümüne bağlı olarak bir şeflik şeklinde kurulmuştur. 14.7.1995 tarihinden itibaren Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı olarak yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır. Kütüphane binası, Gaziantep Üniversitesi kampusu içinde yaklaşık 7000 m2'lik bir alan üzerine kurulmuştur. Genel koleksiyonun bulunduğu okuyucu salonları 4 kat şeklindedir ve her okuyucu salonu ortalama 100 kişi kapasiteli olup, toplam 400 okuyucuya aynı anda hizmet verebilmektedir. Okuyucular eğitim-öğretim dönemleri içinde 08:00-20:00 saatleri arasında, diğer zamanlarda ise 08:00-12:00 ile 13:30-17:30 saatleri arasında kütüphaneden faydalanabilirler.

Teknoloji

Üniversite laboratuvarları ileri teknolojiye sahip makine ve teçhizat ile donatılmıştır. Üniversite Bilgi İşlem Merkezi, 40 adet terminal ve 900 adet internete bağlı PC ile tüm akedemik/idari personel ve öğrencilere hizmet vermektedir.

Beslenme

Üniversitenin Gaziantep ve taşra kampuslerinde öğrencilere sadece öğle yemeği verilmektedir. Akşam Yemekleri ve tatil günlerdeki tüm yemekler yurtlarda ve kampus içerisinde bulunan özel kafeteryalardan sağlanmaktadır. Tüm birimlerde öğrenci kafeteryası ve kantini bulunmaktadır. Üniversite içerisinde personel ve öğrencilere hizmet veren özel kafeteryalar saat 21.00' a kadar açıktır

Sağlık

Gaziantep Üniversitesi Sağlık Merkezi tüm öğrenci, personel ve personelin bakmakla yükümlü bulunduğu aile fertlerine sağlık hizmeti vermek üzere kurulmuştur. Bu merkezde halen pratisyen hekim , diş hekimi , fizyoterapist , psikolog , hemşire ve hizmetli olmak üzere 14 sağlık personeli görev yapmaktadır.

Kampus Hayatı

Gaziantep Üniversitesi'nde spor faaliyetleri Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Üniversitede biri yurt kompleksi içerisinde olmak üzere iki spor salonu bulunmaktadır. Ayrıca bir kondisyon merkezi, birçok açık basketbol ve voleybol sahaları, bir adet halı saha, bir adet gece de kullanılabilen çim futbol sahası, üç adet tenis kortu ve yarı olimpik açık yüzme havuzu bulunmaktadır.

Ulaşım

Gaziantep Üniversitesi öğrencilerinin ulaşım sorunları bulunmamaktadır. Üniversiteye her semtten belediye otobüsü , halk otobüsü ve dolmuş seferleri yapılmaktadır.

Burslar

Gaziantep Üniversitesi vakfınca öğrencilere burs ve yardımlar yapılmakta olup, ayrıca üniversiteyi ilk tercihlerinde ve ilk üç sırada kazanan öğrencilere Başarı Teşvik Bursu adı altında aylık burs verilmektedir. Maddi durumu yetersiz öğrencilere öğle yemeği ve saat ücreti ile çeşitli birimlerde görev yapan öğrencilere hizmet bursu adı altında burs verilmektedir. Ayrıca diğer kurum, kuruluş ve derneklerden burs ve yardımlar sağlanmaktadır.

Kulüpler

Arkeoloji, Müzeler ve Yerel Tarih Topluluğu
Atatürkçü Düşünce Topluluğu
Bilgisayar Yazılımları ve Teknolojileri Topluluğu
Bilim, Teknik ve Araştırma Topluluğu
Bilişim Topluluğu
Biyoloji Topluluğu
Briç Topluluğu
Çevre Topluluğu
Dağcılık Topluluğu
Dans Topluluğu
Edebiyat Topluluğu
Elektrik -Elektronik Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği Topluluğu
Fizik Topluluğu
Fotoğraf Topluluğu
Gıda Mühendisleri Topluluğu
Havacılık Topluluğu
İktisat Topluluğu
İletişim Topluluğu
İşletme ve Ekonomi Topluluğu
İzcilik Topluluğu
Karikatür Topluluğu
Kitap Topluluğu
Makine Topluluğu
Matematik Topluluğu
Motor Sporları Topluluğu
Müzik Topluluğu
Resim Topluluğu
Satranç Topluluğu
Sinema Topluluğu
Step ve Aerobik Topluluğu
Tarih ve Medeniyet Topluluğu
Tekstil Teknolojisi Topluluğu
Tıbbi Araştırma Topluluğu
Tiyatro Topluluğu
Türk Halk Bilimi Topluluğu
Yapı Topluluğu

Fakülteler ve Bölümler

FenEdebiyat Fakültesi
Biyoloji (SAY)
Ingiliz Dili ve Edebiyati (DİL)
Matematik (SAY)
Tarih (SÖZ)
Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)
Türk Dili ve Edebiyati (Ikinci Öğretim) (SÖZ)


Gaziantep Eğitim Fakültesi
Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)


Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
Iktisat (EA)
Iktisat (Ikinci Öğretim) (EA)
Işletme (EA)
Işletme (Ikinci Öğretim) (EA)


Mühendislik Fakültesi
ElektrikElektronik Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
Endüstri Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
Fizik Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
Gida Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
Inşaat Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
Makine Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
Tekstil Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)


Tip Fakültesi

Gaziantep Sağlik Yüksekokulu
Hemşirelik (SAY)


Adiyaman Eğitim Fakültesi
Ilköğretim Matematik Öğretmenliği (SAY)
Sinif Öğretmenliği (EA)
Sinif Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (EA)
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (SÖZ)


Kilis Muallim Rifat Eğitim Fakültesi
Sinif Öğretmenliği (EA)
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (SÖZ)
Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)
Türkçe Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SÖZ)


Kilis Yusuf Şerefoğlu Sağlik Yüksekokulu
Hemşirelik (SAY)
BayanDestina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-Nisan-2013, 11:56   #2 (permalink)
Standart Gaziantep Üniversitesi
Gaziantep Üniversitesi


Sloganı: Eğitimin ışığında aydınlık geleceğe..
Kuruluş yılı: 1987
Eğitim dili: Türkçe (Mühendislik, Tıp, Mimarlık, Diş hekimliği Fakülteleri tamamen İngilizcedir)
Türü: Devlet
Rektörü: Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun
Yeri: Gaziantep, Türkiye
İnternet adresi: Gaziantep niversitesi

Gaziantep Üniversitesi, öğretime 1973 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi`ne bağlı Makine Mühendisliği Bölümü ile başlamış ve 1987 yılında üniversite tüzel kişiliğini kazanmış olan, Gaziantep`te bulunan bir devlet üniversitesidir.

9 Fakülte, 3 Yüksekokul, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, 3 Enstitü ve 8 Meslek Yüksekokulundan oluşan bir bölge üniversitesi haline gelmiştir.

Tüm fakülte ve yüksekokullarda öğrenci alınan bölüm ve program sayısı 2002 yılında toplam 104 olmuştur. Mevcut öğretim elemanı sayısı 763 olup, 2009 yılı itibariyle yaklaşık 17.200 öğrenci eğitim öğretim görmektedir.

2009 Haziran itibari ile 2009-2010 döneminde İslahiye İİBF, Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Diş Hekimliği fakültelerine ögrenci alınması kararlaştırılmıştır. Ayıca Nizip Egitim, Uygulamalı Teknik Bilimler ve Havacılık ve Savunma Fakülteleride kurulma aşamasındadır.

Meslek Yüksekokulları

-Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu
-Gaziantep Sağlik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
-Oğuzeli Meslek Yüksekokulu
-Gaziantep Meslek Yüksekokulu
-Nizip Meslek Yüksekokulu
-Nurdağı Meslek Yüksekokulu
-İslahiye Meslek Yüksekokulu
-Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu

Yüksekokullar

-Türk Musikisi Devlet Konservatuari
-Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
-Gaziantep Sağlık Yüksekokulu
-Yabancı Diller Yüksekokulu

Fakülteler

-Mühendislik Fakültesi
-Fen Edebiyat Fakültesi
-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
-Egitim Fakültesi
-Tıp Fakültesi
-Mimarlık Fakültesi
-Diş hekimliği Fakültesi
-Güzel Sanatlar Fakültesi
-İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Mühendislik Fakültesi

1973 yılında ODTÜ'ne bağlı Makine Mühendisliği Bölümü ile eğitim-öğretime başlanmış, 1974 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin kurulmasıyla Mühendislik Fakültesine dönüştürülmüştür. Fakülteye 1977 yılında Uygulamalı Kimya Bölümü, 1981'te İnşaat Mühendisliği ve 1982'de Fizik Mühendisliği Bölümleri eklenmiştir. Uygulamalı Kimya Bölümü, 1982 yılında Gıda Mühendisliği Bölümüne dönüştürülmüştür. Bunlara ilaveten 1995 yılında Endüstri Mühendisliği ve Tekstil Mühendisliği bölümleri de açılmıştır.Tekstil Mühendisliği Bölümüne 1998-1999 eğitim-öğretim yılında, Endüstri Mühendisliği Bölümüne ise 2000-2001 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınmıştır. Mühendislik Fakültesinin eğitim dili kuruluşundan bu yana İngilizce olup, eğitim öğretim süresi hazırlık hariç 4 yıldır.

-Makine Mühendisliği Bölümü
-Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
-Fizik Mühendisliği Bölümü
-Gıda Mühendisliği Bölümü
-İnşaat Mühendisliği Bölümü
-Tekstil Mühendisliği Bölümü
-Endüstri Mühendisliği Bölümü
-Bilgisayar Mühendisliği
-Metalürji Mühendisliği

VİKİPEDİ
BayanSahra isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
gaziantep, universitesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:09.
Forum Yazılımı ve Sürümü Site Bilgileri

Powered by vBulletin® Version
Copyright ©2010 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Kuruluş Tarihi : 05.10.2010
Tasarım : ForumSal

 
  
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir."Şikayet" buradan bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.
Forum Forumlar Forum Sitesi Etiket Sitemap