Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15-Kasım-2017, 03:06   #1 (permalink)
111 Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler


Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Asitli yapısı oyuklar oluşturabilir: Granit ve mermer tezgahlarSirkenin içindeki asit doğal taşlarla uzun süre temas ettiğinde oyuklar oluşmasına sebep olabilir. Bunun yerine bu tür tezgahları temizlemek için ağır kimyasallar içermeyen bir deterjan ve ılık sudan yardım alın.

Aşındırır: Doğal taş yer döşemeleriTıpkı mutfak tezgahında olduğu gibi eğer yer döşemeniz doğal taş malzemelerden yapılmışsa bu bölgeleri de sirke, limon suyu gibi asidik malzemelerle buluşturmayın. Aynı şekilde amonyak içeren maddeler de kullanmayın. Bu asitli malzemeler taşlara zarar verip onu zamanla aşındırabilir. Bunun yerine sodalı, arap sabunlu sıcak su ile temizlemeyi tercih edebilirsiniz.

Daha da koyulaşmasına yol açar: Yumurta lekesiDiyelim ki yumurtayı yere düşürdünüz ve her yere bulaştı. Temizlemek için sakın eliniz sirkeye uzanmasın. Zira sirkenin asitli yapısı yumurta lekesinin daha koyulaşmasını sağlar ve lekenin çıkmasını daha zor hale getirir.

Bozabilirsiniz bile: ÜtüÜtüyü temizleme adına içine sirke döküyorsanız orada durun. Zira sirke siz farkında olmadan ütünün içindeki bölgelere zarar verebilir. Bunun yerine kullanım kılavuzuna sadık kalıp üretici firmanın temizleme talimatlarına uyun.

Biraz tartışmalı: Parke zeminlerBu konuda iki tür görüş var. Bazı parke zemin sahipleri sirkenin yerleri güzel temizlediğini söylerken bazıları zarar verdiğini iddia ediyor. Risk almak istemiyorsanız sirke yerine ahşap temizleyici ürünleri kullanmanızda fayda var. Eğer sirke kullanmakta ısrarcıysanız onu mutlaka suyla seyrelterek kullanın ve tüm yeri onunla silmeden önce küçük bir bölgeye uygulayarak sonuçları gözlemleyin.

Kumaşa işlemiş mürekkep, kan, çimen lekesi gibi inatçı lekelerUzmanlar sirkenin tek başına bu lekeleri çıkarmada etkili olmadığını savunuyor. Bu lekeler kumaşa çok hızlı nüfuz ettiği için asitin gücünden etkilenmiyorlar. Hatta sirke nazik kumaşları yıpratabiliyor bile. Bunun yerine leke çıkarıcı deterjanlarla daha kesin çözüm almanız mümkün.

Cilasına yazık: Ahşap mobilyalarSirkenin asitli yapısının zarar verdiği diğer bir nokta ise ahşap mobilyalar. Sirke bu mobilyaların cilasını sökerek soluk gözükmesine yol açabilir. Yine ahşap temizleyici ürünler bu konuda daha doğru bir seçim olabilir.

Kararırlar: Çelik bıçaklarEğer bıçak temizliği için sirke kullanmayı düşünüyorsanız orada durun. Zira sirke çeliğin kararmasına yol açar ve bıçaklarınız da bu kötü kaderi yaşayabilir. Eğer parlak bıçaklarınız olsun istiyorsanız sirkeden vazgeçin.

Maskeler ama gidermez: Halı kokusuSirke halıya sinmiş kokuları maskeleyebilir ancak kokunun sebebini yok etmediği için bu asla gerçek bir çözüm sayılmaz. O yüzden özel halı temizleyici ürünleri kullanmanız daha yerinde bir seçim olacaktır.

Bayan Aleyna isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla